| RAY a întrebat:

Persoane Nihiliste sunt pe aici? nu e cam depresiv acest mod de a percepe realitatea?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nihilism

Răspuns Câştigător
| SimionAlex97 a răspuns:

Salut,

Eu mă consider, după anumite definiții, a fi o persoană nihilistă. Răspunsul meu este: depinde. Depinde la ce te raportezi, totul este relativ. Dacă te raportezi la o utopie dogmatică, găsită în multe religii, da, nihilismul e un mod mai puțin „spectaculos" și „dinamic" de a percepe realitatea. Noi, oamenii, nu suntem raționali iar toate deciziile pe care le luăm (sau avem iluzia că le luăm noi, prin voința noastră), le luăm pentru că așa ne „cer" unele substanțe din creier, extrapolând așa ne cer legile fizice. Cu alte cuvinte, căutăm satisfacerea nevoilor, nu altceva, iar nevoia noastră supremă nu este să descoperim „A theory of everything" sau să înțelegem, obiectiv, Universul, ci să curgă dopamina, serotonina și noradrenalina alea prin creier.
Viața noastră nu are niciun sens intrinsec, doar noi îi putem atribui un sens; fii sigur, însă, că sensul pe care noi îl atașăm ei sau Universului este irațional raportat la existența unui sens, dar rațional raportat la nevoie noastre de a găsi un sens.
Ca să o tai, destul de probabil sunt persoane nihiliste pe aici. Depinde, poate fi un mod „depresiv", „trist", de a percepe realitatea; eu cred totuși că este cel mai realist mod de a percepe realitatea, pentru că a adopta principiile nihilismului înseamnă a pune la îndoială, cu argumente logice, empirism și fundament științific, multe din valorile și moralitatea pe care le avem. Și religia, mai ales religia.

6 răspunsuri:
| Theo94 a răspuns:

Depinde cum percepi realitatea.
https://www.google.ro/......ps?/search

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce naiba e aia. Contrazice stiinta, psihologia tot.
Daca nu are un rost viata, de ce nu va spanzurati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi si un sâmbure de adevar, daca trãiam intr-o realitate in care era moral sa ucizi, nu aveam credintã ca ar fi ceva imoral. Pana la urma suntem programati, dupã mediul inconjurator, orice idee consideratã moralã/imoralã ne este impusã de norme.

http://www.anus.com/zine/articles/nihil/

| MoonWolf a răspuns:

Din definitia de la Wikipedia, Nihilismul e un concept ce multi oamenii il cred, chiar si daca nu isi dau seama ca e nihilism.

In opinia mea, viata nu are un rost, o traim doar ca sa supravietuim. nu avem nici-un gol setat in minte, in afara decat, presupun, momentan e sa devenim o civilizatie de TIP 1, pana cand presupun, putem controla universul/multiversul, dar pana atunci va dura.mii de ani...sau chiar milioane...

| PumpkinDoll a răspuns (pentru MoonWolf):

Daca n-are rost....macar noi sa ne simtim binerolling on the floorNu-s nihilist, dar nici eu nu cred ca are un scop fix pe care trebuie sa-l atingem, vorbind de viata. daca tot o am, macar sa-mi fac sederea placuta.Nu m-a trimis nimeni cu vreo misiune sau cu un scop fix