| RAY a întrebat:

Persoane nilhiste pe aici?

7 răspunsuri:
| Theo94 a răspuns:

Nu sunt, nu ma consider nihilist dar am unele puncte de vedere, credinte (nu religioase), despre lume, univers, etc. care se regasesc in nihilism.
Nu cred in ele la modul religios, daca se descopera ca acele afirmatii nu sunt adevarate sunt de acord cu asta si nu mai cred in ele pentru ca sunt false.

| RAY explică (pentru Theo94):

Dar in ce filozofie te regasesti?

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu nu vad lucrurile asa. Probabil in mai multe.

| RAY explică (pentru Theo94):

Eu oscilez între nilhismul optimist -stocism și mă regăsesc în ceea ce credea Socrate, Platon e mai idealist

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Interesant. Dar de ce scrii mereu sau aproape mereu "nilhist", "nilhism" si nu "nihilist", "nihilism" forma corecta?

| RAY explică (pentru Theo94):

,,Pentru ca am adhd https://ro.wikipedia.org/......en%C8%9Bie
Dar cand i-au concerta sunt mai atent, am rabdare, dar nu trateaza nimic, e o pastila de 12 ore atat

| RAY explică (pentru RAY):

De exemplu in mintea mea de adhd scriu scrinofrenie dar cand i-au concerta imi dau seama ca se numeste schizofrenie, plus ca sunt sasait