| anonim_4396 a întrebat:

Poate fi adevarul inventat, asa cum poate fi inventata minciuna?

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adevarul exista.El nu poate fi inventat.Isus este calea, adevarul si viata.

| Vizitiul a răspuns:

Din moment ce se minte, clar ca avem de-a face cu lipsa adevarului, adica unul inventat, nu?

| Gizăz a răspuns:

Să luăm un caz ipotetic. Să spunem că încă am fi o țară comunistă și închisă față de lumea exterioară. O bombă ar exploda în Italia să spunem. Conducerea ne-ar spune că nu a explodat nimic. Neavând altă sursă de informare nu ar fi asta un adevăr la nivel de colectiv chiar dacă e inventat? Termenii nu intră în antiteză așa cum pare. Un adevăr nu trebuie să fie neapărat adevărat, trebuie doar ca mulți oameni să creadă în acel ceva și atunci oamenii se vor comporta în funcție de acel crez și astfel i-ar da viață. Vezi religiile. Degeaba Dumnezeu sub forma percepută de majoritate sigur nu există, e suficient să creadă destui și efectele asupra realității se văd.

| MeScorpion a răspuns:

ADEVẮR, adevăruri, s. n. 1. Concordanță între cunoștințele noastre și realitatea obiectivă; oglindire fidelă a realității în gândire; ceea ce corespunde realității, ceea ce există sau s-a întâmplat în realitate. ◊ Adevăr obiectiv = conținutul obiectiv al reprezentărilor omului, care corespunde realității, lumii obiective, independent de subiectul cunoscător. Adevăr relativ = reflectare justă, însă aproximativă, limitată a realității. ◊ Loc. adv. Într-adevăr sau în adevăr = în realitate, de fapt. 2. Justețe, exactitate. Viitorul a confirmat adevărul calculelor sale.
Depinde de realitate.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

"Adevărul adevărat este întotdeauna neverosimil, ai ştiut acest lucru? Ca să faci adevărul să pară verosimil, e nevoie neapărat să-i mai adaugi şi puţină minciună."
Feodor Mihailovici Dostoievski

Cred că acest citat arată părerea mea despre întrebarea pe care ai pus-o. =)

| bebetho a răspuns:

Şi adevărul si minciuna sunt inventate.Nu există adevăr suprem, autentic etc.Adevarul e relativ şi minciuna e minciună. Pardoxal, minciuna e adevăr?!

| AlxMro a răspuns:

Adevarul este iventat deja. nu poate fi reiventat. Asa cum este "oxigenul asa e si adevarul"

| Romanian a răspuns:

Adevarul nu poate fi inventat,el exista fara sa fie nevoite modificari, adevarul nu poate fi modificat, inventat sau schimbat.Adevarul va exista, sub forma pe care o percepem noi, pentru totdeauna. Minciuna insasi e inventie.

| WR104 a răspuns:

Cat de prost esti saracu de tine sa pui o asemena intrebare.
Si cretini chiar o iau in serios, in ce lumea de retardati traim.pacat.

| Edd_4925 a răspuns:

Cred ca uneori minciuna pe care o inventez, pentru o alta persoana reprezinta un adevar.

| candygirl a răspuns:

Poate fi... aproximativ laughing. nu cred ca poate fi chiar inventat, dar il poti manipula in asa fel incat sa spui ce vroiai sa spui, dar fara sa mintihee hee.

| SarpeAF a răspuns:

Poati rasufla adevarul, exagera sau deforma pentru ca tu l-ai inteles altfel, dar "adevar inventat" = minciuna

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

De exemplu unele axiomele la matematica sunt adevarate fara sa poata fi demonstrate, deci cineva le-a inventat.

| EuGeNiEcUfRiSkA a răspuns:

Nuuuu...te miniti singura! este tot o minciuna dar care tu crezi ca este adevar... funda?smugsmug

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu daca asta este un raspuns dar am auzit pe cineva spunand ca legea a devenit adevar in loc ca adevarul sa devina lege.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@WR104, de ce jignesti mai animalule, atunci cand nu intelegi ceva? Adica, noi suntem prostii tai? Cred ca IQ-ul nu te ajuta sa realizezi la ce categorie postezi. Ba, daca vrei intrebari "de-a dreptu' ", uite, iti pun eu una: esti idiot? Astept raspuns clar!

| Deșert a răspuns:

Adevarul inventat este minciuna! Adevarul il poti recunoaste doar du, depinzand de strigatul launtric (constiinta)