| andrei38 a întrebat:

Care este adevarul? Exista Dumnezeu sau este doar inventia omului, care avea nevoie sa creada in cineva(cineva etern, nemuritor si puternic )? Sau poate doar o minciuna facuta de Vatican pentru ca oamenii sa nu se revolte sa se omoare intre ei, etc? Sau mai e varianta ca ar fi inventat de societatile secrete pentru a controla lumea. Voi care credeti ca este adevarul?

Răspuns Câştigător
| eXtreme21 a răspuns:

Nu prea am chef sa-ti spun o intreaga serie de dovezi care demonstreaza ca exista, dar iti spun din toata inima ca este real totul, macar exista un lucru la care poti sa te rogi atunci cand ai o problema din care simti ca nu mai scapi cu bine.Eu m-am rugat de multe ori, iar Dumnezeu m-a scapat cu bine din multe.
Sper ca am putut sa te ajut.

67 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Personal cred că totul a debutat de la nevoia oamenilor de a crede în ecva mai puternic, mai târziu devenind o unealtă de ținut populația sub control, manipulare în masă mai exact. Gândește-te ce haos ar fi fără religie, cât ar crește criminalitatea, furtul etc.
Acum fiecare o să-ți spună varianta lui, dar mei asta mi se pare cea mai lagică.

| Esperança a răspuns:

"Fara Dumnezeu, fara credinta, omul devine un animal rational care vine de nicaieri si merge spre nicaieri". Si sa raspund la intrebarea ta.normal ca exista, eu il simt in fiecare zi in viata mea. Fara ajutorul Sau as fi un nimic. Chiar Dumnezeu spune"Eu sunt Alfa si Omega,Inceputul si Sfarsitul" deci toate lucrurile au un inceput, deci care este inceputul tuturor lucrurilor? Si tot prin El se vor sfarsi. Nici curentul nu se vede, ia baga mana in priza vezi exista?

| Angel0 a răspuns:

Si orbii din nastere au dubii in legatura cu existenta luminii.

| Bia_8599 a răspuns:

Dumnezeu exista! Si intr-o zi TOTI isi vor da seama de asta, dar pentru multi va fi prea tarziu!

| sandra2012 a răspuns:

Eu cred ca exista, dar daca nu ar exista pana la urma ce am pierdut? Am ajutat niste oameni, am facut-o din pura placere, pentru sufletul meu ca sa ma simt eu bine.

| Wehrmacht a răspuns:

Mah,incerca sa gandesti logic.Inainte nu era nimic.Era vid peste tot nu exista nimic, dar dumnezeu tot exista.Cum poate el sa fie fara inceput? Totul are un inceput.Pana si el trebuie sa fi fost creat din ceva.Planeletele si stelele au fost create de big bang.Planetei terra i-au luat milioane de ani pana sa apara prima forma de viata pe ea care a evoluat.Noi am evoluat din maimute. Evolutia asta a avut nevoie de o gramada de timp.Trebuie sa fi tampit sa spui ca de ce nu mai evolueaza si acum din maimute, asa cum am vazut la unu'. Singura dovada ca exista este o carte veche.Cam ce scrie in ea este prezentat si in filme cu vraji, magie...Si poate sa fie o inventie.In trecut daca ceva exploda aia habar nu aveau ce s-a intamplat si spuneau ca a fost un zeu.Cum au disparut maya? Au venit aia care aveau cai, tunuri, arme.Maya,nemaivazand asa ceva pana atunci, normal ca au spus: asta-i zeu frate ce ***? Sau, oamenii de demult aveau nevoie de ceva ce sa ii impiedice sa ucida sau sa faca rele.Asa ca, biserica, a creat un dumnezeu la care trebuie sa te rogi si un diavol de care sa te temi, sa iti fie frica sa faci lucruri rele.In trecut, biserica lua o gramada de bani de la cei care vroiau asa zisa mantuire. Daca nu aveai bani, DZ nu te ajuta.Azi mamaie a facut mancare pentru cei care au pictat biserica.De ce? Ca asa a zis preotu ala nenorocit.Si ...NA! e preot frate,il slujeste pe DZ.E O TAMPENIE! Am vazut cazuri in care copi mici, nevinovati, au fost ucisi la botez.De ce? Daca dumnezeu ar fi asa intelept, el ar sti ca noi nu avem nici o legatura cu asa zisul ''pacat stramosesc''. Unii nu vor sa ingroape decedatii pentru ca nu familiile nu au bani.Astia mai sunt preoti mah? Si cat despre cei care spun ca dumnezeu are un destin pentru toti.Destinul ti-l faci singur. Daca esti prost si faci tampenii nu asculti de nici un diavol; ti-o faci cu mana ta constient de lucrul asta.Cat despre minuni, minune e cand un doctor salveaza o viata nu cand cineva se roaga la dumnezeu sperand la o minune si sa moara.Azi am vazut la TV ca una a primit o casa pe care i-au cumparat-o copii ei.Ea tot zicea: multumesc doamne, multumesc ca e casa visurilor mele.Pai mah, copii ti-au cumparat casa si tot lu' DZ ii multumesti? Sa ii multumesti copilului care a muncit sa iti cumpere casa.Mie mi se pare ca este o manipulare.Si preotii sun ca rock-ul este satanst.De obicei, in rock se exprima sentimente triste/fericite, dorinta de libertate sau este facut ca un ''omagiu'' ca sa zic asa, adus celor morti in razboaie.Normal,cineva trebuie sa spuna ca este satanica adica preotii care vor sa ne tina sub control.Uite niste exemple. Spune daca ti se par sataniste. Daca nu intelegi cuvintele cauta versurile pe net.
Aici, mie mi se pare totul perfect de adevarat:
http://www.youtube.com/watch?v=ZrmxKSKh3-M

http://www.youtube.com/watch?v=IrJAwCBbnuc

http://www.youtube.com/watch?v=94Ty1IEHHPs

| Esperança a răspuns (pentru Wehrmacht):

Atunci zi domnule maimutoi, de ce mai exista maimute? aa si inca ceva. cel care a zis ca omul se trage din maimuta a fost Charles Darwin, care pe patul de moarte a negat tot si s-a cait!

| meeelaaniia a răspuns (pentru Wehrmacht):

Mi se pare cel mai adevarat si clar raspuns, cel putin ai adus argumente pentru ceea ce ai sustinut, orice este dovedit.

| Wehrmacht a răspuns:

Am uitat sa zic.Nu te creeaza nici un dumnezeu.Este demonstrat cum se creeaza un om.

| barbattttt a răspuns:

Nu Dumnezeuuu nu existaaa; tu cum crezi ca a aparut omul din bingbeng(dintr-o explozie)?! pai hai sa mai facem inca o explozie poate o mai aparea alte fiinte mai inteligente decat noi!
Acum sunt sarcastic! TE ROG sa-mi raspunzi la intrebare!

| andrei38 explică (pentru barbattttt):

Pai nu stiu daca eu sunt cel mai potrivit sa spun asta, poate ar fi trebuit sa stii deja.Dar oricum iti raspund. Dupa BIGBANG au inceput sa se formeze planete si pe planeta Pamant a aparut viaza in balti primordiale de noroi. Apoi au aparut mamiferele si in final omul.Nu putem sa creem noi un BIGBANG. Acum esti multumit?

| barbattttt a răspuns (pentru andrei38):

Si cum a aparut bigbeng-ul?
Dumnezeu nu a avut nici o implicatie?

| Rapplex a răspuns (pentru barbattttt):

Ba da, a avut, hai sa iti spun cum.Deci D-zeu mergea sa faca plinu la carul cu prosti si dintrodata si-a scapat bricheta langa pompa de benzina si a facut un boom, neindemanaticul.

| ZvT a răspuns:

Oamenii încă se omoară între ei datorită zeilor voştri. În ţările civilizate nu se mai omoară între ei pentru că au constatat că banii sunt mai importanţi decât un simbol şi de aceea bisericile au averi de milioane de euro strânşi din pensiile babelor şi parte din salariile proştilor. Încă se mai cumpără iertarea păcatelor, iar mortul nu ti-l îngroapă fără să-i dai bani popii care este plătit de stat să-şi facă meseria.

| ML001 a răspuns:

Stii care este cel mai mare dar pe care il avem? -constiinta! daca Dumnezeu nu ne dadea constiinta eram niste roboti care ii cantau catece de lauda, dar El te lasa sa alegi pentru Gloria Lui este mai mare cand tu decizi sa iti ceri iertare si sa traiesti cu gandul la El in fiecare zi!

Răspuns utilizator avertizat
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Mah eu nu stiu ce sa zic dar eu chiar cred ca exista Dumnezeu.Si oricum vom afla asta cand vom muri si atunci nu vom putea spune nimanui.
Numai bine!

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Nu stiu de ce in ultimul timp tot aud si pe la scoala ca Dunezeu nu exista sau ca exista[cea ce din punctul meu de vedere da, exista].
Am putea sa luam in considerare si varianta cu maimutele[cand suntem mici ne purtam aproape ca si ele]dar pe maimute cine le-a creat?

| AdrianL a răspuns:

Ce om prost daca nu ar exista Dumnezeu tu dc masa mai existi cine te-a creat bau bau cand mori unde ajungi ajungi in gunoi si vezi lumea de acolo. Legile existentei bai gandeste-te cine te-a facut si daca te-ai creat singur atunci cand mori ia zi-mi tu ce o sa vezi nu-ti poti imagina negru pentru toata eternitatea pentru ca la un momendat o sa vezi ceva.

| andrei38 explică (pentru AdrianL):

As putea sa iti dau un raspuns la fel de dur cum mi l-ai dat tu mie. De evolutie ai auzit?

| andrei38 explică (pentru AdrianL):

Macar eu mi-am pus intrebarea asta spre deosebire de alti oameni, asa ca tine, care cred orbeste tot ce li se spune fara sa probeze daca e adevarat sau nu.Asa ca mai gandeste-te cine e prostul.

| AdrianL a răspuns (pentru andrei38):

Da ma am auzit da auzi tu aice cand a aparut universul? din ce? cine? ca singur nu avea cum evolutia cica am evoluat din maimuta da auzi tu maimuta "cine a facut-o" "cine a evoluato a ajutat-o"?

| FucktheSystem a răspuns (pentru AdrianL):

Cât de prost poți fi copile. Tu măcar ai citi cartea ta sfântă, sau ești alt creștin învățat de mic că asta e drumul cle bun? Ai auzit vrodată de teoria evoluționistă ca să le compari?
Nu știu de ce dar persimt că n-ai făcut nici una din ăstea dar sari ca prostul cu gura mare.

| AdrianL a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ma rog tie nu pot sa-ti zic nimic pentru ca esti un/o indracit/a care nu crede in Dumnezeu si te bazezi doar pe teoriile evolutioniste daca tu nu crezi in nimic daca no crezi nici pe mata cand iti zice un lucru atunci du-te dracu.

| FucktheSystem a răspuns (pentru AdrianL):

Deci e clar cum nu mi-ai răspuns la întrebare deduc că n-ai citit biblia, nici cartea de istorie nu te pasionat și nici atât cartea de geografie. Mi se pare penibil să crezi în ceva fără să cercetezi sau măcar să citești cartea pe care ți se bazează credința, sunt sigur că ți-ar plăcea pasajele când Dumnezeu îl îndemna pe David să ucidă ( nu mă aștept să ști cine e David), sau ălea când aplica pedepse cu moartea pentru cei care promovau alți zei sau doar pentru fetele care nu se căsătoreau virgine. Dar de, tu n-ai citit n-ai de unde să ști, n-ai de unde să ști cum Dumnezeul vostru s-a schimbat radical de Vechiul Testament în Noul Testament dar fie. Oricum nici evoluționismul nu l-ai cercetat:
„ca singur nu avea cum evolutia cica am evoluat din maimuta da auzi tu maimuta "cine a facut-o" "cine a evoluato a ajutat-o"?"
Poi dacă ai fi știut ce e aia evoluție ai fi știut de unde a evoluat și maimuța, ai fi știut despre Big Bang, despre cum s-a format pământul, oceanele, cum în oceane au apărut primele microorganisme.
Dar tu habar n-ai nici de religie nici de evoluționism, nu ești deloc informat ci o ți pe a ta fără nici un fel de argument ci cu deducții tâmpite gen „esti un/o indracit/a care nu crede in Dumnezeu". Să nu crezi în Dumnezeu nu te face nici îndrăcit, nici păgân ci ateu, dar nici asta nu ști.
Oare de ce-mi pierd timpul cu tinel, informează-te, citește biblia, citește despre evoluționism și după te aștept cu concluzii, până atunci vorbești mult și prost.

| AdrianL a răspuns (pentru FucktheSystem):

Stiu cine e David si eu nu iti mai raspund la nimic si am incheiat discutia si auzi aici cand crezi in ceva nu trebuie sa cercetezi neaparat asta demonstreaza daca ai credinta sau nu.Dar mintea ta se bazeaza prea mult pe logica mai lasa-ma cu evolutionismul.Inteligenta asta a ta o sa te distruga la un moment dat.Nu iti mai raspund la nimic.

| AdrianL a răspuns (pentru FucktheSystem):

Si nu mai scrie "romane" domnule inteligent.

| Rapplex a răspuns (pentru AdrianL):

Hai sa iti explic ceva, pe mine si pe multe generatii dinaintea mea le-au creat parintii(a fost doar dorinta lor).Cum au aparut primele micro-organisme, asta e altcevawinking

| Rapplex a răspuns (pentru AdrianL):

Daca mata iti spune in momentul asta ca a vazut un spiridus calare pe un unicorn, o crezi? Daca nu o crezi atunci du`te tu acolo unde ai ziswinking

| FucktheSystem a răspuns (pentru AdrianL):

Dacă am ceva de scris, pot să scriu și romane în mai multe serii. Eu nu mă limitez.
Și văd că ție nu prea-ți place inteligența, te-ai certat cu ea?

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianL a răspuns:

Ignora ultima parte.

| AdrianL a răspuns:

Auzi la bietul copil Mata vine si iti spune ca a fost violata la casa de nebuni atunci tu o crezi da cand eu iti zic ca esti prost nu ma crezi.

| AdrianL a răspuns:

Plin de cretini si retardati *****.

| andrei38 explică (pentru AdrianL):

Crede si nu cerceta eu prostie francmasona, asa ca nu te mai baza pe asta

| adisuper a răspuns:

Degeaba spunem noi ce credem ca nimeni nu o sa iti spuna tie adevarul absolut pe TPU.In opinia mea, de d-zeu era nevoie acum mult timp cand omul nu avea alte norme morale.

| Roberto a răspuns:

Gandeste in felul urmatorbig grinaca crezi in Dumnezeu si el nu exista,nu ai pierdut nimic, insa, daca Dumnezeu exista si tu nu crezi in el ai pierdut totul.

| Biggiesan a răspuns:

Asemenea adevăruri nu pot fi demonstrate! Adevarul este dincolo de noi! Nu te apuca să crezi, nici să cercetezi pentru că oricum nu vei afla nimic!

| ooLaviii a răspuns:

Eu cred si in DZ dar cred si ca omul a evoluat din mainute.Deci prima data Dz a creat omul(Adam) si oamneii s`au inmultit. Apoi ei s`au transformat in maimute si tot au evoluat ajungandu`se la finish, adica unde suntem noi(dar unii nu au reusit sa evolueze mintal)laughing De unde stiu eu asta: Profuu de Biohappy Funditssa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

| Skillzx55 a răspuns:

Eu cred urmatorul lucru:Oameni lau creat pentru a nu mai exista razboaie religioase ( Ex:Cruciadele) si pentru a avea ceva in care crede de acea toate religile seamana... Ma rog e pararerea mea dar cred ca ii o explicatie destul de plauzibila

| Rapplex a răspuns (pentru Skillzx55):

Cum adica oamenii l`au creat ca sa evite razboaie religioase, gen Cruciadele, cand Cruciadele s`au facut in numele lui D-zeu?

| Skillzx55 a răspuns (pentru Rapplex):

Da adica o parte din oameni credeau in dumnezeu dar cealalta lupa impotriva lui asa ca mare parte or fost siliti sa creda in el or mai existat si altele dar nu pot momentan sa ti le spun am sa ma mai documentez si o sa te anunt, ok?

| Rapplex a răspuns (pentru Skillzx55):

Mai ai de gand sa aberezi? Apropo, sa eviti documentarea din biblie, de la vreun popa, de pe OTV.winking

| Skillzx55 a răspuns (pentru Rapplex):

Fara frica:Biblia ii scrisa gresit, cu popi nu ma inteleg iar pe OTV nu ma uit laughing ( si stiu uni care se uita o sa comenteze pentru chestia cu biblia dar va dau un din citatele gresit: "Caut refugiu in Dumnezeul dimineti de raul pe care el la creat si care se raspandeste in noapte" --> greseala:Lucifer nu o fost creat rau el a ales nesupunerea)

| IulianMMI a răspuns:

Nu se stie dar exista o finta supremalaughing

| andrei38 explică:

Asta o sti de la otv, Se intampla acum Roberto nu-i asa?

| Shanti_Maha_1973 a răspuns:

Am citit toate comentariile pe langa aceasta intrebare uriasa! acum va spun parerea mea: cand eram mai tanara si ma preocupau astfel de intrebari am inceput sa am o serie de viziuni. la inceput am vazut ca totul era un vid imens atat la venire cat si la plecare din viata, apoi, la 17 ani am avut o experieta care unii ar numi-o moarte cerebrala, si am vazut un loc minunat plin de lumina, copaci cu flori in mii e culor, cum nu exista pe pamant, si un miros placut de care nu am mai intalnit pe pamant! daca ar fi sa ne luam dupa unii acela ar fi raiul, ar putea fi chiar imaginatia subconstientului meu despre cum as vrea sa fie viata pe terra. Cert este ca au urmat o serie de experiente care mai de care spirituale. Dumnezeu mi-a implinit multe rugaminti, insa luandu-ne dupa legea atractie universale putea fi doar manifestarea gandurilor mele in functie de cat de tare era cerinta! am citit mult si am experimentat multe; daca te iei dupa cele bune implinite zici ca exista dumnezeu si asa e, dar cand vin si rele treci si zici ca e raul; adevarul e ca Dumnezeu este entitatea divina din fiecare fiinta umana, si manifestarea tuturor actiunilor benefice si pozitive sunt parte din acest Dumnezeu! cine a creat religiile a stiut bine ce face, da! oamenii au nevoie de ceva in care sa creada, de o scala de valori, si de credinte, dupa care sa traiasca pe terra, altfel ar fi toti in haos si confuzie! treaba e in doua feluri, ori crezi in Dumnezeul din tine, din cei din jur si atragi cu gandirea pozitiva lucrurile bune si frumoase in viata ta, ori iti creezi o lume intunecata unde cele mai negre ganduri se manifesta in viata ta si a celor din jur si se chema diavol. Un lucru e sigur trebuie sa avem incredere in aceste valori pentru a putea merge mai departe, fiecare cu cine doreste, insa daca amesteci cele doua aspecte s-ar putea sa te mire de ce lucrurile bune intarzie sa vina sau de ce cele rele nu mai trec; repet asta este exact ceea ce tu alegi! Pana una alta ne crestem copii crezand in Dumnezeu cel bun, in sparanta ca nu o vor lua razna la o prima dezamagire, sau la un prim esec, din cauza lipsei de experienta din viata asta si a starii de copil care multi tineri inca o au, dar nu vor sa recunoasca, aceea stare care are nevoie mereu de protectia parintilor si de incurajarea lor! va doresc toate cele bune, si nu uitati, Dumnezeul din voi sa va ajute sa atrageti numai lucruri bune in viata voastra si neaparat sa manifestati iubire pentru voi insiva si cei de langa voi, si mottoul meu personal : Dumnezeu este Iubire deci Iubirea e Totul, sa va aduca linistea sufleteasca mult dorita!

| anuky a răspuns:

Logic ca exista!