| sabin89 a întrebat:

Poate viata unui om sa aiba un sens fara ca el sa stie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea. caracterul fiecaruia este construit in functie de scopul pe care-l are. chiar acele trasaturi de caracter care duc la reactiile de fiecare zi ajuta la indeplinirea acelui scop. eu asta cred.

35 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Fiecare dintre noi are propriul sens al vietii....si propriul drum pentru a ajunge la el.

In general da...cred ca majoritatea oamenilor nu stiu ce vor de la viata si care este menirea lor.

SI asta e ceva rau? Cum ar fi ca eu la 18 ani sa stiu dinainte care o sa fie momentele mele de glorie si realizarile personale care o sa mi se intampla in decursul vietii?

Si poate nici atunci nu o sa vad sensul... poate totul a constat in placerea de a trai acele clipe.

| sabin89 explică (pentru Apache):

"Cum ar fi ca eu la 18 ani sa stiu dinainte..." - La 18 ani de obicei omul este destul de matur si poate sa anticipeze. Isi cunoaste potentialul, isi poate stabili obiective si poate anticipa, macar cu aproximatie, unde va ajunge si ce va realiza.

| Apache a răspuns (pentru sabin89):

Iti cunosti potentialul si cam ce ai vrea sa faci in viata...dar asta nu inseamna ca stii dinainte ce o sa ti se intample cu exactitate.

Si nu totul in viata e planificat.

| Musique a răspuns:

Sensul ți-l vezi cu ajutorul celorlalți.

| sabin89 explică (pentru Musique):

Are sens ce zici tu aici despre...sens. Traim intr-o interdependenta.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Da.Unde nu există conştiinţă, există instinct.Instinctul ia locul sensului.

| sublime89 a răspuns:

Teoretic se poate. Sunt multe lucruri pe care nu le stim deloc, sau nu le stim sigur. Important e sa constientizam macar atat. Din pacate prea multi oameni cred ca stiu tot.

| sabin89 explică (pentru sublime89):

"Sunt multe lucruri pe care nu le stim deloc, sau nu le stim sigur." - Ai vreun lucru anume in minte, sau ai vorbit asa in general?

| sublime89 a răspuns (pentru sabin89):

Ziceam asa in general mai mult. Ma refeream la misterele existentei, dar si la unele lucruri pe care avem poate doar impresia ca le stim 100%, dar nu e asa. Incertitudinea cunostintelor noastre e permanenta. Asa a fost in trecut si asa va fi si in viitor. Deci da, viata unui om poate sa aiba sens fara ca el sa stie, chiar daca in prezent nu e deloc evident care ar fi acel sens.

| sabin89 explică (pentru sublime89):

"Ma refeream la misterele existentei, dar si la unele lucruri pe care avem poate doar impresia ca le stim 100%, dar nu e asa. Incertitudinea cunostintelor noastre e permanenta" - Deci nu esti chiar arogant si plin de sine, cum zicea cineva undevaraised eyebrows

| sublime89 a răspuns (pentru sabin89):

In niciun caz laughing Aroganta nu e buna in nicio situatie. Ma mai scap si eu pe aici pe site cand dau peste crestini cu adevarat aroganti, care cred ca detin adevarul absolut, si ca nu este nicio sansa sa se insele.

| OoBunnyoO a răspuns:

Bineinteles. De obicei, insa, si-l gaseste pe parcurs.

| sabin89 explică (pentru OoBunnyoO):

De obicei nu si-l gaseste sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sigur cum sa nu. Sunt multe lucruri pe care un om nu le stie. Dar unii oameni cred ca le stiu pe toate dar ei sunt afoni

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Oamenii sunt afoni? Chiar asa impresie proasta ai de ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

NU amice. Eu mama referit la unii oameni care cred ca le stiu pe toate, oamenii aroganti cu nasul pe sus intelegi tu.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

A fi sau a nu fi, aceasta-i intrebarea!

| JucărieLEGO a răspuns:

Nu. Altfel n-ar fi doar viata lui.

| sabin89 explică (pentru JucărieLEGO):

"Altfel n-ar fi doar viata lui" - Nu prea inteleg asta. Cum n-ar fi doar viata lui? Ce altceva ar mai fi?

| JucărieLEGO a răspuns (pentru sabin89):

Http://www.youtube.com/watch?v=cRDjZ3qHrTI
N-o sa-ti raspund la ce nu intelegi. Mai degraba iti cer sa analizezi acel spot ridicol. Poate vei intelege.

| AnaRadu a răspuns:

Da. Fiecare avem un drum in viata pe care noi nu il stim, viata noastra se indreapta undeva, dar noi nu stim unde, vom cunoaste mai multe persoane, dar nu stim cand si cine sunt ele, vom deveni cineva, dar nu stim cine, vom muri, dar nu stim unde vom ajunge. Vezi, nu stim multe chestii, dar toti au un drum si un sens in viata. happy

| cupydo0n a răspuns:

Se poate.
Omul trebuie sa isi deschida mintea si ochi si sa gandeasca un pic, lucru pe care multi in ziua de azi nu il fac.
Am devenit niste oi si mergem pe un principiu (asa fac toti, asa fac si eu) cand am putea alege ce vrem sa facem cu viata noastra.
Ne nastem sa muncim, sa putem produce banii cu care traim.
Nu ai bani, nu traiesti. Este trist ca am ajuns la concluzia asta. Oameni care au fost inainte de a se inventa banul erau oameni, nu oile de acum.
Asta am ajuns, o specie creata doar pentru a munci si face bani, alteceva nu stim.
Deci da, viata oamenilor' are sens dar foarte putini il gasesc iar restul nu stiu care este rostul vieti lor.

O seara placuta in continuare.

| sabin89 explică (pentru cupydo0n):

"Oameni care au fost inainte de a se inventa banul erau oameni, nu oile de acum." - Crezi ca fara bani o societate ar putea sa functioneze?

| cupydo0n a răspuns (pentru sabin89):

laughing si atunci cum au trait oameni inaintea inventari banului? Se nasteau si murea sau cum?
Da o societate fara bani ""in ziua de azi"" nu ar putea functiona si eu exact asta am spus in raspuns ca banul are puterea. Daca nu poti trai acum fara bani nu inseamna ca atunci oameni nu traiau.
Gandeste-te de doua ori inainte sa scrii o prostie si sa te faci de ras.

| sabin89 explică (pentru cupydo0n):

O sa ma gandesc de doua ori. Mersi de sfat.

Răspuns utilizator avertizat
| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Crede-ma multe lucruri nu le stii despre tine si sensul vietii tale probabil o sa il afli inainte sa mori.

| sabin89 explică (pentru Boss_Ionut_1999):

"...probabil o sa il afli inainte sa mori." - Si daca mor maine-poimaine intr-un accident?

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru sabin89):

Si daa nu mori?

| Marcela9Xd a răspuns:

Da.

| Michaelutzu a răspuns:

Deci, tu sabine, sa zicem ca ai 1 an.

La 3 ani inveti sa umbli si sa bolborosesti cuvinte.

La 5 ani esti semi-hiperactiv deoarece ai invatat sa mergi si sa fi nebunatic.

La 10 esti la scoala si te crezi tare si mare

La 14 te crezi bun si smecher.

La 18 te trezesti la realitate, iti faci griji pentru viitor.

La 25 de ani o sa zici ca esti batran,
si ca nu mai vei fi frumos(a).

La 30 ar trebui sa te casatoresti, si o sa ai copil.

La 40 de ani zici ca copilul tau nu va mai fi niciodata.

La 50 de ani vei avea un copil si un nepot ceea ce te bucura.

La 70 deja esti plictisit de viata.

Deci viata are sens dar merge cam incet, stai nu te stresa, va prinde sens.

Funda? big grin

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Michaelutzu):

Nu, nu funda, in schimb ai un vot negativ din partea casei happy.Ca un "bun venit" pe TPUwinking, nu de alta dar mi-a placut prea mult rasp. tau, m-a inspaimantat...

| sabin89 explică (pentru Michaelutzu):

"La 25 de ani o sa zici ca esti batran..." - Chiar asa devreme sa ma consider batran?