| Zargzd a întrebat:

Credeti ca fara un Dumnezeu, viata poate sa mai aiba vreun sens? Adica la ce rost traiesti daca oricum mori si acea moarte dureaza pentru o eternitate. Nu e nici o diferenta daca ai trait ca un animal sau ca o piatra.

9 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Care-i rostul sa traiesti adorand si slujind o fiinta fictiva cu speranta ca, dupa aceasta viata, sa vina cea eterna in care vei face acelasi lucru, doar ca mai aproape de fiinta fictiva?!

| martzian a răspuns (pentru n0matterman):

Ce intelegi tu prin "fiinta fictiva"?

| anonim4565 a răspuns:

Eu zic ca viata fara Dumnezeu nu are niciun sens....sensul vietii e Raiul suntem doar calatori.

| Filip23 a răspuns:

De asta si multi progresisti decad. Stalin si Beria s-au vrut drepti. Hitler progresist. Nero, om al artelor, poate chiar poet. Imparatul Adrian, un om elevat, un conducator si un militar cu mintea sanatoasa. Insa, acest militar cu mintea sanatoasa a decis sa fie torturate in public trei fete crestine, cu varste intre 9 si 15 ani (Elpis, Pistis, Agapis). Tot el a hotarat ca cel mai bun comandant militar al sau (Evstatie Plachida) sa fie ars, impreuna cu familia, pentru ca era crestin.

| anyia a răspuns:

Viata trece mai usor pentru unii, ma refer la cei care au necazuri, care duc un trai greu, care se confrunta cu saracia, violenta fizica sau psihica. Acest dumnezeu poate fi vazut ca o speranta ce ofera un premiu -viata vesnica- celor care au reusit sa invinga aceste obstacole. Daca e sa privin lucrurile din sens biblic, pentru ca asa o fac cei mai multi, cel mai important e omul, nu piatra sau animalul. Asta e un cliseu, viata are sens cu dumnezeu deoarece te-ai nascut sa fii pedepsit, sa suferi, pentru a fi "curat" in fata lui, pentru a fi iertat de toate pacatele. Ar avea sens si viata fara dumnezeu, insa un sens putin mai profund. Nu vad diferenta, de ce ar trebui sa ne raportam la dumnezeu cand vorbim despre sensul vietii?)

| Anecherry a răspuns:

Viata poate avea mii de sensuri, depinde de cel pe care i-l dai tu. De ce consideri tu ca fara dumnezeu nu mai ai sens?
La ce rost traiesti daca oricum mori? Paaai, nu prea te tine nimeni in viata cu forta, iar dupa moarte nu stii ce va fi, indiferent de promisiunile care ti se fac, nu ai de unde sa stii cum este.
Alege sa traiesti cum vrei, alege sa te simti implinit, fa-ti o placere in fiecare zi, iar raspunsurile nu vor intarzia sa apara.

| reihiuke a răspuns:

Dpdv stiintific, asa e. Din punct de vedere antropozofic, omul poate evolua spiritual si scopul lui pe pamant, asta e. Iar ca sa faci asta, nu ai nevoie neaparat de un Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa-ti imaginezi NIMICUL? Eu am incercat, dar nu pot. Nimicul nu este intunericul, spatiul gol, fiindca acestea sunt deja ceva. Deci ce este nimicul. Noi nu ne putem imagina nimicul, dar in schimb putem sa ne imaginam eterniattea. Fara Dumnezeu viata n-ar avea sens. Ganhi spunea; "nu exista moralitate fara Dumnezeu". Dumnezeu este viata - viata este Dumnezeu

| Serenade a răspuns:

Dar de ce ai nevoie de un sens? Doar traiesti, un sens nu isi mai are rostul.
Poti sa traiesti bine inteles ca si o piatra sau ca un animal, dar eu zic ca e mai bine sa traiesti ca un om(alegi doar partile care le vrei din om daca nu iti place tot pachetul).

http://www.youtube.com/watch?v=7nTGHMOuV8A