| SadnessIsEveryWhere a întrebat:

Care este scopul si implicit sensul vietii voastre?
Credeti ca viata poate sa aiba vreun sens fara Dumnezeu?

8 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

S-o traiesti la maxim.E tot ce poti face.

| shadovv a răspuns:

Viata nu are sens fara Dumnezeu. Fara eu nu suntem nici macar nimic! Suntem mai putin ca nimic.

| Shammal a răspuns:

Scopul meu e sa inteleg ce si cum se intampla paici intr-un mod amuzant si placut; nu stiu la ce te referi cand spui dumnezeu dar orice ce ar fi viata are sens pentru ca Eu il dau

| Dreamer a răspuns:

Implicit, scopul vietii noastre este sa ii dam un sens. Acum crezi ca daca parintii tai si societatea nu te-ar fi invatat despre Dumnezeu viata ta nu mai avea sens? Dumnezeu nu ii da un sens vietii tale, pentru ca daca ar face-o atunci ar insemna ca esti privat de libertate, tu ii dai sens vietii tale prin actiunile tale si scopul vietii tale este tocmai acela de a-i gasi un sens, nu de a atribui sensul vietii tale lui Dumnezeu, in cazul asta ii atribui si pacatele tale?!
Deci peste 6 miliarde de oameni se aseamana cu un scop comun in viata: acela de a-i gasi un sens. Dar atentie, asta nu inseamna ca avem acelasi scop! Scopul este relativ, depinde de sensul pe care il atribuim -> ex : Poate viata mea a capatat sens atunci cand m-am facut skidiver si m-am parasutat prima data cu, costumul meu wingsuit...astfel scopul vietii mele a fost delimitat de sens, dar asta nu inseamna ca si sensul vietii tale este acelasi pentru ca sensul si scopul sunt intr-o stransa corelatie rezulta ca scopurile noastre difera.

PS: m-am facut inteles? big grin

| Coconutz a răspuns:

As putea sa intreb la fel, de ce te duci in parcul de distractii sa te dai in roata. Sau de ce te duci la mare sa inoti. Sau de ce te duci in munti sa ii urci.
Totul este o experiente. O distractie. Cele de mai sus precizate o sa aiba un impact asupra ta. Chiar daca e si mersul pe jos pe o strada, esti in aer liber si experimentezi viata.
Totul e o experienta. Si toate iti vor aduce cunostinte si anumite trairi care o sa sculpteze persoana care devii.
In final cred in constiinta. Viata noastra e doar e manifestare a ei. Un experiment. O experienta.

Chiar daca auzi de multe ori urmatoare fraza, este cea care iti va aduce cele mai multe beneficii.
Traieste viata. Fa tot ce iti place si nu risipi nici un gand despre ce ar gandi societatea.
Sper ca am ajutat.

| deceeu a răspuns:

Sincer sa fiu scopul vietii mele l-am uitat demult, iar sensul nu l-am inteles niciodata! Cateodata, cand simt ca nu mai pot, imi dau cateva lacrimi pe obraz, cad in genunchi si ma rog la Dumnezeu...

| Jigsaw a răspuns:

Eşti orb intr-o lume plină de lumină. Inţelegi ce vrei tu, acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, eu n-am scop si scopuri, da poate avea sens daca i dai un sens