| TeO_3022 a întrebat:

Pot deveni alchimist? stiu ca am doar 10 ani dar stiu ca alchimia exista.am citit carti, pe internet, etc. unde pot gasi informatii utile si daca pot spuneti-mi cum sau de unde. FUNDA

6 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Da.Numai ca este foarte greu sa gasesti informatiile necesare.Alchimia se refera exclusiv la transformarea noastra interioara.
Plumb=omul obișnuit plin de defecte
Aurul=omul realizat spiritual,iluminat,sfânt etc, etc.
Totul a fost ascuns sub forma de formule chimice, ca măsura de protecție împotriva curioșilor (biserica). Doar cei care cauta cu sinceritate și modestie, pot găsi sensul ascuns al expresiilor din cărțile de alchimie.Personal cred ca sunt foarte putini.Este foarte important sa citești cartile în limba originala, deoarece traducătorii pot sa distrugă total intelesul.

| Kaℓi a răspuns:

Uite ce e Teodor. De ce nu vrei si tu, ca toata lumea, sa te faci politist, doctor, avocat, sculer-matriter, purtator de chiloti la Bote, astronaut, fotbalist, vedeta tv, body-guard sau manelist? lasa alchimia... e ca si cum ai vrea sa te faci Nostradamus.

| Nadeshiko a răspuns:

Marile genii ale lumii au avut de-a face cu alchimia (Nostradamus, Newton, Einstein). Si daca ei au crezut in ea, nu sunt sigura ca noi o putem contrazice. E greu, aproape imposibil sa gasesti o carte de alchimie( sunt adevarate comori) in zilele noastre dar sunt de parere ca in lume mai sunt inca ascunse unele grupari de alchimisti care inca mai spera sa transforme carbunele ina aur, sa creeze un om artificia si sa fabrice Piatra Filozofala.

| kinki a răspuns:

Uite ce este Teo.cred ca te-ai uita a full metal alchimist, nu?
Ei bine cunosc sentimentul caci acum catva ani faceam pe dracu in patru ca sa fac rost macar de o foicica in care scrie despre alchimie.
Hmmm eu una nu mai am ceea atractie fata de alchimie cum mi se pare ca o ai tu si asta datorita unor descoperii despre aceasta stiinta din secolul 11. Ai putea citi in cartea de chimie de clasa a 7a parca acolo e ceva scris despre aceasta dar sa nu te astepti la pagini intregi.

| Nickolas94 a răspuns (pentru kinki):

Stii nu demult am privit si eu acest anime dar interesul meu este pur stiintific
Este oare posibil de realizat cea ce alchimistii incercau sa faca? Doresc pur si simplu sa inteleg unde este poveste iar unde este realitatea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ziua de azi poti dar mai mult chimist decat al.