| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa am depresie la 17 ani? so cum putem sa ma inbolnavesc de asa ceva?

12 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Majoritatea adolescentilor trec prin asa ceva...E mai degraba un sindrom adolescentin! Poate ca depresie e mult spus! Depresia, adevarata depresie e o boala in adevaratul sens al cuvantului si numai un medic poate pune acest diagnostic.

| Shammal a răspuns:

Incepi sa vezi realitatea diferit, incepi sa iti schimbi unlele concepte, idei pe care le ai, simti diferit replicile celor din jur datorita acestei schimbari prin care treci; aduti inapoi acea veselie si relaxare, nu lua personal ce spun cei din jurul tau (e parerea lor), fi tu -autentic

| IMC90 a răspuns:

Da, poti. Mai ales daca ai bagat de la legale.

| AxelBv a răspuns:

Depresia nu tine de varsta. Te poti imbolnavi la orice varsta. Important e sa intelegi ca problemele pe care le ai in momentul asta, pot fi depasite. Pentru a fi sigur de diagnosticul de depresie, te sfatuiesc sa consulti un psiholog. Te va ajuta foarte mult.

| martzian a răspuns:

Este posibil ca tu sa treci prin probleme specifice varstei. Cel mai bine este sa ai un adult, mama, tata, un profesor sau un prieten matur cu care sa vorbesti despre ceea ce simti. Daca starea proasta continua si devine ingrijoratoare, te sfatuiesc sa apelezi la un psiholog.

Cateva explicatii "tehnice":

Trebuie sa facem diferenta intre tulburarea numita depresie si episodul depresiv. Simptomele depresiei (stare depresiva prezenta toata ziua, pierderea apetitului sau bulimie nervoasa, insomnie / hipersomnie, energie scazuta, oboseala, stima de sine redusa, dificultati de concentrare, dificultati de luare a unor decizii, sentimentul pierderii sperantei) se urmaresc de obicei pe o perioada de un an.

Episoadele depresive sau starile depresive temporare (sindromul depresiv lejer) nu sunt neobisnuite in adolescenta si cu totii putem trece pe acolo mai mult sau mai putin.

Uneori ele sunt mai serioase si atunci se numesc episoade depresive majore. Pentru ca un EDM sa fie diagnosticat, trebuie sa apara cel putin cinci dintre urmatoarele simptome, intr-o singura perioada de 2 saptamani si sa fi reprezentat o schimbare in raport cu starea anterioara:
1. Stare depresiva prezenta toata ziua (tristete fara motiv aparent).
2. Diminuarea interesului pentru majoritatea activitatilor - toata ziua.
3. Pierdere sau crestere in greutate (desi nu exista un regim alimentar)
4.Insomnie sau somnolenta aproape zilnic.
5.Agitatie sau lentoare psihomotorie.
6. Oboseala sau pierdere de energie in fiecare zi.
7. Sentimentul lipsei de valoare, culpabilizarea excesiva.
8. Diminuarea capacitatii de gandire / de concentrare.
9. Ganduri morbide care se repeta, idei sinucigase care se repeta (fara plan precis) tentativa de suicid sau plan de sinucidere.

Pot aparea tulburari de somn, de alimentatie, dificultati de concentrare sau de atentie.

Simptomele de mai sus nu trebuie sa fie explicabile prin doliu, boala, etc.

Formele particulare ce apar in mod frecvent in adolescenta sunt depresia de inferioritate si cea de abandon. Mai sunt si situatiile cum ar fi tristetea, proasta dispozitie, dispozitia depresiva sau temerile, fricile, etc.

| REDded a răspuns (pentru martzian):

Nu nu asa ceva nu-i, pur si simplu dispozitie nu am si imi este lene foarte tare!

| martzian a răspuns (pentru REDded):

Vezi? Viata e frumoasa. Deschide fereastra, pune niste muzica buna, mananca un fruct (sau o ciocolata amaruie), eventual mergi la o ieseala cu prietenii! Dispozitia se va schimba mintenas... happy
Take care!

| reihiuke a răspuns:

Depinde de relatia cu parintii sau cu mediul inconjurator (scoala prieteni etc). Poti avea depresie si la 12 ani.

Nu inteleg cum puteti pune niste intrebari fara sa va ganditi ca nu se poate raspunde la ele. Sunt zeci/sute de posibilitati de raspuns la intrebarea asta, daca nu dai niciun detaliu. Sau daca nu porti un dialog happy

| REDded a răspuns (pentru reihiuke):

Asculta mai detailat inainte ma ocupam cu sportu amu dama nu ini palce de el, inainte eram mai vesel cu prietenii acum mai sever si nu glumesc asa des, pot sa ma inervez la asa cuvinte care inainte ma ridem!

| reihiuke a răspuns (pentru REDded):

Nu inteleg de ce nu vrei sa-mi dai add pe id-ul ala si sa vorbim pe mess mai repede. In + aici nu poti fi la fel de sincer, pentru ca vede toata lumeahappy

Acum, ce mi-ai zis tu mai sus, s-a intamplat tot cu 1-2 luni mai devreme, sau nu are legatura exact cu starea pe care ai zis ca o simti la intrebarea cealalta?

| violetajustme a răspuns:

Un sindrom adolescentin! dar nu cred ca se poate spune depresie este cam exagerat.am avut parte de o depresie la varsta de 14 ani din cauza unui deces in familie,apoi mai nou in ultimu timp ma combat cu stari precum:nervozitatea,oboseala trecatoare, lipsa apetitului, tulbulari minore de somn, iritabilitate si toate acumulate doar de la stress, probleme. uneori noi singuri suntem vinovati de producerea ei

| raymusic19ATEU a răspuns:

Poti si la nastere ca te-ai nascut in Romania nu conteaza varsta, suferi din iubire?