| Vizitiul a întrebat:

Practic vorbind, care ar fi diferenta dintre un ateu si un crestin?

33 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"crestinismul este unica religie adevarata, celelalte fiind secte" - Am râs cu poftă la asta rolling on the floor.
Da' creştinismul n-are secte? Cum să n-aibă, de la 1054 încoa' tot în 'jdemii de secte s-a-mpărţit: secta ortodoxă, secta catolică, secta anglicană, secta baptistă, secta evanghelistă, secta adventistă... ehaaa... sunt o grămadă de secte creştine. Care din ele are dreptate?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Roxa: Măcar e mai amuzant.

| EmaS a răspuns:

Diferenta dintre un crestin si un ateu este ca un crestin Il recunoaste pe Isus ca Domn si Stapan.El traieste dupa principiile lui Dumnezeu.Se straduieste sa traiasca ascultand de Cuvantul Lui in orice circumstanta a vietii.Dar ateul schimba ordinea prioritatilor.

| Alphawolf a răspuns:

Realismul. Ateii au primit cu carul, crestini doar cu paharul... Mai poate fi si egoismul si emotivitatea, dar de data asta invers, crestini au primit cu carul, ateii doar cu paharul...

| wales a răspuns:

Diferențele sunt de ordin ideologic,atât teismul cat si ateismul sunt religii,ambele '' tabere '' au filozofi bazate pe credință si concepții despre viata.
Theos=Dumnezeu,credință într-un dumnezeu.
Atheos=Fără Dumnezeu,credință ca nu exista nici un dumnezeu.
Ambele religii sunt de multe feluri si cu ideologii diferite.
În studiul religiilor se face deosebire intre religiile teiste si ateiste '' de ex.,budismul Hinayana si vechiul daoism ''. Astăzi,in statele cu o populație preponderent creștină o religie ateistă de tip budistă,nu prea este considerată la '' modă '', pentru a rezista pe '' piață '',s-a îmbrățișat religia ateistă de tip marxist cu ideologia darwinistă.
De reținut! Cele mai mult si mai mari crime aduse umanități,au fost făcute de lideri ateiști precum:
Stalin,Mao,Pol Pot, Hitler etc.
De fapt extremismul ateist se vede si aici pe TPU, cine pe cine atacă mereu si aduce insulte la adresa creștinilor.

| NoChanceForUs a răspuns:

Măcar ateul nu se preface că (cacofonie!) crede în ceva...

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ateii nu merg la Biserica, nu se inchina, nu spun rugaciuni, nu tin post si nu vorbesc despre convingerile lor decat atunci cand sunt intrebati ( sau provocati ). In rest, sunt oameni normali!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@GresitaEintrebarea nu esti un ateu convinswinking

| DorelSudoru a răspuns:

Cam tot:
1:Nau reguli
2:Nu cred in nimic superior

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Principiile

| NickiMinaj a răspuns:

Mama, ce plictiseala zilnica asta cu religia. e mai rau decat aia cu sarutu' si/sau "raman gravida daca?".

| Kosuchin a răspuns:

Ateul nu face cununie religioasa =D.

| Kosuchin a răspuns:

@wales Scuze, dar pentru afirmatia pe care ai facut-o iti dau stupid.Adolf Hitler a fost catolic.Ura pentru evrei nu s-a justificat prin ateism.Lasa biblia, si citeste " Mein Kampf".De asemenea apuca-te de o carte de istorie, si afla de dezastrele pe care preaiubita ta religie crestina le-a adus Europei.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Ateul e singur, pierdut, prost, necredincios, eretic.
Crestin...

| Eva a răspuns:

Teoretic, au explicat deja "antevorbitorii"winking
Practic e dificil de explicat, pentru ca majoritatea ateilor sunt probabil mai preocupati de religie decat crestinii si citesc Biblia mai atent (chiar daca doar pentru a cauta acolo inadvertente si nonsensuri). Ii banuiesc si ca merg la biserica mai des decat crestinii nepracticanti, pentru a-si alimenta idiosincraziile happy
Mai interesanti sunt autoteistii happy

| Dreamer a răspuns:

Un crestin are credinta in Dumnezeu fara a avea nevoie de dovezi care sa ateste existenta Lui, ateul nu crede in Dumnezeu. Ateului trebuie sa-i demonstrezi si poate si atunci va mai avea semne de intrebare...
Ateul de obicei, cauta sa explice toate fenomenele inexplicabile cu ajutorul stiintei si nu crede intr-o forta superioara lui, a omului ma refer. Sper ca am fost de ajutor, Bafta!

greece12
| greece12 a răspuns:

Diferenta este in cantitatea de adevar pe care o suporta mintea fiecaruia.Ateul mai mult, crestinul mai putin.

greece12
| greece12 a răspuns:

Drum bun, Harciog.Nu imi poti impune parerea ta cu pumnul. Diferentele exista fie ca-ti place, fie ca nu.

| Smile_9049 a răspuns:

Trebuie luat pe cazuri particulare presupun. Diferenta este evidenta din nume.Pai, ateu este lipsa teismului sau a credintei, in timp ce crestinismul este tocmai invers.Personalitatea difera, nu poti spune ca un crestin este mai bun decat un ateu(sau invers!) doar pentru faptul ca este crestin, nu?

| SmoKKe19 a răspuns:

Ateul este prea mandru sa creada in ceva care nu exista...Si mai este si dorinta de a fi diferit

| Edward_5267 a răspuns:

Crestinul este cel care il urmaza pe Isus Hristos si crede in el! si ateul sustine ca nu exista Dumnezeu si nici credinta nu crede nu are nici un credinta e ATEU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i nici o deosebire.Amindoi sint oameni,amindoi muncesc sa se intretina, amindoi fac sex pentru perpetuare, amindoi au responsabilitati familiale si sociale.Singura deosebire s-o faca un gind? Nu prea cred.Toti oamenii cauta divinul in felul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tot caut intr-un anume fel sa nu mai fie diferente si vine un ciudat dement tembel cronic si spune ca ateii ar fi purtatori a unei mai mari cantitati de adevar fara a-si da seama ca in felul asta da si credinciosilor dreptate ca ii face purtatori a unei mai mici cantitati de adevar.Mai bine plec azi la tara si ma opresc in natura salbateca si nu mai vreau nici un adevar in nici un fel de cantitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

mai bine puneai intrebarea, care dintre ateu sau crestin fac sex mai bine?laughing sa fi vazut raspunsuri de genul:
bai vizitiule, eu sunt crestina si fac dragoste, nu sex! rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un crestin are ca temelie a vietii lui decalogul.un ateu nu are temelia vetii lui aceste porunci chiar daca le respecta.ateul neaga orice existenta divina,si traieste laic, lumeste.un adevarat crestin, are o viata de crestin.dar vizitiule draga, sant rari crestinii adevarati.si ateii veritabili sant si mai rari.aci pe TPU,nu santem decat niste parati, si atei si crestini care neavand ce face pierdem timpul.ca mai si ajutam cateodata e bine si in spiritul site-ului.dar un crestin adivarat, nu s-ar ocupa cu TPU ci cu alte treburi mult mai placute, utile si folositoare lui si celorlalti fara deosebire de coloare politica sau riligioasa.

| iuddavali a răspuns:

Crestinul il alege pe Dumnezeu si renunta la indoiala.
ateul alege indoiala si renunta la Dumnezeu.

http://stirist.com te ajuta la nevoie!
http://semneletimpului.ro - ca sa alegi bine!

| Afternoon a răspuns:

Daca din cuv crestin il dai pe s iti iese cretin?

| scoobydoo a răspuns:

Un crestin crede in Dumnezeu, un ateu nu crede in niciun Dumnezeu.