| myst a întrebat:

Presupunere: Termenul de zeitate superioara este doar o inventie religioasa pentru a deservii anumitor scopuri(control, etc).

Cum va explicati "echilibrul perfect" (privit la nivel macro univers - micro univers) care guverneaza dimensiunea noastra temporara?
Exista puncte in univers(gaurile negre, etc) unde legile fizicii nu se mai aplica, deci la fel de usor noi legi ale fizicii ar putea sa apara si sa dispara la nivel de univers anuland intreaga existenta reducand-o la un atom primordial.
Timpul liniar folosit de oameni, presupunand ca este guvernat de anumite legi necunoscute noua, ar putea la fel de simplu sa dispara datorita unor forte inimaginabile noua, capacitatii noua de rationare, universul sau dimensiunea aceasta devenind o masa critica de energie, premergatoare unui alt univers in alta dimensiune.

CREDETI CA ACEST ECHILIBRU EXISTENT ESTE GUVERNAT DE ANUMITE LEGI CARE DEPASESC POSIBILITATEA NOSTRA DE INTELEGERE, IAR TERMENUL FOLOSIT DE OAMENI, ZEITATE(DUMNEZEU, ALLAH, ETC), ESTE DEFAPT ABSTRACTIZAREA / VERBALIZAREA RATIONALA ACESTOR NOTIUNI ABSTRACTE.

Răspuns Câştigător
| Undal a răspuns:

Consider ca aceste legi despre care vorbesti, nu depasesc posibilitatea noastra de intelegere, ci sunt chiar la indemana bunului simt. Echilibrul deriva din acestea, iar simbolistica folosita de noi oamenii, s-a nascut in primul rand din nevoia noastra fireasca de a exprima,reprezenta si explica ceea ce simtim,traim,vedem,mirosim,auzim etc. Oamenii au intalnit de la inceputuri forte de care s-au speriat si de care s-au simtit depasiti, lucruri pe care nu le intelegeau s.a.m.d., inca se mai petrece lucrul acesta. Si au inceput sa caute sa inteleaga, si s-au descurcat cum au pututhappy Tu, eu si oricare alt om, avem posibilitatea sa cautam si sa privim in jur, astfel incat, ne putem construi propriile pareri fara sa mai blamam oamenii din trecut pentru ce si cat au descoperit si cum au interpretat si denumit ei lucrurile, fara sa mai asteptam de la altii raspunsuri si rezolvari la dileme care, in realitate isi cauta drum in fiecare dintre noi.

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Daca tu spui ca totul are nevoie de un creator zeul tau nu are?
el apare din nimic si creaza miliarde de stele din nimic

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Da, deoarece El nu are nici inceput, nici sfarsit, este Vesnic si atotputernic!

| myst explică (pentru sweetapril):

Stiai ca mare parte din ADN-ul uman este junk. Ramasite cromozomiale care nu au nici un rol gentic, nu "codeaza"nici o proteina, ele doar exista in lantul ADN?

Te-ai gandit vreodata la posibilitatea ca ADN-ul uman este nimic altceva decat o inginerie genetica, "un algoritm" genetic, similar unui COD SURSA de program, un test de laborator al unei civilizatii avansate care calatoreste din dimensiune in dimensiune, responsabila de "insamantarea" universurilor cu organisme ca noi?

RELIGIA a indoctrinat atat de mult rasa umana, incat majoritatea oamenilor nici nu se mai chinuie sa caute explicatii alternative si se lasa invaluiti de credintele si spusele altora.

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Ce argument copilaresc si prost gandit

| shadovv a răspuns:

Nu exista ce ai spus tu acolo... adica echilibru ce guverneaza realitatea noastra?! Poate te referi la structura matematica a universului. Oricum daca gandesti asa, eu aplicand metoda inductiva pot sa te intreb de unde vine sau ce explicatie are acest echilibru, sau cum il numesti tu, care da explicatii la randul lui expresilor matematico-fizice.