| anonim_4396 a întrebat:

Ce legi ale fizicii se folosesc cand fugi?

Răspuns Câştigător
| STEFFYAN a răspuns:

Sunt 3:
1. Orice corp își menține starea de repaus sau de mișcare rectilinie uniformă atât timp cât asupra sa nu acționează alte forțe sau suma forțelor care acționează asupra sa este nulă.
2. Când un corp acționează asupra altui corp cu o forță (numită forță de acțiune), cel de-al doilea corp acționează și el asupra primului cu o forță (numită forță de reacțiune) de aceeași mărime și de aceeași direcție, dar de sens contrar. Acest principiu este cunoscut și sub numele de Principiul acțiunii și reacțiunii.
3.Newton introduce noțiunea de cantitate de mișcare, ceea ce astăzi se numește impuls. Aceasta este o mărime vectorială egală cu produsul dintre masă și viteză.

| gallo56 a răspuns (pentru STEFFYAN):

Si sti ce legi se folosesc la un fault?

1 răspuns: