| myst a întrebat:

Presupunere: Termenul de zeitate superioara este doar o inventie religioasa pentru a deservii anumitor scopuri(control, etc).

Cum va explicati "echilibrul perfect" (privit la nivel macro univers - micro univers) care guverneaza dimensiunea noastra temporara?
Exista puncte in univers(gaurile negre, etc) unde legile fizicii nu se mai aplica, deci la fel de usor noi legi ale fizicii ar putea sa apara si sa dispara la nivel de univers anuland intreaga existenta reducand-o la un atom primordial.
Timpul liniar folosit de oameni, presupunand ca este guvernat de anumite legi necunoscute noua, ar putea la fel de simplu sa dispara datorita unor forte inimaginabile noua, capacitatii noua de rationare, universul sau dimensiunea aceasta devenind o masa critica de energie, premergatoare unui alt univers in alta dimensiune.

CREDETI CA ACEST ECHILIBRU EXISTENT ESTE GUVERNAT DE ANUMITE LEGI CARE DEPASESC POSIBILITATEA NOSTRA DE INTELEGERE, IAR TERMENUL FOLOSIT DE OAMENI, ZEITATE(DUMNEZEU, ALLAH, ETC), ESTE DEFAPT ABSTRACTIZAREA / VERBALIZAREA RATIONALA ACESTOR NOTIUNI ABSTRACTE.

Răspuns Câştigător
| Undal a răspuns:

Consider ca aceste legi despre care vorbesti, nu depasesc posibilitatea noastra de intelegere, ci sunt chiar la indemana bunului simt. Echilibrul deriva din acestea, iar simbolistica folosita de noi oamenii, s-a nascut in primul rand din nevoia noastra fireasca de a exprima,reprezenta si explica ceea ce simtim,traim,vedem,mirosim,auzim etc. Oamenii au intalnit de la inceputuri forte de care s-au speriat si de care s-au simtit depasiti, lucruri pe care nu le intelegeau s.a.m.d., inca se mai petrece lucrul acesta. Si au inceput sa caute sa inteleaga, si s-au descurcat cum au pututhappy Tu, eu si oricare alt om, avem posibilitatea sa cautam si sa privim in jur, astfel incat, ne putem construi propriile pareri fara sa mai blamam oamenii din trecut pentru ce si cat au descoperit si cum au interpretat si denumit ei lucrurile, fara sa mai asteptam de la altii raspunsuri si rezolvari la dileme care, in realitate isi cauta drum in fiecare dintre noi.

35 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Sa presupunem si asta dar fiecare e liber sa-si caute echilibrul dupa cum intelege.Adevarul tau este asta, un adevar care te face, probabil, sa te simti implinita si care-ti da impresia echilibrului "existent".N-am nimic impotriva, dar nu cere unor oameni sa fie de acord cu cele "inca"netraite de ei precum nici ei nu-ti pot impune sa traiesti ceea ce traiesc ei.

| shadovv a răspuns:

Nu exista ce ai spus tu acolo... adica echilibru ce guverneaza realitatea noastra?! Poate te referi la structura matematica a universului. Oricum daca gandesti asa, eu aplicand metoda inductiva pot sa te intreb de unde vine sau ce explicatie are acest echilibru, sau cum il numesti tu, care da explicatii la randul lui expresilor matematico-fizice.

| RAY a răspuns:

asta inseamna ca zana maseluta exista de fapt fain intra pe blogul meu, profil -blog citeste o carte vezi un documentar sa vezi ca nimic nu-i perfect

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Exact, cu exceptia lui Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Zana maseluta exista ce tot vb acolo poti dovedi ca nu exista?

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am zis ca zana maseluta exista! ai zis ca nimic nu e perfect, si am zis da, cu exceptia lui Dumnezeu!

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Pai daca vrei sa cred ca zana maseluta exista da-mi argumente!

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Nu putem dovedi existenta luizana maseluta prin simturi: el nu poate fi vazut, auzit sau atins. Cei care ii accepta existenta o fac prtin credinta. Informatiile sunt oferite de Helium.

Existenta lui zana maselute, sustin cei credicnsiosi, poate fi dovedita prin ceea ce ne inconjoara, prin lumea in care traim. Este ceea ce se gaseste in Epistola catre Romani a Sfantului Apostol Pavel : "Cele nevazute ale Lui se vad de la facerea lumii, intelegandu-se din fapturi, adica vesnica Lui putere si dumnezeire, asa ca ei sa fie fara cuvant de aparare" (1:20).

Rostul si precizia care au stat la baza creatiei a tot ce exista, inclusiv noi, sunt un alt argument pentru existenta luizana masekuta. Putem lua doar cateva exemple bune : structura celulelor care compun corpul uman, ADN-ul, conditiile perfecte care se gasesc pe Pamant, pentru a putea gazdui viata, dar si orbita planetelor in jurul Soarelui.

Insasi existenta Universului este o dovada a existentei a ceva mai maret. Conform celei de-a doua legi a termodinamicii, lucrurile si fiintele nu apar din nimic sau din ceva mai mic.

Din punct de vedere filozofic, intreaga existenta poate fi despartita in doua componente: spirit si materie. Una dintre aceste doua trebuie sa fi existat dintotdeauna. Este mai probabil ca spiritul sa fi creat materia. Spiritul i-a dat omului posibilitatea de a crea si de a se reproduce.

In acelasi timp, omul a putut intelege Universul din jurul lui. Biblia ramane cea mai buna dovada a existentei lui zeus. Ea a fost creata de Divinitate. Doar astfel pot fi explicate aspecte remarcabile ce o caracterizeaza:

- Unitatea extraordinara a gandirii a 40 de persoane, cu origini diferite (pescari, regi, avocati si pastori) de-a lungul unei perioade de 1.600 de ani.

- Modul remarcabil in care au fost conservate textele care constituie sursa.

- O alta proprietate uimitoare a Bibliei este legata de precizia stiintifica, istorica si profetica ce caracterizeaza textele care o compun.

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Pai, daca Biblia ii adevarata, dupa cum ai sustinut si tu, si atunci nu exista nici un dubiu in privinta lui Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Biblia e la fel ca oricare alta carte de basme, ce e asa adevarat in ea, serpii vorbitorii?

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Nu, ca Dumnezeu te iubeste!

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Poti dovedi afirmatiile tale?

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Cu siguranta, in primul rand citeste Ioan 3:16: Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul Lui Fiu ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica, in al doilea rand Dumnezeu isi arata dragostea Lui fata de tine prin faptul ca iti poarta de grija in fiecare zi chiar daca tu nu il iei in seama, si iti mai da o sansa in fiecare zi sa te caiesti de greselile tale, ziua mantuirii e a zi, ziua de maine nimeni are siguranta ca o mai apuca, si cand vei muri te-ai gandit unde iti vei petrece vesnicia?

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Ma omule eu te-am intrebat ceva poti sa argumentezi afirmatile prin dovezii? sau ma minti non stop?

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Tocmai ce ti-am argumentat, considera-le minciuni, n-ai decat, pana la urma totul este intre tine si Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Dovezii omule ca acum cum vad soarele, bazate pe ceva

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Dovedeste stiintific ca exista rai si iad?

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Deci tu crezi numai in ceea ce vezi? Credinta nu are de a face cu stiinta, de aia credinta crede imposibilul.
Scuza-mi intrebarea, eu creierul tau nu il pot vedea, cum pot fi sigura ca exista? ...se pare ca va trebui sa merg tot pe credinta!

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Creierul il poti vedea fa o tomografie sa-l vezi

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Guvernul nostru (comunist) duce o batalie atat de cumplita impotriva Lui Dumnezeu, purtati oare razboi impotriva unei fiinte care nu exista?

A admite doar ceea ce intelegi, duce la o ignoranta voita
Dumnezeul la care se inchina cei religiosi se aseamana in mod remarcabil cu Dumnezeul pe care Il neaga ateii
A trai inseamna a muri. A fi un ateu inseamna a fi atat de preocupat cu Dumnezeu incat trebuie sa-I negi chiar si existenta, pentru a avea liniste sufleteasca! Nu exista un ateu senin.
De ce s-ar stradui cineva, cu atata truda, sa convinga toata lumea ca nu este Dumnezeu, daca nu tocmai din pricina ca el insusi este nelinistit de posibilitatea existentei Lui?
Daca Dumnezeu exista, NU are nevoie de aparare. Daca El nu este, pe cine atac? O himera? Atunci de ce nu contestam si alte povesti?

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Sa facem acelasi lucru in problema existentei lui Dumnezeu cum a sugerat Blaise Pascal. El a spus: "Daca-mi pun credinta in Dumnezeu si El nu exista, nu pierd altceva decat placerile vinovate la care trebuie sa renunt si care imi sunt oriunde daunatoare. Insa daca El exista, am castigat o fericire vesnica!"

Dumnezeu exista cu siguranta altminteri nu am putea dezbate astazi existenta Lui.

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Guvernul nostru (comunist) duce o batalie atat de cumplita impotriva Lui Dumnezeu, purtati oare razboi impotriva unei fiinte care nu exista?
din contra religia e folosita in alegerii
A admite doar ceea ce intelegi, duce la o ignoranta voita
a admite ceva pe baza de dovezii denota faptul ca gandesti matur si numai gandesti copilaresc
A trai inseamna a muri. A fi un ateu inseamna a fi atat de preocupat cu Dumnezeu incat trebuie sa-I negi chiar si existenta, pentru a avea liniste sufleteasca! Nu exista un ateu senin.
a nega un lucru nu inseamna ca lupti contra lui
a nega existenta lui zana maseluta inseamna ca lupti contra ei?
tu negi existenta a 2700 de zeii si ma intrebi de ce nu contestam alte basme tu macar vezi ce scrii?

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

ADN-ul – dovada inteligenţei creatoare.ar fi tot atât de şocant pentru cei mai mulţi dintre noi să fim întrebaţi dacă credem că mişcarea întâmplătoare a moleculelor şi atomilor, cauzată de energia întâmplătoare, a scris codul genetic în secvenţa filamentelor moleculare de ADN, pe cât de şocant ar fi dacă ni s-ar cere să credem că numele noastre au fost scrise pe nisip de acţiunea întâmplătoare a mării şi a vântului.De aceea, este de mică mirarea faptul că cei mai mulţi oameni de ştiinţă au ajuns la concluzia că secvenţele ADN-ului şi proteinelor nu pot fi atribuite doar purei întâmplări. Direcţia trebuie să fie aranjată dinainte într-un fel sau altul.

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

De ce ar susţine cineva care are ochi să vadă şi creier să gândească, că este ateu? Nu este oare evident că orice design necesită un designer? Dacă te-ai plimba prin pădure şi ai găsi un tablou agăţat de o ramură dintr-un copac, automat ai conchide că nu a crescut în copac. Chiar dacă tabloul e confecţionat numai din componente naturale, este destul de evident din toată experienţa umană că astfel de lucruri nu se întâmplă fără un aport de inteligenţă. Chiar dacă nu l-ai văzut pe pictor, este evident că el există undeva.

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Tu nici macar nu ai habar cei adn dar afirmi

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Curcubeu are nevoie de un creator? ploaia? pomii din jungla ea plantat cineva poti demonstra asta? ma omule tu nu vezi complexitate tu nu sti ce anume determina acel fenomen care e problema ca sa nu gandesti ca gandirea e grea il bagi pe amicul tau imaginar

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Iarba din padure, pomii nu-i planteaza nimeni si e a naibi de reala, luna tu crezi ca e creata de amicul tau imaginar care a creatato din nimic

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Daca tu spui ca totul are nevoie de un creator zeul tau nu are?
el apare din nimic si creaza miliarde de stele din nimic

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Da, deoarece El nu are nici inceput, nici sfarsit, este Vesnic si atotputernic!

| myst explică (pentru sweetapril):

Stiai ca mare parte din ADN-ul uman este junk. Ramasite cromozomiale care nu au nici un rol gentic, nu "codeaza"nici o proteina, ele doar exista in lantul ADN?

Te-ai gandit vreodata la posibilitatea ca ADN-ul uman este nimic altceva decat o inginerie genetica, "un algoritm" genetic, similar unui COD SURSA de program, un test de laborator al unei civilizatii avansate care calatoreste din dimensiune in dimensiune, responsabila de "insamantarea" universurilor cu organisme ca noi?

RELIGIA a indoctrinat atat de mult rasa umana, incat majoritatea oamenilor nici nu se mai chinuie sa caute explicatii alternative si se lasa invaluiti de credintele si spusele altora.

| RAY a răspuns (pentru sweetapril):

Ce argument copilaresc si prost gandit

| WhatheWow a răspuns:

Evolutia tinde spre Echilibrul Suprem, acesta este scopul ei, de a gasi un echilibru in dualitatea universala ( actiune - reactiune, bine-rau, lumina - intuneric, frig -cald, viata -moarte, energie - dinamica etc. Cit despre Gaurile Negre am sa-ti spun opinia mea : imagineaza-ti un corp ceresc ( o stea de exemplu ) unde toata energia ei se transforma in energie dinamica, adica de rotatie. Acest corp se roteste cu o viteza pe care noi nu ne-o putem imagina, cu cit se roteste mai tare cu atit formeaza in jurul ei o forta de atractie mai mare, energia se transforma in dinamica iar materia e dezintegrata pina la cea mai mica particula rezultind o sfera foarte densa si grea. La inceput, cind inca este in formare lumina mai poate scapa de aceasta forta de atractie pe la poli, unde aceasta forta este putin mai mica, insa pe masura ce creste viteza, creste si forta de atractie si in cele din urma nici lumina nu mai poate scapa.Cu cit are mai multa energie in jurul ei cu atit creste viteza si atractia devorind in cele din urma o intreaga galaxie.

| Seby90 a răspuns:

Timpul nu exista, este doar o perceptie pentru noi. Pentru o musca, o viata poate insemna mai mult sub perceptia ei decat inseamna o viata pentru tine.
Gaurile negre sunt doar la nivel teoretic, ele sunt negre dupa cum sunt si numite, 99% din univers pe bolta cereasca este negru, este imposibil de gasit o gaura neagra, fapt pentru care nu a fost inca identificata.
Revenim la subiect, zeitatile, din cele mai vechi timpuri au fost "inventante" ca form de control in masa si pentru a explica lucruri imposibil de explicat la nivelul respectiv. Daca citesti niste texte biblice mai vechi (in original si nu traduse si rastraduse de 1 milion de ori) poti interpreta multe lucruri diferit, de exemplu ingerii care veneau din ceruri in trasuri de foc fara cai care straluceau, in momentul de fata pot fi considerate avioane / nave spatiale.

Totul tine de perspectiva si de interpretare, lumea inconjuratoare tie este sa zicem 50% din realitate. Pentru ca s-a dovedit ca diferite animale vad lucrurile diferit (alte spectre de culoare), sunt sensibile la alte frecvente de sunet. Nu ai de unde sa stii ca interpretarea lor este cea corecta.

Sper sa nu fiu prea ambiguu, sunt obosit si este tarziu.

| Seby90 a răspuns:

Eu cred in zana maseluta.

| sweetapril a răspuns:

Dumnezeu guverneaza intrega lume, Unicul Dumnezeu, Creatorul cerurilor si al pamantului!