| chelstone a întrebat:

Primii oameni pe pamant (dupa biblie) au fost Adam si Eva, ei au avut doi copii, Abel si Cain, unul din frati l-a omorat pe celalalt (parca Abel), iar dumnezeu l-a izgonit din acele meleaguri, apoi el isi gaseste o femeie care este fiica unuia din nu stiu ce oras cu care are nu stiu cati copii, iar de aici incepe o insiruire de astfel de imperecheri. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Daca Adam si Eva au fost primii pe pamant. si au avut doi fii ar fi logic sa fi existat un incest intre mama si minim unul din cei doi copii, corect?
2. De unde au aparut celelalte personaje daca la inceput erau 2 oameni, apoi 4, unul este omorat, deci raman 3?

32 răspunsuri:
| chelstone explică:

Dumnezeu e atotputernic
Matei 19:26
Dar Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni aceasta e cu neputinţă, la Dumnezeu însă toate sunt cu putinţă.
Dumnezeu nu este atotputernic
Judecatori 1:19
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n’a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentrucă aveau cară de fer.

Exista doar un singur Dumnezeu
Deuteronom 6:4
Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.
Exista mai multi Dumnezei
Geneza 1:26
Apoi Dumnezeu a zis:,, Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpînească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pămîntul şi peste toate tîrîtoarele cari se mişcă pe pămînt.
Geneza 3:22
Domnul Dumnezeu a zis:,, Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscînd binele şi răul. Să -l împedecăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mîna, să ia şi din pomul vieţii, să mănînce din el, şi să trăiască în veci.

Dumnezeu este vazut si auzit
Geneza 3:9, 10
Dar Domnul Dumnezeu a chemat pe om, şi i -a zis:,, Unde eşti?"
El a răspuns:,, Ţi-am auzit glasul în grădină; şi mi -a fost frică, pentrucă eram gol, şi m’am ascuns."
Dumnezeu este invizibil si nu poate fi auzit
Ioan 1:18
Nimeni n’a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sînul Tatălui, Acela L -a făcut cunoscut"
Ioan 5:37
Şi Tatăl, care M’a trimes, a mărturisit El însuş despre Mine. Voi nu I-aţi auzit niciodată glasul, nu I-aţi văzut deloc faţa;
Timotei 6:16
singurul care are nemurirea, care locuieşte într’o lumină, de care nu poţi să te apropii, pe care niciun om nu L -a văzut, nici nu -L poate vedea, şi care are cinstea şi puterea vecinică! Amin.

Vreau sa vad cum mai combate cineva acum faptul ca intr-un verest dumnezeu se scrie ca a fost vazut iar in altul ca nimeni nu l-a vazut niciodata. Vreau sa vad acum ce interpretari mai poate avea aceasta carte si cum trebuie citita, iata alte dovezi palpabile de contradictii, si sunt excesiv de multe pentru o carte sfanta unde nici macar una nu-si avea locul

| George_Andrei_Stoican_1986 a răspuns:

Tot in biblie spune ca au trait sute de ani fiecare dintre, adam eva, cain, abel. nu se stie ce varsta aveau cand s-a produs crima. si cati au mai fost asa, chiar si dupa potop. la fel aceeasi intrebare ar fi si la, noe cu potopul. asemanator. noe a trait 800 de ani.si nu cred, ca era nici un incest. cand traiesti sute de ani, la asemenea distante adn-ul se schimba intre generatii si este diferit.