| Wulf a întrebat:

Prin a filosofa are loc orientarea omului către esența sa.

Ce părere aveți?

38 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Afirmativ 81% restul de 18% are potentialul de a se indeparta mai mult de esenta sa ori a se plafona iar acel 1% e observator

| NOBODY a răspuns:

S-o spunem pe românește. A filosofa înseamnă a fi egocentrist și arogant. Filosofia nu există atâta vreme cât gândirea fără constrângeri nu există. Omul se orientează în esența sa atunci când este în starea naturală (atunci când este lipsit de constrângeri). Esența sa nu este altceva decât o simplă latură spirituală, căci aceasta nu există într-adevăr. Omul este esența în sine, iar esența nu este altceva decât omul. Dacă ai ajunge în starea în care să meditezi intens ai afla că tot ceea ce trăiești este o realitate transportată prin ceea ce gândești. Gândirea nu poate fi definită, căci ea este mai degrabă esența omului. Pot să spun doar că ai nevoie de gândire pentru a acționa și pentru a filosofa la faptul că filosofezi în privința gândirii tale, formându-se un întreg paradox. Odată ajuns la bază, realizezi că nu există bază.

| Mădă0611 a răspuns:

Filosofia e ceva de genul: http://9gag.com/gag/109625 :)) doar daca pui un pic de stiinta capata un strop de sens.
S-a vorbit atata despre suflet, stiinta afirma ca nu exista, s-a vorbit atata despre iubire, la fel, nu exista, se vorbeste despre reincarnare, spirit, niciuna din ele nu exista.

| Radu284 a răspuns (pentru Mădă0611):

"S-a vorbit atata despre suflet, stiinta afirma ca nu exista"
The fu*k? Cand zici asta te bazezi pe?

"s-a vorbit atata despre iubire, la fel, nu exista"
Wow... Ar mai trebui sa continui cu: "s-a vorbit atata despre apa din oceane, la fel, nu exista".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Radu284):

Ma bazez pe logica.
Sufletul esti tu, persoana ta, ia anumiti hormoni sa vezi cum ti se schimba "sufletul", da-ti cu capul de perete pana nu mai stii de ce faci asta, si probabil n-o sa mai stii cine esti, sau depinde ce zona a creierului iti afecteaza loviturile, si la fel, se schimba sufletelul. Daca ai de gand sa vii cu povesti cu rai/iad, decorporalizare, mai gandeste-te si poate ma scutesti de niste scris inutil.
Edit laughing am uitat sa precizez de ce ziceam de creier; tot ce esti e in creier, odata mort, mori si tu, se sterge tot, nu are cum sa mai existe ceva dupa moarte, asa cum dupa o lovitura puternica se pierde o parte din tine.

Da, iubirea nu exista, exista atasament si dorinta, care poate deveni obsesie. Atasamentul e fata de nepersoane, dorinta fata de persoane, sau sa nu imi zici ca ai iubit pe cineva si nu ti-ai dorit s-o atingi, pupi sau altceva, sau ca nu te-ai plictisit de persoana respectiva. Gandeste-te si la asta si poate ma scutesti de un raspuns. big grin

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

"iubirea" e doar efectul endorfinelor eliberate de creier.
Iar pentru existena sufletului, singura "dovada" e experimentul acela macabru cand mureau oamenii pe cantare, ca si cum ceva imaterial are greutate.

| Radu284 a răspuns (pentru CinevaNou):

Esti sigur ca asta este sigura dovada?

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

In afara de asta nu am auzit decat povesti. ai gasit ceva concret?

| Radu284 a răspuns (pentru CinevaNou):

Bineinteles. Intrebarea este, daca iti dau niste linkuri, o sa ai chef sa asculti cateva ore despre diferite studii stiintifice?

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

Depinde, dar mai repede dădeai copy-paste la linkuri deja.

| Radu284 a răspuns (pentru CinevaNou):

Nu e ca si cum le-as avea deja scrise, imi ia ceva timp sa le caut.

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

Tare as vrea sa te vad indragostita si apoi sa vi sa-mi explici sentimentulwinking

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

Nu le ai salvate la bookmarks sau ceva? -.-

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

Thanks, le-am pus la watch later. Sper sa nu fie numai pareri subiective si marturii...

| Radu284 a răspuns (pentru CinevaNou):

Nu, sunt studii bazate pe marturi, unele verificabile. Ceea ce este total valid, se fac multe studii stiintifice pe baza de marturii.

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

Nu sunt chiar atat de incredere pe cat chestiile care pot fi masurate de aparate si confirmate ca sunt anormale.
A fost si pe discovery mai demult o emisiune, au regizat un incident in parc si au intrebat cativa martori ce au vazut, fiecare a interpretat incidentul diferit. Apoi cand i-au rechemat peste o luna la sala de judecata, deja uitasera majoritatea detaliilor si se lasau influentati de altii, daca unu(plantat special printre martori) zicea ca a avut geanta rosie(fals) apoi copiau si ei aceeasi idee si erau incredibil de siguri pe ea.
Ce vreau sa zic e ca daca ar fi depus marturiile alea imediat dupa incident, sigur ar fi spus un lucru total diferit decat peste o luna sau cand s-au hotarat sa vina la un talkshow sau studiu, etc. In luna aia o persoana poate realizeaza ca a avut o experienta divina si se convinge singur de asta(citind carti sau urmarind alte pareri ale unor oameni cu experiente similare). Sau probabil deja stia despre astfel de experiente si atunci cand i s-a intamplat "si-a dat seama" ca are si el una.
Daca ar fi sa ia "marturii" ar trebui ca in momentul "revelatiei" sa fie cu masca de sensori pe cap si sa noteze activitatea cerebrala din momentul acela, si abia apoi s-o compare cu celalate "marturii" si sa vada daca arata la fel graficul, altfel is doar vise.
Si apropo de vise, asa si-au dat seama cand visam. Au stat pana au observat un pattern care se producea cam la 2 ore, apoi au asteptat sa se produca acel pattern la fiecare subiect si i-au trezit sa-i intrebe daca viseaza, caz in care toti au raspuns cu da.
Mai citisem demult ceva care zicea ca in ultimele secunde de viata, activitatea cerebrala creste enorm si pot aparea halucinatii/vise. Am vazut si eu oameni care ziceau ca isi priveau trupul din tavan cand incercau sa-l resursciteze.
Oricum, sa vad ce mi-ai dat happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Shammal):

Asta e ca si cum ai zice "tare as vrea sa te vad punandu-ti o dorinta cand o sa vezi o stea cazatoare". laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Am aruncat un ochi pe acolo, daca acei neni nu au auzit de dumnezeu, rai/iad niciodata, sa ma anunti. Era un filmulet cu unu care cica nu auzise de dumnezeu niciodata, dar traia in America raised eyebrows, apoi unu a ajuns in iad si l-a vazut exact cum scria in biblie. raised eyebrows
Sa mergi sa-i intrebi pe niste unii din triburile de prin jungla ce viseaza, o sa vezi ca nici unul n-a vazut draci, ingeri, rai sau iad. Oare ce sa insemne asta?

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Cred ca l-am vazut si eu pe ala laughing
Is cele mai faine alea cu marturiile oamenilor convinsi 100% ca iadul exista pentru ca asa au visat ei aseara. Cel mai mult imi place cand zic ca god ne iubeste pe toti, apoi, ulterior, ca si tu o sa ajungi in iad daca nu crezi in god. Mi se pare o comedie geniala.
Iar cu triburile, daca cei care vin sa-i intrebe sunt convinsi de existenta iadului, iar bastinasii incep sa descrie un vulcan care erupe ca fiind cel mai naspa eveniment... atunci mai mult ca sigur, dornici sa ajute, "cercetatorii" or sa noteze ca si bastinasii stiu cum arata iadul(cu pucioasa si foc si etc.). Pana la urma fiecare isi creeaza propriul iad, dar faptul ca unora le place sa gaseasca asemanari ca sa demonstreze ca religia lor e cea adevarata mi se pare foarte amuzant.
O sa te anunt daca e ceva interesanthappy

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing ce ai si tu in cap

| Radu284 a răspuns (pentru CinevaNou):

Da, l-am vazut anul trecut.

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

Mi se pare mai bun decat ce imi dadusesi tu

| Radu284 a răspuns (pentru CinevaNou):

De ce? Ti se par ce zic niste oameni care au studiat zeci de ani asta mai prost decat un show de popularizare a stiintei?

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

Sunt prezentate mai multe puncte de vedere plus ca e morgan freemanlaughing

| Radu284 a răspuns (pentru CinevaNou):

big grin

Tu mi-ai cerut linkuri in care sa se prezinte dovezi ca exista asa ceva, nu opinii for and against big grin

| CinevaNou a răspuns (pentru Radu284):

Da... oricum nu mi s-au parut convingatoare, prefer celalte puncte de vedere prezentate acolo. Nde sunt doar iluziile create de un creier aflat in ultimele secunde de viata, nu ai cum sa faci legatura intre ele cu viata dupa moarte. Mi se pare ca e ca si cum ai face legatura intre etnobotanice si iluminarea budista, care sunt lucruri total diferite. Plus ca experientele gen nde pot fi replicate daca ai urmarit primul episod din primul sezon...

| sublime89 a răspuns:

E adevarat, dar cu o conditie, si anume sa nu filosofeze fara sa se bazeze pe stiinta.

| oprescudorin11 a răspuns:

La mine filozofia ' a aparut cand m-am certat cu o femeie. Apoi a disparut apetitul filozofic, cand m-am certat a doua oara, iar il studiam pe Schopenchauer, si tot asa. Cu cat ai deceptii mai mari in viata privata, cu atat devii un mai mare filozof.Ce esenta? Ma faci sa rad. Doar fiziologie de prost gust.

| Lizzu a răspuns:

Asa e.
Doar ca nu prea ai indicii daca drumul ales e cel bun si corect. Daca drumul pe care ai apucat te duce catre fiinta ta cea mai intima.
E ca o panza de paianjen pe care incercam sa o desiram pana la punctul in care ne gasim pe noi insine.

Un om poate filozofa toata viata zi si noapte si -si poate schimba filozofiile cu aceeasi viteza cu care-si schimba perspectiva asupra vietii si cu care se dezvolta cand trece prin timp.

--Poti filozofa despre n lucruri, dar niciodata nu poti ajunge sa te cunosti indeajuns si sa cunosti lumea indeajuns, parerea mea.
Nu cred ca ar ajunge 10 vieti sa ne descoperim si sa filozofam pana gasim un raspuns, un capat, un final mult cautat.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Prin "filosofare" cum ii zici tu, iti exprimi parerea despre tot ce este in jurul tau in concordanta cu generalitatile pe care le ai insusite despre tot ce te inconjoara si cu nivelul de inteligenta(si ma refer la inteligenta nu la volumul de cunostinte cu toate ca si acesta este benefic in filosofie), si ajungi sa te cunosti mai bine, prin urmare, afland si lucruri folositoare despre viata si mintea umana, despre sentimente.Parerea mea este ca filosofia este un mod superior de a-ti exprima opinia fata de tot ce te inconjoara si ca este stiinta suprema in cunoasterea mintii cat si in auto-cunoasterea ta.Filosfie inseamna de fapt dragoste pentru cunoastere.Dar serios acum, este o filosofie pana si defnitia cuvantului filosofielaughing. Filosofia ajuta la descoperirea sinelui, si la descoperirea unor "chei" spre "noi" porti catre propria personalitate, catre adevaratul tu, si adevaratul tau potential mental, creativ si cognitiv.Ca sa fii filosof realizezi ca nu trebuie sa fii olimpic la fizica nu?laughingAcest lucru l-am auzit foarte des,dar, am observat ca este cat se poate de adevarat! Si anume, ca inteligenta(ma refer la informatii despre fizica, mate, chimie), nu au nici o legatura cu intelepciunea.De exemplu, Mahatma Gandhi...ce stie el despre mate? Nimic! Dar intelege viata mai bine ca multe alte persoane care sunt olimpice la fizica, mate s.a.Este necesara cunoasterea mediului inconjurator, dar cum sa incepi sa-l studiezi/studiem prin scoli, cand multi dintre noi nici macar nu stim principiile fundamentale ale vietii? Sa inveti mai intai despre tine, este ca si cum ai incepe fundatia castelului.dar nu e asa.Incepem direct cu centrul lui...(si anume, mate fizica). Concluzia? Castelul se darama! Asa si cu dragul nostru invatamant happy.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Dupa cum a spus Mada, filosofia trebuie sa aiba logica.Dar a exagerat ca n-are sens si astea... daca n-ar avea deloc sens nu s-ar mai numi filosofie.Si cuvantul inseamna stiinta.O parte din el.Pana si cuvantul a avut temeiuri logice cand a fost format.

| Mădă0611 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Filosofia inseamna cunoastere prin gandire. Ei, poti lua o piatra si te uiti la ea 24 de ore, apoi sa incepi sa-i analizezi forma, pe baza ei sa inventezi povesti, din care sa reiasa alte povesti, cu o planeta unde oamenii sunt ca pietrele, ca au suflet care le da diferite culori, in functie de fapte, ca piatra pe care o studiezi a gresit cu ceva si a fost expulzata, i s-a luat sufletul si e tinut captiv iar acum piatra asteapta sa fie descoperita de specia ei si sa demonstreze ca i-au inscenat altii nu stiu ce, toate astea deduse logic dupa forma ei, culoare, locul unde ai gasit-o, pietrele din jur. Sau poti zice ca acea piatra a fost un om care vezi povestea de mai sus. E bine pentru ocuparea mintii cu ceva, dar nu e indicat sa impartasesti "descoperirile" filosofice, poate unii chiar le cred si e posibil sa fie daunator societatii. De exemplu, chiar si in prezent se crede ca sentimentele vin din inima. Nu m-am gandit cu ce a afectat asta gandirea oamenilor, dar sigur ceva rau a facut.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Mădă0611):

Sunt de acord cu tine. Populatiei largi, mereu i s-a ascuns adevarul si mereu i se ascunde.TV:Bianca Draguseanu poate baga mai mult de 7 banane in gura; politica:Romania e corupta...ba nu e corupta...si in loc ca politica sa fie politica este ca o cearta intre 2 vecini in fata unui gard.Lucruri despre esenta vietii pe care le invatam la scoala happy, pe care ne invata si societatea, despre care ne vorbesc majoriatea oamenilor:sufletul.Hmmm,ce ne spun ei ca este sufletul? Cadoul dat de Dumnezeu laughing.Nu ca deja te simti mai implinita mental? happyCe spun ei ca trebuie sa facem in viata? Sa Il slujim pe Dumnezeu, in timp ce ei profita de pe urma noastra happy.Frumos.Foarte.Ce este Romania? O tara nativ crestina.Nu ca totu-i roz, curcubee si inorogi peste tot? Ideea pe care o proune crestinismul nu e rea sa stii dar altii ii schimba esenta si ii prosteste pe oameni prin acest lucru.De exemplu, e pacat daca nu porti batic la biserica.Serios? Ce logica are? E pacat sa nu postesti.Adica Dumnezeu tine cont de material? Purificarea vine prim stomac?laughing. Aceasta este o strategie pentru economie la alimente probabil laughing.La scoala, viata se bazeaza pe iubire, care este data de la Dumnezeu, si ca iubirea este indescifrabila.Care mai nou este eliberarea endorfinelor happyCand auzi zi de zi toate astea si cand toata populatia este indoctrinata de toti acesti virusi cum sa nu devii mai prost? Aceste lucruri pur si simplu ne reprezinta ca natiune.Si e grav lucrul asta.Iar Romania distruge statutul crestinismului in lume.Intr-o tara crestina pe toate posturile TV gasesti numai gunoaie, intr-o tara crestina toti fura de rup de unde pot, intr-o tara crestina toti cauta sa indobitoceasca generatiile actuale ca sa profite de pe uema lor, sa le faca sa nu le pese sau sa le fie frica sa se opuna sistemului.Si indoctrinarea asta incepe in scoala, cand esti mica, nu stii ce-i cu tine, cand iti spui parerea iar profesoara iti pune 4 happy.Din nou, crestinismul este stilul de viata perfect, dar cei care conduc i-au modifcat structura adaugand lucruri fara sens.Nu trebuie sa te spovedesti ca sa te iubeasca Dumnezeu si asa vede ce faci si stie daca iti apare rau.De ce trebuie sa te spovedeti unui preot? De ce oare? Ca sa castige bani! Nu-i necesara nici o slujba de la biserica, nici biserica nu-i necesara. Putem spune ca Pamantul este o biserica.Toate acestea au fost inventate pentru profit. Dupa cum invata crestinismul:Nu-ti trebuie mesager(spovedanie,biserica,preoti,rugaciuni,acatiste,imnuri,picturi, ingeri, draci, donatie la cutia milei, bani pe lumanari)ca sa ajungi la Dumnezeu. DUMNEZEU E IN TINE. Apropo, n-o lua ca pe o jignire, dar ce ai spus tu despre piatra, se numeste naratiune.N-are legatura cu filosifia.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca Dumnezeu exista, omenirea ar fi surprinsa cat de putin cere de fapt.

| Mădă0611 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Si era poveste, voiam sa arat ca poti filosofa despre orice si sa ajungi la orice concluzie, tot ce poate nascoci mintea umana; cum zicea Einstein, imaginatia te poate duce oriunde, dar logica te duce din punctul a in punctul b.
Daca dumnezeu exista, cu siguranta nu le-a transmit oamenilor gandurile lui, intr-un mod in care acei primitivi sa inteleaga, deci eronat, nu pedepseste o lume intreaga pentru niste amarati fara minte, pe care el i-a facut asa, ca au "mancat" un fruct interzis, nu "rascumpara" lumea prin sange, si lumea tot nu e "rascumparata".

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Mai pe romaneste, pierdere de vreme.