| anonim_4396 a întrebat:

Pun la S/F pentru ca se refera la un anumit „pattern" de oameni

Sunt sigura ca multi am intalnit sau cel putin avem in grupul de prieteni acest tip de persoana care urmeaza:
Persoana introvertita, nu neaparat timida (poate sa socializeze fara probleme, doar ca...), vrea sa aiba cea mai usoara viata cu putinta, cu un grup restrans de persoane, severa in atitudine si destul de egoista, neincurancandu-se cu falsitati doar pentru a face o persoana sa se simta mai bine sau cu politeturi, spune pe fata tot ce o deranjeaza, fara sa tina cont de ceea ce crede sau de ceea ce spune persoana respectiva. Nu-ti convine, pa. Nu-ti convine cum sunt? Esti liber sa pleci.
Cunoasteti, nu? Ei vor sa aiba cea mai usoara viata, cica asta e si scopul vietii, fericirea, fiecare sub forma sa. Merita sa ai o atitudine in care sa fii de treaba pana esti calcat pe egoism? Stiu... binele si raul nu exista, dar intreb niste persoane, fiecare diferite, nu roboti: este ceva condamnabil ca unii prefera sa nu se gandeasca decat la ei intr-o anumita situatie si sa traiasca fara stres?

38 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Prietenii se aleg nu se culeg. Daca omul nu se respecta nici altii nu o vor face. Eu imi aleg mediul meu, decorurile plictisitoare sau neplacute le exclud, nu vreau sa-mi stric ziua, nici macar clipa.

| Duhovnicul a răspuns:

Eu sunt o astfel de persoana, descrisa de tine.
Sunt introvertit, resunosc. Si am grija sa specific foarte clar acest lucru, nu ma ascund de el.
Prefer solitudinea pentru ca asa pot sa asimilez mai bine cunostinte noi, ma pot concentra pe o activitate fara sa fiu intrerupt, ma pot relaxa mai usor, si pot sa practic ceea ce se cheama introspectie, adica sa " diger " gandurile si sentimentele pe care le-am avut de-a lungul zilei.
Imi place sa interactionez cu un grup restrans dpdv. cantitativ, dar mai bun dpdv. calitativ.
Sunt putine persoane cu care am intr-adevar legaturi emotionale, si de care m-am atasat, dar si cand am relatii de prietenie sau de alta natura, nu sunt superficiale, ci profunde!
Nu e niciun secret ca oamenii ( majoritatea ) sunt surse de stres si chiar de suferinta, deci fiecare individ cauta sa se simta cat mai " in elementul lui ". Daca unii se simt bine sa socializeze in grupuri mari si vorbind cu toata lumea, e okay. Daca cineva e mai fericit singur sau intr-un grup mai retras, e foarte bine.
Nu cred ca ar trebui sa condamni o persoana doar pentru ca are alt stil de viata.
Iar cat despre chestia cu egoismul, chiar suntem fiinte egoiste, indiferent cat incercam sa ne mintim!

| Duhovnicul a răspuns:

De mentionat ca oamenii intotdeauna s-au asociat in functie de nevoi, interese, hobby-uri etc.
Eu nu socializez "fortat " nici la locul de munca, daca nu am nimic in comun cu anumite persoane, intrucat mi se pare ca e foarte ciudat, ca si cum ai socializa din mila sau obligatie.
Pot avea relatii profesionale cu acele persoane, sa ii respect ca si colegi si sa colaboram la locul de munca, dar nu pot sa " falsez " daca nu am interese sau pasiuni comune cu alti indivizi.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru Duhovnicul):

Pentru un popa ai un rationament prea bun. big grin

| Duhovnicul a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Multumesc, fiule. Fii binecuvantat!

| anonim_4396 explică (pentru Duhovnicul):

Da, dar unora de acel gen li se pare firesc sa devina, cum s-ar zice „prost crescuti", neciopliti, grobieni chiar daca nu te certi cu ei si sa te injure desi ai o problema cu care, sa zicem, exagerezi. E doar un exemplu!
Adica, nu spun sa faca neaparat complimente false, ci sa spuna intr-un mod mai delicat, eu, de exemplu, pun accent pe asta.

| Duhovnicul a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca tu confunzi mizantropii cu introvertitii.
happy
Informeaza-te mai bine despre ei, sunt 2 categorii diferite.
Un introvertit poate fi, dupa caz, si un mizantrop, dar termenii nu sunt mutual impliciti. Dar sunt si mizantropi extrovertiti.
Un bun exemplu a fost Hitler, care nu a fost neaparat un mizantrop, in sensul ca el nu ura omenirea in general, ci doar oameni de anumite rase, natii etc., dar era foarte extrovertit laughing

| anonim_4396 explică (pentru Duhovnicul):

Liderii mereu sunt extrovertiti.

| anonim_4396 explică (pentru Duhovnicul):

Nu e mizantrop, am si spus ca are viata sociala, dar legaturi mai profunde cu putini, vreo 3-4. Daca era mizantrop, era mai mult decat introvertit, era ceva de genul: http://i.imgur.com/dvgSJD4.jpg

| Duhovnicul a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca are o viata sociala destul de activa, socializeaza cu multi oameni : familie, rude indepartate, prieteni, colegi, fosti-colegi, vecini, fosti-dusmani, foste-iubite, prieteni de-ai prietenilor etc., si ii place si compania lor, atunci clar e extrovertit, indiferent daca nu are legaturi profunde cu ei.

Poate ca e doar mai cinic, ceea ce nu e un lucru neaparat rau.
Sunt unele persoane care sunt mai acide, si apeleaza la sarcasm cand dau de persoane ce nu sunt pe gustul lor.
Chiar si asa, nu inseamna ca persoana respectiva este neaparat rau-intentionata, ci doar mai funny.
Tine cont de faptul ca nu trebuie sa ne placa toate persoanele, dupa cum am mai spus...

| Mădă0611 a răspuns:

De fapt introvertitii isi procura singuri energia pe cand ceilalti o procura de la altii, asa ca extrovertitii ii obosesc, nu cred ca e egoism sa te retragi si sa ocolesti pe cat posibil ceva care te face sa te simti o planta ofilita. Mie mi se pare ca extrovertitii sunt egoisti si traiesc fara stres. O viata usoara nu inseamna sa tii totul in tine ca nu vrei sa deranjezi sau sa ranesti. M-am luat cu vorba, e dreptul fiecaruia sa fie cum vrea, poti sa-l condamni sau nu, un om inteligent o sa fie cum vrea indiferent de parerile altora.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine argumentat. Bravo! big grin

| Mădă0611 a răspuns:

Nu stiu de unde te-ai informat despre introvertiti ca e cam pe langa, dar uite o explicatie faina: http://9gag.com/gag/aZPxBz3

| sublime89 a răspuns:

Cunosc astfel de persoane, si nu pot sa zic ca-mi place atitudinea lor. Parca ar fi generatia "I don't give a f*ck". Trebuie sa invatam din nou sa ne pese de cei de langa noi, pana nu e prea tarziu.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru sublime89):

Prea târziu pentru ce? Vine sfârșitul lumii din cauza asta?

| sublime89 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Daca atitudinea asta va fi din ce in ce mai populara, da, se poate ajunge si acolo.

| Duhovnicul a răspuns (pentru sublime89):

Asta e inevitabil.
Arthur Schopenhauer a spus ca oricum omenirea se va auto-distruge... eventually!

| sublime89 a răspuns (pentru Duhovnicul):

Dar conteaza si cand o va face.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Incepe tu cu a fi mai prietenos, o luna, aici. Incearca sa simulezi acel dar (daca nu este in natura ta deja) de a te intelege cu mai multe tipuri de oameni. Intoarce-te inapoi si spune cum a decurs treaba, daca te-a scarbit sau ai ramas neschimbat. Asta-i un experiment bun care nu necesita mult efort si cred ca e primul pas spre ce vrei tu. Numai datorita spiritului prietenos sa vezi cum te confunda multi cu un aerian fraierit de propriile iluzii.
Stii de Commander Shepard din Mass Effect? cea mai buna abilitate a lui, era sa uneasca toate rasele din galaxie si cele mai puternice personalitati din fiecare rasa, si unele rase erau in razboi intre ele si unii soldati abia se suportau intre ei. Pe toti i-a unit un singur scop - lupta contra Reaperilor, care veneau o data la 50 de mii de ani pentru reciclarea vietatii organice si sintetice.
Diferenta dintre jocul ala si lumea reala, e ca noi n-avem nici-un scop asa maret in care sa avem nevoie de o astfel de unire.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru sublime89):

Și nu crezi că viziunea ta se abate totuși de la tipologia de persoane prezentată la această întrebare? Tot tu erai acela care spunea că Moș Crăciun e periculos, așa-i?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii vorba aia, cu o floare nu se face primavara. Daca o persoana incearca sincer sa se inteleaga cu toti oamenii, si vede ca nu primeste decat reactii ostile, e si normal sa devina si ea ostila la randul ei. Eu vorbeam de un efort colectiv, daca-l putem numi asa.
Cat despre scopul ala maret, eu cred ca daca am dori cu adevarat sa-l gasim, am face-o. Poate ca scopul acela e chiar unirea in sine. Sau poate ca doar dupa ce am fi uniti ar deveni evident. Din pacate omenirea a demonstrat de-a lungul istoriei ca se uneste doar la greu, doar cand intreaga specie e amenintata. Dar exista speranta. In ultimii ani relatiile si colaborarea dintre tari sunt mai bune si pe timp de pace, mai ales de dragul dezvoltarii economice. La nivel de indivizi insa, lasam mult de dorit.

| sublime89 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Nu, nu mi se pare asta, dar mi se pare ca tu te regasesti in ea.
Da, eu eram, ma bucur ca ma tii minte.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru sublime89):

Nu, eu nu mă bucur. Cu prima ocazie te-aș tranșa și te-aș da de mâncare zerglingilor din Starcraft.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Lasa de dorit, observ ca pana si unii de la care poti avea asteptari, deja le-au crescut gheare si le folosesc in directii gresite ca niste traumatizati si la sfarsit, tot ei vin cu teorii cum ar fi lumea mai buna. Cand te schimba dezamagirile, asta te face om slab si asta n-au inteles-o multi, au preferat sa devina mai rai mergand pe ideea "fii javra ca asa-i toata lumea" desi mereu voi tinde sa cred ca asta urmau sa devina prin urmare si s-a intamplat sa fiu un martor al cresterii lor. La varsta mea cica trebuie sa fiu mai putin naiva, inca am ramas asa, desi mi-am spart si eu nasul de vreo 2-3 ori pe aici din cauza spiritului meu prietenos si optimistic (acum ceva vreme), doar toleranta a mai scazut dar inca stiu sa dau o sansa. Nu vad nimic gresit in asta si o voi face in continuare, oricat de patetic suna acum. Lasand deoparte istoria neagrahee hee
Cine s-o prinde de mine, e bine primit, cine nu, sa-i fie de bine, sa ramana in cocina lui de ignoranta sau indiferenta.
Cred ca ai o definitie diferita fata de a mea despre atitudinea/personalitatea "I don't give a f*cK" ca sunt genul ala. Si anume, in sensul in care nu-mi pasa de religia unuia, orientarea sexuala, nationalitatea. Cineva care da un f*ck pe astea, isi va unii haterii pentru o orgie cel mult.
As merge pe ideea de, respect pentru a fi mai putin maimuta, dar raul complet n-o sa dispara, trebuie sa existe ceva acolo. Altfel am exista intr-o singura culoare.
Ca sa se intample un efort colectiv, cineva trebuie sa fie punctul neutru care sa uneasca mai multe tipuri de oameni, oameni care nu se inteleg intre ei. Acel om trebuie sa fie extrovertit, vast in multitudini, incat sa acopere o parte din fiecare mentalitate, sa le demonstreze ca mai este speranta si asa vor face si ei la randul lor daca sunt destepti. Unii oameni, au nevoie de o fapta intai. Vorbele nu mai sunt gloante ca pe vremea lui Martin Luther King Jr. Suntem in era faptelor si curajul pare se a fi e ultima sansa. Asa vad ca se poate face ceva, un om poate fi un impuls pentru o majoritate.
Eu am boala pe un tip de oameni inteligenti, dar deja m-am intins aici. E prea mult de zis in subiectul asta.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru sublime89):

Nu-i lasa sa te descurajeze, important este ce crezi tu, nu ce cred altii si vor sa-ti impuna si tie ori sa te faca sa te simti mai inferior doar pentru ca nu le impartasesti opinia/viziunea.

| anonim_4396 explică (pentru contαbαndonαt):

Nu-i lasa sa te descurajeze? Nu vezi cum a inceput el? "cu o floare nu faci primavara". Asta deja e primul pas cu care dai inapoi. Dimpotriva, daca ai citit carnatul asta de raspuns al meu, sunt una din persoanele care nu a fost schimbata din cauza unor dezamagiri. Asta-i spun si lui. Chiar daca esti singura floare, poti deveni floarea neutra, mereu cand treci printr-o turma de o suta de oameni, unul singur va raman de partea ta. Deci trebuie sa ramai puternic si sa nu lasi 99 de dezamagari sa te schimbe, "experiente proaste" cum s-ar numi in mod normal. Mai treci prin al doilea rand de turma, inca 99 de dezamagiri, dar te mai alegi cu un al doilea om si tot asa. E vorba de timp, trebuie sa te impaci cu el sau, devii mai curajos si faci lucruri mai indraznete si vei intalni oameni care-ti impartasesc viziunea. O lume intreaga nu poti schimba si nici limite sa impui, dar poti arata unei majoritati ca se poate mai bine, numai ca trebuie sa fie o viziune universala.
Dar TPU nu este punctul potrivit de plecare.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru anonim_4396):

big grinFrumos rasp., si nu te lasa inselat/a de catre aparente, apropo.Mesajul meu catre user-ul @sublime nu viza pe nimeni in mod special de la aceasta pag., era doar ca o mica observatie de a mea sper pers. lui/ei.Dar vad ca mai bine i-o scriam in pv, pentru a evita nelamuririle de acest gen.
O dimineata placuta.

| anonim_4396 explică (pentru contαbαndonαt):

Nu a fost nici-o nelamurire, ai inteles gresit... ideea e ca si eu am fost inainte asa mai copil in legatura cu asta, credeam ca prin vorbe poti incepe ceva dar cel mai bine e sa taci, sa faci si altii te vor urma. Si pentru mine e aiurea sa vad putinii care vor sa porneasca de undeva si se lasa descurajati.
Mersi la fel.

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă îi spui cuiva doar chestiile care-ți plac la el, doar ce vrea să audă, doar complimente pline de politețe care probabil nu-s întotdeauna în conformitate cu realitatea, îi faci mai mult rău mai ales dacă e genul de om care pune botul la părerile celorlalți despre el.
Adevărul în față e cel mai sănătos. Așa cred că ar trebui să procedeze orice om.

| Lizzu a răspuns:

Nu,nu e de condamnat,parerea mea. Fiecare are viata sa si o traieste cum vrea. Se poarta asa cum este construit.

Din moment ce, actiunile si vorbele lui/ei ranesc sau merg in defavoarea celor din jur eu una cred ca e un pic de judecat sau condamnat,cum spui tu.

Suntem liberi sa actionam cum simtim dar nu inainte de a anticipa daca cumva cuvintele sau actiunile pe care avem de gand sa le materializam afecteaza in vreun fel pe cineva.
Asta, cred eu, e o greseala.
--In momentul cand stii ca felul in care vorbesti si actionezi, te porti, raneste sau provoaca neplaceri altuia, atunci deja nu mai e neintentionat si merita spus stop.

"Merita sa ai o atitudine in care sa fii de treaba pana esti calcat pe egoism?"
-da, merita. Pana la proba contrarie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Duhovnicul for class president.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Eu am o vaga impresie ca te-au marca unele situatii pe care le-ai interpretat si le-ai prezentat cum ai vrut tu:

"- Cum arat cu caciulita asta groasa si cu fusta asta pana sub fund? Fiti sinceri!
- Sincer?
- Da! Nu ma supar...
- Nu prea bine.
- Te-a intrebat careva ceva?
- Tu ai facut-o... daca nu iti convine, de ce ai cerut sinceritate?"

| anonim_4396 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Asa-mi vine sa te injur acum...
Da, are legatura cu ceva ce mi s-a intamplat in realitate, dar daca ar fi spus ceva de genul „nu iti sta prea bine" taceam din gura. Dar nu are nicio legatura, nu e tipul ala de problema, nu vreau sa dezbat cazul acelei persoane, altfel puneam intrebarea direct, doar m-a inspirat sa intreb despre acest fel de oameni.

| JucărieLEGO a răspuns:

A prefera sa nu traiesti inconjurat de niste oameni blegi sau prea plictisitori nu reprezinta egoism. laughing

Toata viata e un teatru in care actorul(omul) trebuie sa para ridicol. Unii obosesc repede si de-aia devin mai onesti decat se presupune ca trebuie... si ii acuzi tu de egoism. tongue

Poate ca respectivii nu se gandesc doar la ei, ci doar la ceea ce trebuie, chiar daca prin multe concidente ii implica tot pe ei.

| Mămăligă59 a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Sunt de acord cu tinewinking

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Mai condamnabil e sa judeci pe cineva care vrea sa traiasca lejer, decat cel care alege sa traiasca asa.
zic eu