| Tsuj a întrebat:

Se spune ca extremele se atrag. Ce parere aveti despre acest lucru? Credeti ca o persoana introvertita poate face fata stilului de viata al unei persoane extravertite? Dar 2 persoane de acelasi tip? Se simt in largul lor avand langa ele "copia fidela"? Va astept opiniile, iar daca aveti si o experienta de acest gen e cu atat mai bine. happy

Răspuns Câştigător
| buburuzAndreea a răspuns:

Cred doua persoane extrovertite se potrivesc la distractie si au o relatie bazata pe comunicare. Asa merge ca pe roate. Dar trebuie sa se completeze la caracter. Adica daca unul este foarte incapatanat si orgolios, celalalt trebuie sa fie mai tolerant, altfel relatia nu va functiona.

Doua persoane introvertite tind sa se retraga in lumea lor si asta nu e bine. Asa nu vor evolua niciodata.

Cred ca relatia cea mai buna e aceea pentru care se lucreaza cel mai mult. Extrovertit + introvertit=LOVE. love struck Unul dintre ei vorbeste mult si repede, fara sa gandeasca sau sa analizele, prefera sa iasa mai mult decat sa stea inchis in casa. Celalalt, cu capul pe umeri, mai mult asculta decat vorbeste, e timid si ii e greu sa isi faca relatii usor.
Daca invata sa lucreze in echipa si sa-si respecte partenerul asa cum e, atunci deciziile luate vor fi cele mai bune. Unul vine cu idei inovatoare, riscante, celalalt cantareste situatia si alege cea mai buna decizie.

E greu insa atunci cand vine vorba de activitati. Introvertitul vrea sa stea cuminte, celalalt ar face parasutism in urmatoarele doua secunde. Aici apar certurile. Rezolvarea e undeva la mijloc si fiecare trebuie sa lase de la el si sa renunte la anumite obiceiuri. Totusi e o situatie win-win. Timidul invata sa-si piarda capul si sa se bucure de viata uneori, iar extrovertitul intelege ca viata de familie nu inseamna doar distractie si se maturizeaza.

Buuun, asta a fost parerea mea. Ia sa vedem, imi dati in cap?

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Din punct de vedere relational, preponderent, actioneaza 2 legi: cea a complementaritatii, adica extremele se atrag!, si cea a similaritatii, adica, Cine se aseamana, se aduna! Ambele sunt functionale, cu bune si cu rele, ca toate cele!

| Linda a răspuns:

Oricum e greu, oricum e interesant... dar important este sa fie oameni cu altruism si care sa traisca in adevar. Si daca sunt decisi sa ramana impreuna un amalgam tot se formeaza.
Eu si sotul meu suntem de 11, 5 ani impreuna, suuper diferiti si lucrurile dupa 4 ani au inceput sa fie mai bine, dupa 8, 10 si mai bine, si tot asa.

| Linda a răspuns:

Buburuz Andreea, vezi ca nimeni nu-ti da in cap, dimpotriva...

| JustMeFlory a răspuns:

Eu cu partenerul meu suntem foarte diferiti.Rareori gandim la fel si avem principii diferite, dar uite ca am reusit sa stam 2 ani impreuna fara foarte mari certuri.Eu cred ca merg si relatiile(poate chiar mai bine in care parteneri au aceleasi principii si idei.Acum depinde de fiecare cum stie sa isi puna intr'o relatie punctul de vedere si sa stie cand sa dea inapoi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta cu extremele a aparut de la faptul ca femeia este altfel decat barbatul si se completeaza reciproc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoana introvertita isi exprima mai greu sentimentele si e mai sceptica, mai distanta cu persoanele din jur.Se concentreaza mai mult asupra trairilor interioare.

Extravertitii sunt deschisi, comunicativi si sociabili.Nu se sfiesc sa-si deschida sufletul in fata oricui.Sunt persoane orientate catre viata psihica exterioara.Sunt sociabili si vorbareti, uneori barfitori.

Doi introvertiti se plictisesc impreuna, in timp ce doi extravertiti pot ajunge sa-si scoata ochii big grin

Putine sunt persoanele care se incadreaza total unui anumit tip, majoritatea suntem undeva la mijloc.

Un extravertit il scoate pe unul mai "linistit" din monotonie, iar un introvertit il mai tempereaza, il aduce cu picioarele pe pamant pe unul prea excentric.

Deci, ar putea iesi ceva frumos dintr-o astfel de relatie tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ce tampenie doamne maica domnului ce aveti fratilot ce intrebari prostesti punetimsi voi de copil de 2 ani.