| PasareaDodo a întrebat:

Pun o intrebare foarte proasta acum si stiu ca o sa radeti dar eu si un coleg avem aceasta problema:

Zebrele sunt albe cu dungi negre sau negre cu dungi albe?

Va rog iertati-ma ca am pus aceasta intrebare...

Răspuns Câştigător
| DiamondEyes a răspuns:

La inceput s-a crezut ca zebrele sunt animale albe cu dungi negre, apoi s-a dovedit ca de fapt culoarea animalului este neagra si dungile sunt albe. Dungile sunt verticale pe cap, gat, corp si mare parte din corp, iar orizontale pe picioare. Dungile verticale ajuta zebra sa se camufleze in iarba, acest lucru o ajuta sa scape de animale pradatoare, cel mai mare pradator fiind leul. Alta ipoteza este aceea ca mai multe zebre grupate ii fac confuzi pe pradatori lasandu-i sa creaza ca este de fapt un singur animal mare. Acest lucru ii ingreuneaza sarcina si celui mai mare animal, leul caruia ii este mai greu sa aleaga tinta. Alta varianta a dungilor este faptul ca unicitatea lor ii ajuta pe indivizi sa se distinga intre ei.

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Depinde de fondul problemei.