| daddy a întrebat:

Puneti-va la indoiala credinta un minut
am cateva intrebari pentru teisti dar va rog sa imi raspundeti foarte serios
1. ce te face sa spui ca intr-adevar dumnezeu exista?
2. de ce dumnezeu nu ni se arata daca intr-adevar exista? nu meritam sa ne vedem creatorul? sa ne convingem 100% de existenta lui
3. daca dumnezeu este atotstiutor de ce trebuie ne rugam pentru a cere sa ne vindece de boli sau pentru buna-stare sau asa mai departe? fiind atotstiutor nu credeti ca deja ar stii cand suntem intr-o situatie naspa sau daca am avea nevoie de ceva?
4. daca dumnezeu este atotputernic de ce are nevoie de noi sa il veneram si sa ne inchinam? suntem niste biete creaturi ale lui nu avem noi cum sa il ajutam pe el eventual vice versa pentru ca doar el ne-a creat pe noi si implicit lumea noastra
5. de ce acest zeu este diferit de ceialti/celelalte zei si zeite din diferitele mitologii? stiti voi apollo, thor sau altii...
oamenii din vremurile de demult apelau la astfel de explicatii bizare pentru lucruri pentru care nu aveau o explicatie naturala de ex. fenomenele ale naturii sunt printre cele mai des intalnite, cand ploua sau fulgera se credea ca zeii sunt suparati pe oameni

apropo tineti cont ca paradoxal necrezind in alti zei ai tinde sa spui ca si tu la randul tau esti ateu ( lipsit de credinta ) deoarece nu esti de acord ca zeul respectiv ar exista
sa zicem ca nu crezi in eris zeita discordiei sau eu stiu...
okay am sa va las pe voi sa treceti la treaba happy
succes

29 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

1. Natura Sa/Sensul vieţii
2. Citeşte "Crezul"; astfel, natura întreagă a lui Dumnezeu nu poate fi cunoscută în limitele intelectului
3. Prin credinţă oamenii se lasă în grija Lui, fapt că ţi-a lăsat să acţionezi prin liberul arbitru
4. Pentru că El e creatorul(citeşte Geneza/Facerea lumii)
5. Dumnezeu este (etern, unic, monoteism) o forţă Supranaturală; iar "zeii, erau idolatrizări, păgânisme", care se ocupau cu "magia"(psihicul subliminal, adică unirea conştientului cu subconştientul, ajungând la supraconştient).
"daddy, apropo tineti cont ca paradoxal necrezind in alti zei ai tinde sa spui ca si tu la randul tau esti ateu ( lipsit de credinta ) deoarece nu esti de acord ca zeul respectiv ar exista"
Credinţa mea se rezumă la Dumnezeu. Nu îmi creez idolitongue
Cugetătongue, numai bine!

| JeSa a răspuns:

"mih33, JeSsYkA: Fiind vesnic, NU este in afara timpului.Fiind omnipotent, NU este in afara logicii.Fiind omnibenevolent, NU exista explicatie pentru suferinta din lume.Etc "

mih33, păi tu cum să pricepi, să primeşti, ceea ce El doreşte să-ţi ofere(dragostea Sa), dacă tu nu realizezi starea ta de "păcătos"(ce a făcut să te înstrăineze de Domnul)...totuşi de vei apuca să te tămăduieşti, atunci vei realiza că ai fost contra naturii lui Dumnezeu...
La prima, Mântuitorul s-a jertfit pentru noi, nu te poţi îndoi de asta, citeşte "biblia"!

| Alphawolf a răspuns:

@burcea600: Ce te face sa crezi ca daca nu te rugai la El nu ai fi terminat viu acele evenimente?
Degeaba ne-a dat ce altor creaturi nu le-a dat daca nu ne-a dat argumentele necesare sau inteligenta necesara pentru a crede. El A creat totul dintr-o singura substanta. De ce a creat iadul? De ce exista ceva impotriva lui?
@Julyssa: Nu suntem timpiti la cap daca ne punem intrebari de existenta sau nonexistenta unei divinitati deoarece nu am fi fost atit de avansati daca nu erau si atei care sa nu ia in considerare acele absurditati pe care Biblia ni le interzice. Nu am fi folosit Net-ul acum si nici tu nu te-ai fi rugat in biserici placate cu marmura aleasa, constructii de sute de milioane de dolari.
Pun cite intrebari vrea muschii mei atita timp cit altii se lauda ca D-zeu ii ajuta si imi serveste mie pe tava nu stiu ce fel de DUHURI si ca simt ei in urina nu stiu ce fel de paranormaluri care pentru mine sunt doar niste minciuni fantasmagorice
Stiinta o pui cu semnul intrebarii dar divinitatea nu! Studiaza ca sa stii mai multe numai studiind poti sa-ti faci propria idee despre existenta ca poti sa te rogi cit vrei D-zeu nu-ti va baga in cap nimic
@JeSsYkA: Fiind vesnic, NU este in afara timpului.Fiind omnipotent, NU este in afara logicii.Fiind omnibenevolent, NU exista explicatie pentru suferinta din lume.Etc
@cristacheceliute: Bunul simt este sa fii sincer. Nu gasesc de bun simt ca altii imi arata ca ei simt nu stiu ce anume si ca sunt ajutati de o divinitate pentru ca imi arata o anumita superioritate la care eu nu pot ajunge oricit m-as straduii.

regis
| regis a răspuns:

1. Credinta si speranta.
2. Poate ni se arata, dar nu il vedem noi. Dar dupa cum scrie in Biblie, nu il poti vedea cat timp esti viu. Poate este imposibil din punct de vedere fizic (de exemplu daca se afla intr-un univers paralel). Oricum, putini oameni au vazut o nava spatiala, ceea ce nu inseamna ca ea nu exista.
3. Rugaciunea este mai mult decat o cerere care astepti sa iti fie aprobata. De altfel Biblia ne indeamna sa ne rugam simplu, spunand explicit ca este suficienta rugaciunea cunoscuta sub numele de Tatal Nostru. Mai departe, daca ai credinta, e intr-adevar grija Lui.
4. Iisus a spus sa dam lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu. Dar eu cred ca nu Dumnezeu are nevoie de inchinarile si veneratia noastra, ci noi avem nevoie de ele.
5. Sunt multe diferente, totusi cred ca substratul este acelasi. Nu e loc pentru foarte multe amanunte si nici nu sunt prea multi in masura sa le insire pe toate. E mai usor sa stabilesti punctele comune: separarea binelui de rau. Majoritatea religiilor cu asta se ocupa si s-au ocupat, sa ofere omului calea cea buna, sa separe binele de rau. Ca au reusit sau au esuat e o alta discutie.

Cu partea cu explicatiile sunt de acord, oamenii au cautat intotdeauna sa isi explice lucrurile pe care nu le-au inteles. Dar daca au gasit explicatii gresite, nu inseamna ca intreaga lor religie era gresita. Si oamenii de stiinta (pe care vad ca se insista sa fie pusi in contradictie cu religia, desi multi au fost teisti iar unii chiar teologi) au dat uneori explicatii gresite, ceea ce nu inseamna ca toate teoriile stiintifice sunt gresite.
Daca nu crezi ca un anumit zeu exista, nu inseamna ca esti ateu. Ateii neaga existenta oricarei divinitati, in momentul in care crezi intr-o divinitate, indiferent ca aceasta este un animal, o sculptura sau un zeu, nu mai poti pretinde ca esti ateu.

| siwel a răspuns:

Draga Daddy,
Am urmarit intrebarile tale, nu doar lista asta de intrebari. Premisa pe care o citesc eu in ele (nu trebuie sa si fie asa) este veche: a enuntat-o Lenin: religia e opiu pentru popor!
Si divinitarea e o chestie pentru oprimarea prostilor de catre destepti, fie ei preoti, regenti, sau ce or fi fost ei in trecut. Dar zici tu: acum ca tot am ajuns pe luna datorita stiintei, cum sa mai avem nevoie de explicatii naive pentru lucrurile care pot fi explicate stiintific?
Astea sunt argumentele ateilor de cand lumea si a neo ateilor gen Dawkins si Hitchens, Dennet etc.
Premisa ta si a lor vis a vis de existenta lui Dumnezeu de data asta - nu de modul in care divinitatea ar fi ajuns sa fie o expilcatie pentru ce exista - implica tot atata credinta oarba si naiva si nedemonstrabila stiintific ca si cea pe care tu o imputi celor care accepta existenta unei divinitati.
Conform logicii afirmatia 'nu exista Dumnezeu' este o afirmatie absoluta pe care doar o fiinta care are toata cunoasterea posibila din univers o poate face. Banuiesc ca nici tu, nici vreun ateu rezonabil nu-si aroga aceasta cunoastere.
A crede este in sensul acesta mai rezonabil decat a nu crede. Pentru ca cei care cred (poti sa vezi in raspunsurile care ti le-au dat mai sus) iti spun ca lor li s-a descoperit ceva. Deci din totalitatea cunoasterii din univers, ceva li s-a descoperit ca si divin. Si cum noi nu putem verifica asta pentru ca nu avem si nu vom avea toata cunoasterea, putem cel mult sa spunem: 'probabil, asa o fi, dar eu inca nu am experimentat asta'. Asta ar spune bunul simtz.
De la aceasta atitudine de bun simtz si pana la a da cu parul' in credinta, cum din pacate e tendinta ateilor sa o faca, e vorba de aroganta masiva afisata cica in numele stiintei.
Stiinta insa, dupa cum stii, nu are instrumente pentru atemporal, aspatial si imaterial. Stiinta niciodata nu si-a propus sa studieze ceva in afara naturii (divinitatea), ci doar in interiorul parametrilor naturali, cuantificabili in spatiu, timp si materie.
Deci bine ai venit in familia credinciosilor.
Daca tu alegi sa crezi ca nu exista Dumnezeu, eu iti acord beneficiul indoielii. La fel cum tu trebuie sa acorzi acest beneficiu oricarui om care crede ca El exista.
Ok, asta a fost legat de premise.
Poate ajuta.
Intrebarile specifice de mai sus sunt bune.
Mi-ar place candva sa am timp sa iti raspund si eu specific.
Cred ca oricum sunt in raspunsurile pe care ti le-au dat altii multe lucruri bune de care poti sa tii seama daca intr-adevar esti deschis si nu ai avut doar intentia de a 'face valuri' in lumea celor fata de care poti sa ai prejudecata ca sunt 'ingusti si ingoranti'.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

"Puneti-va la indoiala credinta un minut " Am incheiat discutia happy Crezi ce vrei si respecta ce cred si altii. E de bun simt, nu de credinta.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@mih33 sa inteleg ca gasesti de bun simt afirmatiile de genul "Hai sa va dau o mana de ajutor, ca mi-e mila de atata prostie: renuntati la credinta voastra si fiti de acord cu mine (care oricum n-am o parere originala dar simteam nevoia sa-mi asum una )". Eu cel putin fac un efort sa discern ratacirea de independenta. Si singurele sugestii pe care le-am dat au fost spre folosirea propriei inteligente, constiinte, emotii, discernamant si sinceritati profunde in a-si gasi propriul drum, nicidecum insinuarea ca altcineva ar trebui sa gandeasca la fel ca mine - e chesie de respect.

| edoru a răspuns:

Exercitiul este legitim, dar l-aţi tratat ca pe un afront personal. Era de aşteptat odată ce întrebările din timpul exerciţiului nu şi le-a ridicat fiecare, ci au fost predefinite.
Pentru a fi mai simplu, haide să ne îndoim de credinţa în celălalt, nu în Dumnezeu (sau, inevitabil, existenţa acestuia). Alege un om şi pune la îndoială, pentru un minut, toate certitudinile pe care le ai faţă de acesta. Mai mult, pentru cei care ştiu/pot să fie obiectivi cu propria reflecţie (un fel de introspecţie, dar metapsihologic), puneţi-vă la îndoială certitudinile faţă de voi înşivă şi cercetaţi întrebările care se vor contura.
Ceea ce am propus nu răspunde la întrebare, dar aş vrea să subliniez faptul că până la Descartes, nimeni nu şi-a pus problema "Ce-ar fi dacă?", la nivel metafizic, desigur. Mai târziu, Rouseau ne răspunde (or, cel puţin aşa-mi pare) şi de ce s-a întâmplat asta în "Contractul social" şi "Discurs asupra inegalitatii dintre oameni". Astfel, dacă a existat vreodată cineva/ceva care a împiedicat omul în drumul său spre cunoaştere sau necunoaştere, atunci acela este omul.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Singura scuză a lui Dumnezeu este că nu există.

| TipulVerde a răspuns:

Disperatilor, traiti-va viata cat mai aveti timp, drogati-va, beti, distrati-va, dansati, duceti-va la curve nu va pierdeti timpul cu chestii supranaturale. Nu degeaba le spune supranaturale. Eu ma retrag cu BYOB. Pace voua, credinciosilor. \m/

| daddy explică:

@alecor
In leg cu ultima ta intrebare-constatare: esti ateu daca negi existenta oricarei divinitati, daca deja accepti ca exista un zeu, in care crezi e clar ca nu ai cum sa te incadrezi in categ mai sus mentionata

asa este stiu acest lucru dar ma refeream strict la ideea de a nega existenta unui zeu si acceptarea altuia in loc daca ma intelegi
ma gandeam la - lipsa credintei - in acel zeu
asa cum si ateii nu cred in niciun zeu
cam asta e diferenta ^_^

| daddy explică:

@Яùxsi love struck

pai tocmai ca nu e vb de credinta aici
ma gandeam daca o persoana credincioasa si-a pus aceste intrebari
caci eu unul sincer mi le-am pus de multe ori si am invatat ca imi pot de asemenea folosii ratiunea in loc de credinta si ma face curios de ce unii ar luea conceptul de dumnezeu pe de-a gata in loc sa faca o analiza sa vada daca ar fi posibil sau nu sau macar sa aiba unele indoieli
si apoi cine te-a obligat sa raspunzi?
nici eu nu raspund la intrebarile legate de miley cyrus big grin

| BRG a răspuns:

Biblia arată cu claritate faptul că omul nu îl poate vedea pe Dumnezeu, și tu doar în lucruriile pe care le vezi crezi de exemplu curentul electric nu îl vezi dar pune mîna pe două fire ne izolate și alimentate la 220 volți, nu te curentează? Afară cînd bate vîntul nu îl vezi dar vezi frunzele copacilor căzînd, nu sînt acestea suficiente dovezi care atestă cu laritate existența unui Dumnezeu? Unui Creator atotputernic și înțelept? Ce alte dovezi vrei, pune mîna pe Biblie și citește-o de la început pînă la sfîrșit și convinge te de adevăr, baftă.

| Alisa a răspuns:

Credinta nu pot sa mi-o pun la indoiala nici macar o secunda, deoarece este prea puternica, cred in Dumnezeu si stiu ca El exista.

| andalu a răspuns:

1.Nimic concret
2.Eu stiu? Poate vrea sa ne puna la incercare credinta sincera. daca ni s-ar arata nu ar mai fi nimeni care sa se indoiasca de el.
3.Ca sa vada ca intr-adevar avem nevoie sa ne ajute el, putem sa avem pb insa sa ne dorim sa ne ajute altcineva, nu sa apelam la ajutorul lui.De ex: un om nu stie sa ajunga undeva, el spune cu glas tare: as vrea sa ajung in cutare loc. Tu,"butonezi" un iPod si nu ii raspunzi, daca insa el vine la tine si te intreaba direct si stii ca vrea ca tu sa ii oferi aceea "mana de ajutor",,, il ajuti, nu?!
5-Pt ca a fost mai simplu ca toti oameni sa se roge pentru toate pb pe care le au la acelasi zeu.In plus, de ce sa se ridice atatea temple pentru mai multi zei?! Sa se ridice un singur templu: biserica, pentru acelasi zeu.
In leg cu ultima ta intrebare-constatare: esti ateu daca negi existenta oricarei divinitati, daca deja accepti ca exista un zeu, in care crezi e clar ca nu ai cum sa te incadrezi in categ mai sus mentionata.

| andalu a răspuns:

Am inteles acum ce voiai sa zici! e f amuzant raspunsul dat utiliz Яùxsi -si aici ma refer la ultimele prop. In leg cu curiozitatea ta, iti garantez ca nu multi credinciosi si-au pus intrebarile astea.In general cei care cred, asa cum ti-a zis si ea "cred,,, si gata", nu zic ca nu sunt exceptii insa gandeste-te numai la cum e (era) bunica ta! chiar crezi ca si-ar fi pus asemenea intrebari?! nu, pentru multi credinciosi ce e scris in Biblie este intru totul adevarat fara sa se gandeasca ca poate unele fapte au fost redate "la figurat" pentru a sublinia anumite lucruri nu neaparat pentru ca intr-adevar s-au petrecut iar in ceea ce il priveste pe Dumnezeu, El exista pentru ca asa trebuie!

| Bteen a răspuns:

1. Am trecut prin ceva evenimente si le-am terminat viu, si asta numai dupa ce m-am rugat la EL.
2.Nu, nu meritam de exemplu de ce ti s-ar arata tie care nu crezi in El, se arata catorva oameni care merita.
3.Pentru ca Dumnezeu ti-a dat inteligenta sa poti face singur, ti-a dat multe daruri dar e o vorba,, Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in sac''.
4.Pentru ca El ne-a dat noua ceva ce altor creaturi nu le-a dat. Dumnezeu are nevoie de credinta noastra in EL, deoarece numai prin asta ne poate ajuta, si EL asta doreste sa ne ajute, sa ne fie bine. Daca ne inchinam lui Dumnezeu il ajutam sa se apropie de noi, sa ne ajute, de asta are nevoie de noi, nu din alte motive.
5.De ce e diferit? Pentru ca Dumnezeu nu face rau nimanui spre deosebire de ceilalti presupusi zei, el nu controleaza anumite forte naturale inexplicabile, a facut universul in asa fel incat EL sa-l poata controla.
Esti ateu daca nu crezi in nici-un zeu. Dar noi credem in zeul suprem si asta ne face crestini.
Nu pot sa-mi scriu toate ideile aici daca vrei trimite-mi un pm cu id-ul tau si dicutam.

| Bteen a răspuns:

Daddy poti sa incerci sa raspunzi si tu la propriile intrebari chiar daca le infirmi...

| ȘtefanLamas a răspuns:

1. Faptul ca-L simt atat in interiorul meu, cat si in afara mea, in natura, pe cer, in spatele fiecarui sens al vreunui cuvant, imi ofera certitudinea ca El exista.
2. Pentru a ne vedea Creatorul trebuie sa meritam asta, iar pentru a merita acest lucru avem mult de muncit. Oamenii inca nu sunt pregatiti pentru a-si intelege Esenta.
3. Aici lasi senzatia ca nu te referi la Dumnezeu, ci la modul in care se dogma bisericii crestine se raporteaza la El, iar Dumnezeu nu are religie sau sex, este Universal.
4. Rugaciunea (si aici ma refer la conceptul general de rugaciune, nu doar la rugaciunea in cadrul bisericilor crestine, iar aceasta ar trebuie sa fie una profunda si facuta din responsabilitate si nevoia de Absolut) implica Cunoasterea Lui. Accesul la cunoasterea oferita de lumile spirituale pe care le putem contacta in cadrul rugaciunii poate duce la schimbarea constiintei si astfel la apropierea noastra fara de El.
5. Creatorul este Constiinta Suprema, iar noi oamenii, suntem la randul nostru particele micute, care impreuna formeaza Constiinta Suprema. Iata legatura: Noi il gasim pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu se afla in fiecare din noi, pacat ca nu stim unde sa privim si ce anume sa intelegem.

El este El, pentru ca El nu este El. Acest lucru nu poate fi inteles de omul de afara, ci doar de cel dinauntru.
El este acasa, noi suntem cei care-au plecat la plimbare.
Ochiul prin care il vad pe Dumnezeu si ochiul prin care Dumnezeu ma vede pe mine este acelasi ochi.
Daca eu n-as fi, Dumnezeu n-ar fi.
Prin nimic devin ceea ce sunt.

Gaseste acea unica dorinta ascunsa in spatele tuturor dorintelor! Atunci vei intelege!

Numai bine!

| hax0r a răspuns:

Nu stiu. dar imi place berea

| PlAC a răspuns:

1 - E prea prosteasca intrebarea, prea de jos nivel.

2 - pentru ca noi suntem atat de tare cazuti incat unii nici nu credem ca El exista, dar sa-L mai si vada.

3 - Dar tu ce crezi? Ca Dumnezeu e la dispozitia omului, sau omul ar trebui sa fie la dispozitia lui Dumnezeu? Dumnezeu ne da bolile si toate necazurile pentru ca nu facem voia Lui. Dumnezeu a ars orase intregi tot pentru ca se facea faradelege(adica haos, nu legea dreapta). Orasele sunt Sodora si Gomora. Dumnezeu da tot binele numai celor care il merita Cu Adevarat.

4 - Buna nedumerirea! Noi avem nevoie sa ne rugam pentru Ca Noi sa ne dam seama cine suntem cu adevarat si unde trebuie sa ne indreptam privirea, gandul, fata.Deci noi ne rugam pentru noi. Dumnezeu vrea ca noi sa stim cine suntem cu adevarat.De asta ne cere Dumnezeu sa ne rugam.Am auzit la Radio Trinitas. Explicatia era mult mai detaliata, va dati seama.

5 -In legatura cu zeii nu ma pricep prea bine. Dumnezeu e unic pentru ca e unic.
Citez: Zis-a iarăşi Moise către Dumnezeu: "Iată, eu mă voi duce la fiii lui Israel şi le voi zice: Dumnezeul părinţilor voştri m-a trimis la voi... Dar de-mi vor zice: Cum Îl cheamă, ce să le spun?"
14. Atunci Dumnezeu a răspuns lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt". Apoi i-a zis: "Aşa să spui fiilor lui Israel: Cel ce este m-a trimis la voi!" Am incheiat citatul.
Nu cred ca e doar unic.Cred ca ii cuprinde pe toti zeii si infinit mai mult.

| PlAC a răspuns:

Red84 du-te la Biserica si o sa afli tot ce vrei.Azi daca te duceai puteai sa afli raspunsul la ultima ta intrebare

| Яùxsi a răspuns:

Chiar asa. Ce atatea intrebari? Crezi daca vrei, daca nu, nu si gata. E simplu. happy

| red84ro a răspuns:

Pot raspunde si ateii sau ma rog agnosticii? Oscilez intretongue
-ce te face sa spui ca intr-adevar dumnezeu exista?
nu cred ca exista
2. de ce dumnezeu nu ni se arata daca intr-adevar exista? nu meritam sa ne vedem creatorul? sa ne convingem 100% de existenta lui - Mai, pai daca s-ar arata nu ar mai fi credinta nu, si pentru Cristi din bucuresti, spre deosebire de curentul electric, vant si mai stiu eu c alte forte invizibile la care te-ai gandit, acestea au fost dovedite stiintific, chiar daca nu le vezi, poate te prinzi si tu de diferenta
Burcea 600
Dumnezeu nu face rau nimanui? laughing
Mda nu stiu daca cei ce s-au innecat la potop ar fi de acord cu tine, sau egiptenii care au murit cand a impartit Moise marea in doua, sau cei sin Sodoma si gomora, sau cei care au murit in timpul ichizitiei, sau cei care mor acum in razboiul religios dus intre crestini si musulmani, sau el e doar selectiv si e rau cu unii si foarte bun cu altii? Parca am fost facuti toti dupa chipul si asemanarea lui, si parca ne iubea pe toti la fel.
Ohh uite am o intrebare cu care il inchiam p profesorul meu de religie din liceu face parte din cele 10 porunci
Să nu ai alţi dumnezei afară de mine. Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti.

Intrebarea mea e "De ce avem atatea icoane, cricifixuri, si alte... obiecte la care ne inchinam?" nu ingnoram o porunca a lui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baaa` da` voi v-ati tampit la cap cu atatea intrebari despre existenta lui Dumnezeu?! Va obliga cineva sa credeti sau ce?! Crezi ca vrei si gatastraight face. Nu tot atata aici sa ne punem la indoiala credinta si bla bla, daca vrei crezi daca nu nuthinking nu vad unde`i problemahappy. Daca nu exista Dumnezeu de unde "urma" de om?!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mergem pe astfel de intrebari, ar trebui sa ne sacrficam o viata pentru a gasi un raspuns cert, dar nesatisfacator. Mai conteaza de ce-urile acestea? Traiesti viata, indiferent cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daddy va spun o singura data ca sa nu mai faceti pe desteptii tu si navarre.cititi biblia din scoarta in scoarta, si putem discuta. dar nu cred ca o sa o faceti fiindca va e frica de schimbarea care va avea loc in voi.si pentru vioi e simplu sa va numiti atei decat sa cititi o carte atat de groasa.santeti puturosi.cuvantul lui Dumnezeu este puternic si patrunde adanc.patrunde ca o sabie pana la despartirea sufletului de trup.de aia va e frica voua. daca vreti sa nu mai fiti robi ai fricii cunoasteti-l pe adevaratul Dumnezeu, care va va face liberi.va libereaza de, pacat, moarte, frica de demoni, frica de lume, frica de viata trecatoare.fiti intelepti.ca daca ati fi fost nu postati numai prapastii pe TPU. poate sunt, mai dur un pic in raspunsuri dar sunt sincer, si nu am nimic cu voi personal, ci cu parerile voastre atat de superficiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Am fost crescut in spirit crestin.
2. Am fost crescut in spiritul traditiei.

Poate au aparut erori care s-au vehiculat prin mass-media, dar care mie mi se par irelevante si care nici macar nu ar trebui sa sa gaseasca un raspuns.
O mie de motive de care sa nu ma indoiesc.

| buzz_7913 a răspuns:

Cred intr-o forta, un Dumnezeu dar nu in modul in care este descris in biblie.De exemplu se spune ca Diavolul a fost tot un inger si Dumnezeu l-a gonit din imparatia LUI.Cum vad eu problema :in regatul lui, dupa biblie, un inger, o creatie sfanta a Lui, a putut sa gandeasca negativ, sa vrea putere.Nu era normal ca tot ce se gaseste in imparatia lui sa fie pur? Imi cer scuze nu pot spune ca sunt documentata in aceasta problema.Multi imi spun sa cred pur si simplu dar eu nu vreau sa cred in basme.Cred in ceva maret, cred ca dupa ce murim mai exista si altceva, cred ca cineva a creat omul dar nu in modul descris de biblie, cred ca aceasta forta ne inconjoara dar fiecare isi face destinul.Cred ca daca nu minti, nu inseli atragi aceasta forta pozitiva si totodata ai si o viata frumoasa.