| userulanului a întrebat:

Care e marul discordiei dintre Lucifer si Dumnezeu?

21 răspunsuri:
| sandra2012 a răspuns:

Lucifer a decazut din vina mandriei lui, din dorinta de a fi asemeni lui Dumnezeu. Dumnezeu l-a alungat astfel din Rai si l-a trimis sa locuiasca in spatiul dintre cer si pamant impreuna cu toti ingerii decazuti. De atunci, satan incearca sa corupa oamenii, sa ii indemne la pacat pentru a nu putea sa fie mantuiti si sa cunoasca imparatia lui Dumnezeu. Marul discordiei? Sufletul omului.

| DrunkenRat a răspuns:

Noi suntem. ^_^

| Shinto a răspuns:

Nu-i nici un mar al discordiei. Aici nu e nimic de impartit, lucrurile sunt foarte clare. Dumnezeu e Dumnezeu, Lucifer e...sluga nerecunoscatoare, care are pretentii la ceva ce NU i se cuvine. Atat, si nimic mai mult!

| DorelSudoru a răspuns:

Invidia

| maiAm8conturi a răspuns:

Se bat amandoi de la joystick.Stii ce fain e sa conduci un autobuz cu copii de gradinita peste o prapastie?

| Archdaemon a răspuns:

Lucifer vroia doar dragoste...

| TheBloodyRoses a răspuns:

Marul discordiei, huh? thinking Buna intrebare. Pai clar Lucifer fiind mai frumos ca Barbuta acesta s`a enervat. S`au pus pe un box nebun si Barbuta nu a mai suportat sa fie asa de batut si intr-un final si-a folosit planul diabolic si Lucifer a ajuns in Iad:X. Asa deci invidia! Dar lupta nu se opreste aici! Urmatorul lor meci va incepe saptamana viitoare smug. Nu`l rata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucifer a vrut sa se ridice deasupra Creatorului!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru userulanului):

Uite ce zice Sfanta Scriptura in legatura cu asta!

Cum ai căzut din cer, luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!
13 Tu ziceai în inima ta: „Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi şedea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei,
14 mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt."
15 Dar ai fost aruncat în Locuinţa morţilor, în adâncimile mormântului!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce l-a mai creat dumnezeu pe lucifer dacă oricum ştia că se va ridica împotriva lui? Doar ca să-l pedepsească? Ce sadic este...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Cine esti tu de-i ceri socoteala lui Dumnezeu? Esti cumva mai mare decat El?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am pus o întrebare. Răspunde-mi la întrebare! Asta, dacă eşti capabil să o faci şi ai argumente. Dacă nu, discuţia noastră se opreşte aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Dumnezeu le-a dat liber arbitru ingerilor cat si oamenilor! Lucifer era cel mai puternic inger si cel mai frumos, dar s-a ingamfat si a dorit sa fie la fel ca Dumnezeu! Dupa aceasta razvratire el si impreuna cu ingerii care l-au urmat au fost izgoniti!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă dumnezeu este omniscient, ştia ce avea de gând să facă lucifer. Deci, de ce l-a mai creat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ca sa-i fie slujitor! Dar s-a razvratit! Nu a fost supus!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi dumnezeu nu ştia dinainte să-l creeze că se va răzvrăti? Şi de ce avea dumnezeu nevoie de slujitori, dacă el este omnipotent?

| DrunkenRat a răspuns (pentru Woodenpints91):

Lasa mai omul in pace, de vreo 3 raspunsuri numai acelasi subiect il tii. Poate a avut un scop major pentru a fii creat, un scop pentru care merita toata povestea de dupa. Si cum poti spune ca este o pedeapsa? De cand este o pedeapsa sa conduci ceva? Hai sa fim seriosi, daca nu ar vrea sa fie acolo, atunci ar regreta si si-ar cere iertare (ca doar ni se iarta tot ce vrem cu adevarat sa ne fie iertat) si s-ar duce sus. Eu nu vad pedeapsa aici.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru DrunkenRat):

Eu am pus doar nişte întrebări logice, pentru a mă lămuri. Dacă el nu a reuşit sa-mi răspundă la ele, nu-i problema mea. Încearcă tu să mă lămureşti.

| xdog a răspuns:

Simplu, Lucifer a vrut sa fie pe picior de egalitate cu Dumnezeu, iar cum Dumnezeu este un dictator suprem, nu accepta opozitia.

| zombie666 a răspuns:

Lucifer vrea k el sa fie dumnezeu. motivul, deci, este invidia