| RAY a întrebat:

Purtarea hainelor sechand nu este si un mod prin care putem proteja natura astfel reciclam si numai trebuie sa cream probleme noi si iar noi naturi?

17 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Inteleg punctul tau de vedere, dar gandeste-te si la aspectul asta: daca majoritatea ar purta haine second-hand, cat ar creste somajul?

| RAY explică (pentru Kaℓi):

Eu duminica mi-am luat adidas din hervis luni dupa o ora de mers sau decusut dupa o ora sa fim seriosi, desigur ca mi-au dat banii cica mam prins pe strada in ceva, numa contracfacute in mall, adidas nu recomanda cica sa cumperi de la hervis ca cica sunt multe produse fake na ce sa mai spui

| Fatamuntilor a răspuns:

Argumentul tau este bun doar din ratiuni economice!
Nu vei vedea nu stiu ce vedeta purtand haine seched..., nu la toti le pasa de natura.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da este, insa, nu va avea prea mult efect, daca doar cativa indivizi poarta de la second-hand. Daca ar purta marea majoritate haine de la sh, da, am proteja natura pe de-o parte, iar pe de alta, s-ar pierde multe locuri de munca, asa ca nu stiu exact care solutie este mai buna.

| OOOLEOOO a răspuns:

Da, pacat ca cam nimeni nu se gandeste la natura.

| Ezeru a răspuns:

Da, dar majoritatea oamenilor din ziua de astazi considera ceva rau. Eu nu m-am imbracat niciodata de acolo, dar am cativa prieteni care stau mai prost cu banii si mi-au spus ca desi este SH hainele sunt destul de bune...

| RAY explică (pentru Ezeru):

Din moment ce au rezistat cum naiba sa nu fie bune nu sunt made in china facute pe vapor contrafacute si false, calitatea hainelor din magazinele de profil este jalnica si proasta si preturile mari, in europa de vest e ceva normal sa stii

| RAY explică (pentru Ezeru):

Intr-un test facut la discovery un blugi nou si unu sechand ala sechand sa comportat bine, era emisiunea aia pe discovery

| angemon500 a răspuns:

Ai dreptate

| RAY explică (pentru angemon500):

Ce dumnezeu contin blugi aia din banglandes de costa 250 de ron, pai sa vedem 50 % chiria magazinului, 30 % firma, vreo 20 % costuri, in realitatea doar 10 euro costa ca materie dar traim in democratie 90 % e reprezentat de intermediari, sti ca un blugi la mall pretul se dubleaza doar pentru ca e la mall, nu promovez sechand m-am saturat de ipocrizie si minciuna

| angemon500 a răspuns (pentru RAY):

Asa e

| ManiacuAMD a răspuns:

Tu crezi ca se gandeste cineva la natura?laughing

| RAY explică (pentru ManiacuAMD):

Din pacate nu prea se gandeste lumea dar chiar asa macar e mai ieftin si de calitate, tu ai da 250 de lei ceva facut prin china?

| ManiacuAMD a răspuns (pentru RAY):

Nu tot ce e made in china mai mult taiwan si altele si unele sunt chiar frumoase chiar daca sunt din china si scumpe.multe isi fac banii dar e bine si cu second hand apoi faci cum vrei parerea mea e ca poti cumpara de unde vrei nu ajuti natura nici cu 0, 000001 daca cumperi de la second pentru ca nimanui nu ii pasa. sad

| RAY explică (pentru ManiacuAMD):

Ai dreptate, dar calitate mai mare e la sechand sincer tio spun din propie experienta, serios 250 de lei un blugi man traim in Romania amice
200 de euro salar
chiria 150 de euro
cum naiba sa traiesti omule cum

| Eusimima2 a răspuns:

Nu, orice haine orice firma ar fi nu poate proteja natura *.*

| RAY explică (pentru Eusimima2):

Tu nu intelegeti ceva, omul prin faptul ca face haine dauneaza mediuliu in care traieste, numai vb de sclavismul din africa, asia le platesc cu cativa dolari ca tie sa-si vanda ceva, sti ca unele produse sunt facute pe vapor? sti ca sunt facute fara nr si netestate de nimeni? sti ce toxine contin, sti cate haine contrafacute sunt in mall? cam 90%