| RAY a întrebat:

Intrebarea mea tine de stiinta de ecologie, de ce nu se recicleaza hainele, de ce trebuie sa taiem copaci pentru hartie de ce nu reciclam si hartia? facem destul rau naturi de ce continuam sa facem e asa mare placere sa ne distrugem planeta noastra frumoasa? si sanatatea noastra

23 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Lumea doarme, nu mai face galagie. no talking

| zurick a răspuns:

Principiul idiot ''Mă doare în cot, de ce distrug sau de ce păstrez.De ce m-ar interesa de cum o duce ăla,sau de cum o VOM duce noi? Contez eu acum, nu ceilalți mâine.''există. Efecte ale neglijenței umane sunt, dar până când o să fie prea târziu, aceste detalii n-o să conteze decât pentru minoritate, deci nu-i destul.Suntem atât de proști uneori încât dacă puterea vrea ceva noi ne acomodăm și realizăm cât de neimportanți suntem.DA, neimportanți, dacă am fi importanți, am ști că opiniile noastre contează.Ce vrei dacă propriile foloase contează...Suntem așa ușor de influențați.
''Dacă nimeni,de ce eu?''
Pentru că dacă nu, ești ceea ce nu-ți convine să ți se spună, ești neimportant.
Multe am putea face, dar trebuie ca cineva să înceapă să caute binele înainte căci suntem prea niște ființe fricoase ca să ne vrem binele. Dacă BOR ne-ar convinge ar fi altfel, dar ascultăm de alții și uităm să ascultăm de noi.

| zurick a răspuns (pentru zurick):

Bine că ascultăm doar pe cine nu e nevoie...

| sublime89 a răspuns:

Mentalitatile se schimba treptat. In unele tari mai rapid, in altele mai incet. De aceea suntem noi ramasi in urma fata de altii. E la fel si cu recilclarea. In tarile nordice e o normalitate deja, pe cand la noi sau chiar in SUA abia incepe sa-si faca simtita prezenta.

| PedoBarbie a răspuns:

Se reciclează şi hârtia. Nu toţi sunt ecologişti sau le pasă.

| mixxjim a răspuns:

De lene si pentru ca trebuie sa consumam, sa le bagam bani in buzunare celor care produc chestiile de care vorbesti. Inainte se recicla totul, si sticla, si metalul, si hartia, acum nu mai are cine sa le preia si sa le transforme, ca nu prea mai exista nimic in tara asta - combinatele de celuloza si hartie, care inainte produceau si reciclau hartia, nici atatea altele. Asta la noi, ca prin strainatate se mai recicleaza.

| RAY explică (pentru mixxjim):

Da,hainele se pot recicla daca se vrea nu? am citit ca in Anglia se arunca tone de haine in fiecare zi, de ce nu se recicleaza?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Acele haine ajung in second-hand-urile din alte tari, printre care si Romania, unde sunt purtate pana nu mai ramane nimic din ele. laughing

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Daca e sa vorbim ecologic a purta haine sechand e o salvare pentru mediu, de ce nu se face ceva cu haiele alea nu inteleg, numai poate fi refolosita acea materie, incaltamintea numai poate fi, dar restul e aiurea

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Te pot intreba ceva?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Dap.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Tu cunosti engleza banuiesc nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Asa si asa.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Daca inveti 2 limbi oare te vei incurca? una nivel mediu alta incepator

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Nu. thinking

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Am inceput germana, engleza nivel mediu as vrea sa progresez cu ambele in acelasi timp

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Daca inveti bine, nu ar trebui sa le incurci. Spor la invatat! ^.^

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Multumesc

| suffarstar a răspuns:

Exista solutii, insa pacat ca le vedem doar noi, in fata monitoarelor. Nu sunt interese.
Pe de alta parte, si noi suntem de vina. Cumparam la greu, stricam fara sa reparam la loc. In fata blocului meu trece un rau, malurile sunt pline de mizerii. Deseori gunoaiele sunt aruncate direct de pe geam. Tomberonul e la 50 de metri. Who cares?
Daca cei de sus sunt corupti, noi suntem mai buni? Sau oare sunt exact cei pe care ii meritam?

| OOOLEOOO a răspuns:

Cum este sugerat in filmul matrix as descrie specia umana ca un parazit sau virus nu ca mamifer.

Haine reciclabile se pot face din canepa la fel si hartia.

Stiai ca pana 70% din padurile din Amazon au fost distruse de catre om pentru a face loc pasunilor folosite pentru a creste vitele?
Mai stiai ca granele folosite pentru a da de mancare vitelor ar fi indeajuns pentru a hrani fiecare gura flamanda de pe planeta?

| Swan39 a răspuns:

Din comoditate, indiferenţă, inconştienţă, egoism... Totul e pe interese şi mulţi nu se gândesc decât la bani şi la binele propriu. Sunt atâtea afaceri care funcţionează bazându-se pe distrugerea mediului şi poluare, deci îţi dai seama că nu ar fi în folosul acelor oameni să stopeze producţia de bani pentru a face un bine planetei; nici nu le pasă de binele planetei, ci să le fie lor bine (şi buzunarului lor) cât trăiesc, şi generaţiile viitoare să se descurce cum pot.

| HiddenWorld a răspuns:

Deoarece oamenii sunt comozi,nu îi interesează decât banii şi propriul confort şi ştiu că nu i-ar afecta cu nimic în prezent. Dacă s-ar pune o taxă mare pe gunoi,cred că mulți ar avea grijă. Oricum, cea mai mare parte a deşeurilor(să nu zic gunoiului) o reprezintă materiile reciclabile(hârtie, plastic, sticlă, metal)...