| danarus05 a întrebat:

Reciproca teoremei lui Pitagora?

Răspuns Câştigător
| vali20vali20vali20 a răspuns:

Daca intr-un suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei, atunci triunghiul este dreptunghic. (Reciproca este adevărată)

| corolav a răspuns (pentru vali20vali20vali20):

Nu e corect formulată această expresie a ta.
Noțiunile ipotenuză și catete sînt valabile numai în triunghiul dreptunghic.
Deci formularea ar fi următoarea: Dacă, într-un triunghi, pătratul unei laturi este egal cu suma pătratelor celorlalte două, atunci triunghiul este dreptunghic.
Și abia de aici mai departe putem vorbi de catete și ipotenuză.
Eu cred că așa este corect.

| RoxyRox22 a răspuns (pentru corolav):

Ce ai spus tu e teorema lui Pitagora. tongue