| sabin89 a întrebat:

Referindu-se la „an", Ionel Teodoreanu spune: „Nu e decât/ O vastă zi subdivizată". Frumoasă reflecţie! Ce ar fi acea „vastă zi"? Eternitatea? Un cuvânt uşor de spus, mai greu de explicat. Dacă cineva ar locui pe o altă planetă într-un alt sistem solar, anul pentru el ar avea o altă dimensiune – lungime/ durată. Dar dacă, ipotetic vorbind, ar sta undeva pe ceva care nu s-ar roti în jurul la nimic şi nici nu ar fi în apropierea unui sistem rotitor ca să-l poată observa, ar mai avea el noţiunea de an? Care ar fi, în aceste condiţii, viziunea lui despre timp?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar sta undeva pe ceva care nu s-ar roti în jurul la nimic...
Acest ipotetic, nu se poate. Sau se rotește, sau cade, sau rătăcește.

| Nilsson a răspuns:

Nu există o viziune absolută despre timp.
O efemeridă trăiește doar o singură zi, toată viața ei se raportează la un interval foarte scurt de timp și ni se pare ceva de neimaginat.
Totuși, la durata de viață a corpurilor cerești noi oamenii părem niște efemeride.

| sabin89 explică (pentru Nilsson):

Un dicţionar englez enciclopedic începe definiţia timpului aşa: "Time - one of the deepest mysteries known by man. No one knows exactly what it is..."

| Dorotheea21 a răspuns:

Amondawa.

| sabin89 explică (pentru Dorotheea21):

Da, foarte interesant. N-am crezut că se poate trăi fără ceas şi fără calendar happy Poate are Darkmagic amabilitatea să ne explice cum de totuşi este posibil.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Am inteles ca oamenii Amondawa nu au nici cuvantul 'timp', nu exista in limba lor. happy
Eu nu l'as subestima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar sta undeva pe ceva care nu s-ar roti in jurul a nimic (doar ipotetic, asa cum ai subliniat si tu), chiar si prin faptul ca restul Universului este in miscare fata de acel loc, ar avea la dispozitie destule repere pentru a-si crea o viziune proprie despre timp.