| pababiba a întrebat:

Religia este o forta de manipulare in masa, sau chiar exista asa ceva?
Dumnezeu, sfinti si tot asa? Adica de ce sa nu credem ce spun savantii referitor la creearea pamantului cu Big Bang-ul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare parte are o doza de adevar ceata sau nu de oameni care vor manipularea oamenilor... uite in cazul sfintilor avem:placile cu cele 10Porunci, picuri cu chiul lui Iisus, icoanele ce lacrimeaza.in cazul al doilea avem:teoria darwinista, planetele si meteoritii de milioane de ani, si inca nu am aflat inca totul despre ele...am2 se bat cap-in-cap... e alegerea noastra de ce parte trecem sau credemhappy

31 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Crestinismul nu a aparut ca manifestare a unei politici de stat. Misiunile apostolice, abstinenta ritualica, martirajele au fost la fel de reale ca si convingerilor si valorile care au stat in spatele lor. Apostolii au propovaduit, nu au manipulat. Nu au condus mase, in sens politic, si nu si-au asumat beneficii. Si chiar daca ulterior, istoria a permis Statului si Bisericii sa se suprapuna, nimeni nu poate invalida valorile initiale ale religiei, revelatiile si dedicarea primilor crestini. Nici imoralitatea de astazi a unor preoti, nici argumentele stiintifice. Valorile respective exista, chiar daca doar in intelegerea celor care le accepta, si ele nu trebuie sa intre obligatoriu in antinomie cu stiinta. Credinta (in Dumnezeu sau in stiinta) nu se formeaza prin excluderi, ci prin asimilare. Si poti sa crezi, concomitent, si in Divinitate si in Big Bang, fara sa gresesti cu nimic in fata nimanui.

| fabiola a răspuns:

Nu sunt forte de manipulare, fiecare e liber sa creada in Big Bang, in Dumnezeu, in ce vor ei atata vreme cat cautam adevarul.Incertitudini sunt si in religie si in stiinta iar datoria noastra este sa raspundem la intrebarea :cine suntem, de unde venim si unde sfarsim!

| fabiola a răspuns:

@florry nu pierdem nimic daca ne rugam dar cat pierde omenirea daca noi nu gasim in timp o forma de supravietuire!

| daddy a răspuns:

Eu cred ca ceva exista dincolo de ceea ce vedem noi...
gandeste-te k timpul este etern sau cel putin asa pare nu are nici inceput nici sfarsit si spatiul de asemenea ink nu s-au gasit " marginile " universlui deci se pare ca este infinit nu are limite
stiinta incearca sa dea explicatii simple la lucruri complexe gandeste-te de asemenea ca acum 1000 de ani nu ne venea sa credem k pamantul este rotund, inainte de a se inventa telescoapele si microscoapele habar nu aveam de galaxii, nebuloase de molecule sau de atomi, incetul cu incetul am inceput sa invatam noi lucruri legate de natura umana daca te uiti in chimie, biologie, astronomie, geografie etc
sunt si alte teorii in afara de BIG BANG cum ar fi teoria corzilor ( string theory ) daca cauti pe google sau youtube.
si mai sunt si cei care vb de universuri paralele si anume k in paralel cu aceasta realitate ar exista daca nu ink una chiar vreo cateva alte realitati ( a 11-a dimensiune )
cert este k materialistii si ateii sustin ca universul a fost creat de fortele naturii dar sunt si oameni de stiinta care studiaza fizica cuantica care arata ca legiile newtoniene nu se aplica, ca si la fizica clasica ceea ce ne spune ca in univers nu exista limite in ceea ce priveste posibilitatea

| SweetCandy a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, si nu stiu daca pot sa iti argumentez afirmatia asta.insa cred ca Dumnezeu este cel care face ca lucrurile sa decurga intr-un anumit mod.happy

| kathessa a răspuns:

Religia este si a fost o forma de manipulare in masa. Am citi de curind despre manuscrisele de la Marea Moarta. Ce-ti spune tie faptul ca Papa Pius...al nu stiu citelea, a aprobat o comisie care sa le citeasca. Aceasta trebuia formata din oameni carora "nu li se putea zdruncina usor credinta".
Citeste cartea "Chipul nestiut al lui Iisus" de Mariano Fernandez Urresti si trage tu concluzii.
Totusi, fara credinta nu putem trai.

| snepy a răspuns:

Religia nu exista
Religia = Politica
Religia a fost creata ca un mod de aparare ca oamenii sa se gandeasca de 2 ori inainte sa faca ceva rau sau bine (ca te pedepseste doamne doamne)
Dumnezeu nu este o persoana, fiinta, chestie
Dumnezeu este o definitie a vietii noastre
Adica, De unde venim? Cine ne-a facut? cine a creat tot? asta nu vom afla niciodata de unde exista lumea, viata. De ce nu vom afla? pentru ca suntem prea inchisi la minte (oamenii) Iar cei care au incercat sa afle, si incearca, la un moment dat o sa cedeze psihic si inebuneste ( la propiu)
Moartea este naturala, dupa moarte murim si gata, nu ajugem pe alta lume alaturi de ingerasi, spiridusi, elfi emo, murim, intram in pamant si gata
Cei care cred in Dumnezeu e treaba lor ca ei cred, dar inseamna ca ei cred si in Fantome, Vampiri, Extraterestrii, Morti vi, etc pentru sunt lucruri paranormale sau adevarate, daca alea sunt adevarate inseamna ca si Dumnezeu exista, si noi suntem niste papusi, daca nu exista nimic din ce am mentionat mai sus, insemna ca nu vom afla niciodata de unde venim, cine sau ce a creat lumea si cum s-a intamplat happy sunt lucruri pe care creierul nostru nu este capabil sa afle

salut

| abis a răspuns:

Pai, tu de ce nu crezi ce spun savantii?

| kayan a răspuns:

De fapt, Pamantul a fost populat de extrateresti. laughing desi glumesc, am vazut un documentar care spunea exact asta si, mai mult, cei de acolo sustineau ca primii "oameni" adusi si lasati sa se inmulteasca ar fi fost "rasa galbena" (asiaticii) si tocmai de aia ei sunt asa multi... "they were here first"! laughing

cat despre religie... ii inteleg utilitatea, insa cred ca este doar o poveste. oamenii trebuiau sa fie disciplinati si o "fiinta divina" care sa te pedepseasca daca nu esti cuminte este cea mai potrivita pentru asta... parerea mea big grin

| pababiba explică:

Pai eu unul

| Viuvi a răspuns:

Eu chiar cred in Dumnezeu! Toate celelalte...stiinta...eu cred ca sunt mana alui cu cornite sad care face toate astea numai ca lumea sa aiba dubii in privinta lui Dumnezeu!
Si mie imi place sa urmaresc documentare insa asta nu inseamna ca trebuie sa si cred in ele.
Toate nenorocirile care se intampla - incalzirea globala, tunami, cutremure, copii cu malformatii - toate astea eu cred ca sunt semne de la Dumnezeu!
Si ar trebui sa ne dea de gandit!
Ce pierzi daca te rogi si crezi in Dumnezeu?! Decat sa nu crezi si cand iti va suna ceasul sa iti para rau mai bine crezi si te rogi in timpul vietii.asa nu ai nimic de pierdut

| adinescu a răspuns:

Ce ar fi sa nu ne mai gandim la raspunsurile care ne depasesc? avem o viata cu totii d care trebuie sa ne bucuram ce e dupa ea nu stie nimeni si p mine chiar nu ma intereseaza.si ca sa rasp totusi la intrebarea ta.eu nu cred in dumnezeu pentru ca nu vad sa ma fi ajutat vreodata cu cv.si daca stai bine sa t gandesti nici p tine nici p voi toti pur si simplu asa a fost sa fie

| DeeaPustoaica a răspuns:

Ok... Parerea mea este ca daca este adevarat ca a existat Big Bang-ul a existat datorita lui Dumnezeu. El a vrut sa creeze pamantul cu "ajutorul " Big Bang-ului. Cam asa cred ca e si la evolutia omului din maimuta si creearea lui Adam si Eva care este din nou ceva de neinteles pentru oameni. Si normal ca exista Dumnezeu deoarece Fiul Sau Iisus a fost pe pamant pentru a ne mantui...

| Verdunkleten a răspuns:

Dumnezeu=autosugestie

| WhiteWings a răspuns:

Eu nu vad religia ca o forta de manipulare.Cred cu tarie in Dumnezeu si in puterea lui. Mi se pare greu de crezut Teoria Big Bangu`lui.Acum fiecare cu parerea lui

| NuConteazăCine a răspuns:

Eu nu sunt religioasa happy Eu cred ca toate au o explicatie logica, inclusiv creearea pamantului, aparitia oamenilor, etc.
Religia exista din cele mai vechi timpuri (este o conceptie de-a oamenilor de atunci.parerea mea)
Daca ar fi ceva adevarat, de ce nu exista 1 singura religie in lume? Unii cred in Dumnezeu, altii in Iisus, Allah, etc. Unele religii se contrazic practic intre ele! fiecare cu povestile lor...
Alta aberatie mi se pare sa faci religia in scoala, sa fi obligat sa inveti niste lucruri... (cine e credincios se duce la biserica, citeste Biblia... cine nu, nu!)

| SLeVeN a răspuns:

Eu unu cred in Dumnezeu nu in savantiwinking si nu e din cauza ca ' au o forta de manipulare in masa' ci pentru ca asa simt.

| taylor a răspuns:

Iti recomand sa te uiti la filmul Zeitgeist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e in tot si in toate, el l-a impins pe soferul ala sa puna microbuzul pe sine, el l-a ghidat pe Bush sa faca razboaie, el iti baga cunostinte in capatana, el face mancare, el misca picioarele, el ...Manipulare? Unde? In mersul in genunchi dupa un tablou sau in autoflagelarile pentru o poveste? Nu-i adevarat, vorbeste lumea prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista ceva ce avem fiecare in sufletul nostru. Putem accepta realitatea sau o putem denigra. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia a fost si este o forma de manipulare in masa pe langa alte forme, mai moderne, psihotronica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In comparatie cu invataturi ale oamenilor care nu au nici o temelie spirituala, si dispar cu timpul religia crestina este ca o samanta care cade si da rod dupa inima in care cade.asa un bob aduce doua, altul zece si tot asa.de aceea este scris; cine nu aduce roada se ia si se arunca in foc.SE IA SI SE ARUNCA IN FOC.singur.prin neaducerea rodului si prin faptul ca este sterp si ca om si ca si crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu cred acelasi lucru big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai a fost descoperit un acid aminoacetic intr-o cometa la 300si ceva milioane km de pamant ceea ce demonstreaza ca viata a fost adusa din spatiu pe pamant.si deci nu santem singuri.sau siguri.eu nu sunt sigur de niste teorii care apar din zece n zece minute peste tot in lume de la niste raspandaci care oricum nusi pot proba cercetarile decat cu calcule aleatorii si ipoteze pe care daca le vor sustine foarte foarte tare in fata savantilor si cu bani in fata prostilor vor fi acceptate ca veridice.si uiteasa religia si stiinta manipulesc masele de fraieri care fistecare sustine parerea unora dar niciodata credinta personala care nu are nici o legatura cu povestile biblice sau stiintifice. un lucru stiu sigur. daca bunicul imi spune o poveste si proful alta, il cred pe bunicul fiindca stiu ca nu mar minti intr-o problema atat de importanta pentru existenta mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca exista DUMNEZEU!happy De ce sa credem in ce spun savantzii? Si daca ar fi asa BIG BANG`ul cum a aparut?raised eyebrows

Sa fim seriosi, si daca n`ar exista Dumnezeu ce am avea de pierdut daca am crezut toata viata in el? Nimic. Dar daca exista, iar noi n`am crezut nici o clipa in EL? Totul!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce "rau"poate fi Dumnezeu ca ne-a facut fiinte complexe si cu ratiune, superiori animalelor, cu simturi dezvoltate:vaz, auz, miros, simt tactil, gust. Nu a dat dovada de loc de iubire ca nea mai inzestrat cu simtul dreptatii, liber albitru... Si dreptate cand a avertizat in mod repetat si la urma pedepsit "Sodoma si Gomora"... si alte imperii si persoane, care istoria, cu privire la unele imperii sunt destule dovezi, pe care, di obisnuinta de a critica fara sa te interesezi cu adevarat, e chiar usor sa iti dai cu parerea, dar pana la urma cine cui ii va da socoteala? Un copil mic poate sa isi sfatuiasca parintii? Cat la % putem sa ne folosim noi creierul? Totusi ce potential are el si de ce nu il folosim la intreaga lui capacitate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@florry - cat de mult absurd in ceea ce scrii. Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti avem un dumnezeu dar al meu este cel care mi-a dat viata si ma iarta de tot cei rau. cred ca el este cu noi pretutindeni... da exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta tine de ceea ce consideri ca se potriveste cel mai bine cu perspectiva ta de viata sau cu nevoile tale cele mai adanci.Adevarul este relativ, pentru ca este subiectiv, iar adevaru l obiectiv, la fel de relativ... totul e relativ, de aceea apare credinta.Relativ nu inseamna mincinos ci doar relativ, iar viata relativa pentru a continua are nevoie de credinta.
p.s.chiar daca vine la urma, credinta e de fapt secretul tuturor minunilor.