| Hmmmm a întrebat:

Resemnarea, eroare a inteligentei sau sclipire a prostiei?

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Impacarea cu tine indiferent de ceea ce cred altii.

| Dumnezău a răspuns:

Resemnarea este doar o alta prelungire a prostiei si a neputintei.E cul-de-sac pentru oricine resemnarea,pentru cei mai saraci cu duhul,nu este decat imbratisarea starii naturale de incapacitate,dar pentru cei care nu sunt atat de prosti sa se multumeasca cu o anumita situatie,indiferent de imprejurari,poate fi privita chiar ca un pacat capital impotriva progresului, mai ales mental.Din partea mea, cine se resemneaza poa' sa se sinucida, pentru ca isi pierde statutul de om, de fiinta evolutiva.

| Shammal a răspuns:

Indoire, neincredere de sine

| Dreamer a răspuns:

Resemnarea = dovada de intelepciune, autocontrol si responsabilitate pentru ca a te resemna nu inseamna A TE DA BATUT. Sa te resemnezi, sa accepti o situatie dificila asta te face un luptator....asta este calea spre victorie. Prostia nu-si are sensul aici cat despre o eroare a inteligentei nici vorba! A te resemna nu inseamna ca inteligenta te-a tradat. Din contra a te resemna inseamna a stabili un consens intre o situatie nefavorabila respectiv dorintele tale in contrasens...iar pentru asta cred ca trebuie sa,, sclipesti'', nu exista loc de erori ale inteligentei sau emotionale!

| spike625 a răspuns:

Resemnarea este ocale mai scurta, dar nu mai eficienta

| computerizatul a răspuns:

Eroare a inteligentei. Oamenii prosti nu se resemneaza. Ei se incapataneaza, chiar si atunci cand nu au dreptate si ar trebui sa se lase. Noi, oamenii destepti, stim cand trebuie sa ne orpim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma, e prostie, cica, sa zicem ca da cutremurul peste tine, accepti situatia sau nu?

| Hmmmm explică (pentru anonim_4396):

Accept din beci. Am beciul la subsol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hmmmm):

pai bine ma, tu ca baiat fugi in loc sa dai dovada de curaj? cand o sa fie cutremur plec de-acasa, o sa gasesca casa goala si de oftica se duce la subsolul tau

| Hmmmm explică (pentru anonim_4396):

Curajul e curaj si nebunia e nebunie. Nu ma opun, dar nici nu ma lupt cu un cutremur, ci il evit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hmmmm):

ok, distractie placuta in continuare, ma bag la somn ca maine e de treaba wave

| iKronstadt a răspuns:

O totală lipsă de inteligență!
Prostia nu are sclipire, are doar "darul" de a face "întunericul mai întuneric"!winking

| frikk a răspuns:

Amandoua.ceva firesc la pamanteni de peste tot rolling on the floor)

| millyca a răspuns:

Niciuna dintre cele doua paradigme nu cred ca poate fi suspendata in aer. In plus de asta, actiunea umana nu deriva doar din inteligenta sau din prostie.

| greenmoon a răspuns:

Clacarea psihicului. Realismul. Superficialitatea.
Amprenta pacifismului, ori... DEPINDE!
Si nu cred in oamenii destepti!, ceea ce spusese computerizatul pare o forma atat de generala, preconceptuala.
Vad doar un sir lung de relativitati.

| bobbylee a răspuns:

De acord cu computerizatul, in mare masura. Depinde, totusi, cu ce te resemnezi.