| fleser a întrebat:

Romania! Credeti ca noi ca popor ducem lipsa de demnitate?

14 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Bineinteles, dar si de profesori de limba romana.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Eu as zice ca da. Nu doar ca din poporul roman nu se ridica lideri capabili, ei in general au probleme de organizare, gestiune si daca nu i-ar calca cineva in picioare probabil ar amuti, neavand motive sa se lamenteze chatterbox Dar ma refer la o imagine a maselor, nu la persoane distincte. Sunt convins ca cei de aici am interveni imediat daca cineva ar agresa o femeie in autobuzwinking

| shadovv a răspuns:

Ducem lipsa de multe...

soothe
| soothe a răspuns:

Lipsa de demnitate?
Eu nu am vazuut pe unde am fost, vreun roman care sa isi calce in picioare demnitatea. Nu am vazut. La noi acasa insa, sau cand suntem in grupuri mai mari, ne place sa ne minmimalizam unii pe altii... si mai ales in fata strainilor.
In loc sa tinem aproape in genul "ceata lui pitigoi, dai intr-unul tipa doi", ne lamentam, gasim vinovati in dreapta si in stanga, tragem targa pe usat, ne furam unul altuia caciula...
Daca simte cineva ca n-are demnitatea, sa se duca in piata cu o plancarda legata de gat (nu neaparat la Bucuresti)...in fata primariei sau prefecturii si sa strige ca:
1 - i s-a furat demnitatea
2 - ce a facut el ca sa o castige inapoi
3 - ce trebuie sa faca concetatenii lui pentru asta
Altfel maraim numai si ne dam in stamba, in stil mioritic.
Daca vrei sa fii demn, tine fruntea sus, in primul rand tu! O sa se observe repede si altii o sa-ti preia exemplul!

| karellen a răspuns:

Cam da. daca noi intre noi nu ne respectam cum am putea avea pretentia sa ne respecte altii?

| Cronki a răspuns:

Ne lipseste coloana vertebrala. Romania nu mai este de mult un popor, ci doar o populatie. Nici vorba de demnitate!

| annie_9752 a răspuns:

Intr-o oarecare masura.Ca popor, nu stiu daca ducem lipsa de demnitate.Depinde la ce te referi.De exemplu, mi se pare ca duc lispa de demnitate acele fete(mai ales cele cu varste cuprinse intre 14 si 19 ani)care le permit baietilor sa le interzica anumite lucruri exagerate.De exemplu, unor fete li se interzice sa isi mai salute PRIETENELE pe strada sau trebuie sa dea socoteala(prin sms)pentru fiecare lucru pe care il fac.Asta mi se pare LIPSA DE DEMNITATE.Ma rog, asta nu se intampla numai in Romania.

Ca popor, nu cred ca am fost pusi in situatii in care sa trebuiasca sa dam dovada de demnitate.Romanii sunt tratati cu batjocura in general de multi oameni din strainatate, dar asta nu inseamna ca nu suntem demni; pur si simplu ne lipseste ceva(altceva decat demnitatea).

O zi buna!

| Alina a răspuns:

Nu, avem demnitate.

| DeyCj a răspuns:

Ducem. Că din păcate tot mai josnici ajungem.Azi mâine ne vom ţiganiza de tot. Zic asta că tot mai mulţise manelizează şi se ţiganizează.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demnitatea nationala tine de tot ceea ce ne caracterizeaza ca romani: istorie, tricolor, inclusiv limba! Ducem lipsa de demnitate cand taram cu ea pe jos! Reciteste intrebarea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei, acum, sa raspundem: nu ducem lipsa de demnitate, desi, la o prima vedere, asa s-ar parea! Insa, daca privesti cu atentie in jur, vei vedea oameni care sunt mandri ca sunt romani si fac eforturi ca Romania sa fie privita in lume ca o tara a valorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Patria, se cheama norodul, si nu tagma jafuitorilor.la care popor te referi? ca santem cam dezbinati, si mi-e rusine mie de reputatia care au facut-o altii acestui popor de care vorbesc eu; demn, harnic, primitor, cinstit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand noi ca popor ducem lipsa de multe asa ca. nu demintatea este ceva mic