| stardeea a întrebat:

Ce parere aveti despre protestele din Chisinau? Credeti ca Romania ca popor nu Guvernu etc ar trebui sa ne implicam?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Nu e corect si legal sa ne implicam din mai multe motive: Repubilica Moldova este un stat autonom si independent, incercarile anterioare de intrajutorare au fost respinse de catre conducerea de la Chisinau, pentru ca oricum nu-i treaba noastra si n-am fi luati in considerare.Sunt prea mandrii si acum n-au decat sa sufere!

3 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Nu trebuie sa ne implicam decit in cazul in care ei doresc acest lucru, nu e bine sa ne bagam nepoftiti in treburile interne ale unui popor chiar daca vorbim aceeasi limba. E treaba lor, daca nu vor sa faca o Romanie cum a fost, mare, atunci sa-si suporte soarta si conducatorii care "i-au incalecat bine"

| Ben. a răspuns:

Tot ce e nasol vine de la rasarit.pana si vantul care bate iarna de la rasarit usuca tot, fiindca nu aduce nici un gram de zapada.cd aduce cate un nor e radioactiv.toate dezastrele romaniei in ultimii 60 de ani au venit din est.multi tarani nu s/au mai intors din basarabia si cd s/au intors n/au mai putut sa tina plugul ca erau schiloditi.altii au venit dupa ani grei de gulag.basarabenii sunt dupa cum bate vantul, cu curu/n 2 luntri, si nu le pasa de romani.asa ca sa ne vedem de necazurile noastre, ca slava D/lui, sunt multe, si aia sa se descurce.cd o sa inchida rusii gazu multi patrioti n/o sa aiba q ce incalzi mamaliga si or sa devina mai intelepti.nu ne batem q guvernu de comunistilor, e vorba de monstrul ala nuclear din spatele holerelor de la chisinau.

| nicoleta_7357 a răspuns:

PROTESTELE DIN MOLDOVA ASA CUM AFIRMA ANUMITI ANALISTI POLITICI, PAR A FI PE BUNA DREPTA DIN CAUZA FPT CA NOLDOVENII CONSIDERA CA AU SUPRAVIETUIT SUFICIENT SUB PAPUCUL COMUNISMULUI, SI DE ACEEA CONSIDERA CA AU DREPTUL DE ASI EZPRIMA OPINIILE CHIAR SI IN ACEST MOD. IAR IN CEEA CE NE PRIVESTE PE NOI, NU AVEM NICIUN DREPT SA NE IMPLICAM IN ACESTE PROBLEME, DEOARECE MOLDOVA ESTE UN STAT AUTONOM, IAR SPRIJINUL NOSTRU SE VA FACE SIMTIT DOAR DACA NI SE CERE.