| Theo94 a întrebat:

"Rusia face propriul „Cernobîl" în care dă vina pe americani pentru dezastru".

https://www.vice.com/ro/article/kzmpvw/rusia-face-propri ul-cernobil

"Russia to make its own show about Chernobyl that implicates the US"

https://www.bbc.com/news/world-europe-48559289

Ce parere aveti despre asta?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Propriul film despre Cernobâl, vrei să spui, că Cernobâl au făcut deja. Dar erau ucrainieni.

| Darkmagic a răspuns:

Mie imi pare...bizar, dar trebuie sa-i intelegi pe rusi, ei fiind (luati la gramada), un popor bizar.
Stiu, o sa intalnesti pe TPU romani care clameaza cu majuscule ca: "Rusia e tare!", ca in cazul unui razboi cu oricine si orice: "Rusia castiga!", etc, realitatea insa, este ca
URSS/Rusia nu a stiut niciodata sa-si gestioneze problemele grave, altfel decat cu incompetenta, sau cu tunul.
Vrea rusul sa ucida o furnica? Cu tunul trage in ea! happy
Dezastrul de la Cernobil a insemnat prin costurile materiale si umane, inceputul sfarsitului pentru socialismul sovietic.
Distrugerea lui Kursk in 2000, a insemnat o maciuca data in moalele capului pentru fortele militare rusesti. Gestionata catastrofal, operatiunea de salvare a dus la moartea echipajului, Rusia neavand capacitatea si nici tehnologia necesara pentru a face fata unui astfel de accident, iar la Occident a apelat prea tarziu.
In 2002, 40 de ceceni iau ostateci aproximativ 1000 de spectatori intr-un teatru din Moscova. Trupele speciale intra in sala, coordonate probabil de un urmas al navalitorilor tatari, rezultatul: 130 de morti. (ce iti spuneam mai sus legat de tun)...
Ti-am dat doar trei evenimente majore, petrecute pe timp de pace, care arata ca Rusia este incapabila sa managerieze eficient problemele grave si foarte grave.
Cu CE o sa ajute mentalul rusilor faptul ca in filmul lor, nu incompetenta personalului si a Statului sovietic au dus la catastrofa de la Cernobil, ...ci o operatiune a C.I.A., te las sa judeci singur. happy
Propagandistic, se duc din lac, direct in puț.
Dar, cum am spus la inceput, rusii sunt un popor bizar.
Trebuie sa mergi la ei, sa traiesti niste ani la ei, si nu sunt sigur ca ii poti intelege. Eu unul nu am reusit in doua vizite scurte.
Sa asteptam filmul, zic. happy

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Inca astept.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Daca tot discutati despre rusi, te rog sa imi raspunzi.
Poporul roman inca sufera de "sindromul" tatucului ", pentru ca suntem o democratie tanara. La poporul rus, acest "sindrom" este mai pronuntat? Federatia rusa nu este o democratie, rusii doar mimeaza acest regim politic.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Darkmagic):

Cu cine esti in concediu? happy

| Darkmagic a răspuns (pentru Dorotheea21):

As fi vrut cu tine, si m-am pricopsit cu astia trei, din plan apropiat. laughing
Mai sunt si la grupa mica... big grin
https://imgur.com/p767gGG

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Nu vechimea democratiei are legatura cu acest sindrom, ci mentalitatea popoarelor. Romanii au aceasta mentalitate, cum ca, un "tatuc puternic" trebuie sa le spuna ce, si cand sa faca, rusii de asemenea, chinezii, ungurii, turcii, si lista poate continua.
Nu e deci o problema de forma de oranduire, ci de mentalitate si de
oportunitate, sindromul putandu-se instala in orice tara, foarte greu in cele federale si aproape imposibil in SUA.

| aumih16 a răspuns:

Da rusia! ce a facut la chernobyl! nimic! nu au pus mana! nu au ajutat la nimic! americanii da!

| aumih16 a răspuns:

Am uitat sa specific ceva important! eu stiam de aceasta tragedie! nu trebuia sa vad asta de la HBO! ca sa stiu! ce s-a intamplat acolo! daca altii asta au inteles! e nasol! naspa!

| aumih16 a răspuns:

Mie imi place acest documentar! serial! e superb! la anul cand se vor comemora marca! 34 de ani! imi doresc ceva asemanator! de la HBO! dar sa numai faca! in cinci episoade! mai bine un film intreg! si aia este! oricum povestea cernobalului! e cam aceiasi! doar ca poate sa si difere! adica sa fie si alte lucruri! care iarasi sa nu se fi spus zis!

| 0x11111051 a răspuns:

Chernobyl de la HBO a făcut un rezonans enorm în lume. Au atras atenția la un eveniment de care mulți au și uitat. Personal, socot că merită să fie numit "Top 1 Serial", fiindcă au atras atenția la foarte multe detalii, până și la cele mai mici, legate de acel dezastru. Dar presa și televiziunile (+ federale) afiliate politic guvernării de la Moscova, au reacționat negativ, fiindcă, în opinia lor "ce drept are estul să facă un serial despre noi?", și chestii de genul. Multe cuvinte rele au zis, iar faptul că vor face propriul serial nu era neașteptat. Sunt sigur că se va primi un serial politic, plin de propagandă, nici nu va avea sens de privit.