| OOOLEOOO a întrebat:

Sa nu te poti opri din gandit reprezinta o problema grava,ganduri care curg intr-un mod inconstient nasc persoane "bolnave" care considera ca sunt cea ce gandesc si nu cei ce gandesc,care isi bazeaza existenta pe o realitate falsa adeseori negativa creata de minte.
Prizonierii propriilor ganduri.

Mai considera cineva faptul ca, gandurile haotice si necontrolate reprezinta o problema in dezvoltarea personala?

Răspuns Câştigător
| MihaiN a răspuns:

Gandurile necontrolate sunt semn al lipsei de organizare a mintii. Mintea este prin definitie greu de controlat (e un izvor de ganduri care genereaza noi si noi lucruri). Incearca sa faci urmatorul exercitiu: timp de 5-10 minute sa stai fara sa te gandesti la nimic, si chiar daca vor veni ganduri, oricat de multe, lasa-le sa curga fara sa te concentrezi pe ele, ca si cum ar fi un fundal asupra caruia nu iti concentrezi atentia. Exercitiul acesta are o calitate mare: disciplineaza mintea si ne invata cum sa gasim putina liniste atunci cand mintea genereaza prea multa dezordine.Cu timpul, iti va fi din ce in ce mai usor sa iti accesezi linistea interioara.O alta recomandare ar fi sa citesti literatura si filosofie clasica si autori consacrati (iti vor dezvolta orizontul), si sa cauti sa eviti oamenii cu gandire permanent negativa.Gandirea permanent negativa a fost ilustrata in povestea cu drbul de sare: "daaaaaca drobul ala de sare are sa cada si o sa omoare copilul?" Si hai sa plangem ca, uite ce tragedie ne asteapta.Si vine cineva si ia drobul ala de acolo happy

13 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Totul se rezuma la un fel de credinta, sa crezi ceea ce gandesti, daca ai dubii intotdeauna vei avea intrebari si devii stresat...iar indiferent de ce sti intrebarile nu se vor termina niciodata. Asa ca uneori este bine sa mai iei cate o pauza.

| Inferno a răspuns:

Nu poti sa te opresti din gandit, activitatea cerebrala functioneaza permanent si in timpul somnului.

| OOOLEOOO explică (pentru Inferno):

"Nu poti sa te opresti din gandit"

Afirma asta cuiva care nu practica meditatia Zen

| OOOLEOOO explică (pentru Inferno):

"Nu poti sa te opresti din gandit"
Afirmatia nu prea are valoare daca este spusa cuiva care practica meditatia Zen.

| Inferno a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Da,sigur. Ca ala isi oprese activitatea cerebrala...

| OOOLEOOO explică (pentru Inferno):

Consideri imposibil sa-ti opresti dialogul interior si sa folosesti doar atentia si concentrarea pe cea ce se intampla in jur fara sa legi acele imagini pe care le veizi cu dialogul interior?

| Wehrmacht a răspuns:

"considera ca sunt ceea ce gandesc si nu cei ce gandesc"...nu-i tot aia? Daca o persoana crede ca este ceva si se comporta ca acel ceva atunci este acel ceva.Vad mereu persoane care ignora ce gandesc altii si cred ca ei stiu mai bine cine este x decat acel x.
Cum adica ganduri haotice, necontrolate si ce realitate falsa? Da niste exemple ca poate tu intelegi altceva prin asta.

| OOOLEOOO explică (pentru Wehrmacht):

"considera ca sunt ceea ce gandesc si nu cei ce gandesc"
Atunci cand mintea genereaza singura si necontrolata dialogul interior si spune "Vai dar sunt asa urat!" Acel om va tinde sa confunde Eu-ul din dialog cu propria lui persoana, prin urmare va crede acel gand si isi va baza intreaga existenta pe asta.

Gandul haotic este gandul nesupravegheat fara nici un folos:
"Trebuie sa o sun pe bunica, bunica de la tara... Oare ninge acolo? Imi amintesc ultima iarna! Ce n-em mai distrat cu toti, cred ca o sa merg iarasi de Craciun. De fapt nu, la bunica mananc prea mult! Deja sunt grasa nu vreau sa arat ca Buddha!
etc."
Totul este un haos necontrolat care te impiedica sa traiesti in prezent.

| Wehrmacht a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Sunt doar niste amintiri.Nu te impiedica sa traiesti in prezent.
"Eu-ul" acela este chiar acea persoana. Daca auzi voci si nu esti tu este destul de grav.Sunt gandurile unei persoane despre ea insasi.Nu trebuie sa i le sopteasca o voce(cred ca asta e deja un fel de boala, delirezi) si acea persoana sa le creada.Acea persoana creeaza acele ganduri pentru ca le crede deja.Isi spune ce crede despre ea.

| OOOLEOOO explică (pentru Wehrmacht):

Odata ce mintea iti ruleaza amintiri intr-un mod necontrolat esti deja in trecut nu in prezent.

"Acea persoana creeaza acele ganduri pentru ca le crede deja"
De fapt o persoana creeaza un dialog interior si dupa aia il crede cu disperare considerandul adevar absolut.Dovada este insusi autosugestia folosita in psihologie.

Intrebare:
Poti sa te gandesti pentru 5 minute doar la o anumita pisica neagra?
Raspuns: Nu, fiindca mintea va rula intr-un mod necontrolat ganduri inutile care iti vor distrage atentia si puterea de concentrare.

| mentholinks a răspuns:

Da. Sa gandesti numai cand vrei sa gandesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, reprezinta o problema in dezvoltarea personala, poate fi numit si STRES care duce apoi la o fobie sociala si simptomele ei, acum depinde ce probleme are persoana respectiva, problemele genereaza starea de neliniste si nasc ganduri care nu-i dau pace, uneori se poate sfarsi tragic, din pacate

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Da. Gandurile dese si haotice duc la stres, insominie si boli cauzate de stres.