| Croampa a întrebat:

Acum cateva zile a pus Grey intrebarea cu gandurile bolnave si acum m-am gandit in felul urmator: daca ai ganduri de genu' ai o problema psihica sauuu ai o problema daca pui acele ganduri in aplicare?

Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| AlessaLovesYou a răspuns:

Daca e vorba de gand bolnav gen sinucidere atunci nu e neaparat sa ai o problema psihica, poti pur si simplu sa ai probleme pe care mintea le percepe ca neavand rezolvare, insa in acelasi timp singura si unica rezolvare pe care creierul o gaseste e cea de a renunta la a mai trai. Marea majoritate a oamenilor au aceste ganduri cel putin o data in viata, pana si eu am avut pana am realizat ce prosteste suna sa ma tai, sau sa iau medicamente sau mai stiu eu ce.
Daca e vorba de ganduri bolnave ca cele ale criminalilor atunci cred ca te pot ajuta. Nu, nu sunt criminal insa scriu povesti pe aceasta tema iar pana acum niciunul din personajele mele care sunt criminali nu sunt bolnavi psihic. Din nou, nu trebuie sa ai o boala psihica ca sa faci ceva anume, totul e dupa cum gandesti(ex. : vezi la stiri ca cineva si-a ucis sotia/sotul/copilul/fratele s.a.m.d totul pornind de la o cearta, normal, prima concluzie pe care o tragi este ca persoana are probleme mintale, corect? In timp ce tu iti asumi asta, criminalul poate a actionat din impuls, impulsul nu are nimic deaface cu probleme mintale, si bineinteles eu am exclus faptul ca ar avea probleme deci vorbesc despre cei care chiar nu au atunci cand au omorat), daca tu gandesti ca e rau atunci asa ramane. Ca in DEATH NOTE, Light incearca sa isi creeze lumea perfecta, in timp ce el are ganduri bune, L, le considera rele. Intelegi?

| Croampa explică (pentru AlessaLovesYou):

Mersi Alessa! M-ai inspirat! Love you! love struck

| AlessaLovesYou a răspuns (pentru Croampa):

Cu placere si ma bucur ca te-am ajutat. Love you too! love struck

15 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca pui gandurile rele in aplicare ai o problema psihica deoarece, in mod normal orice om are ganduri bolnave, rele fiindca gandurile sunt ca norii, vin si cu soare dar si cu ploaie.Asta o zic specialistii.

| RainmakerX a răspuns:

Eu unul cred ca doar daca le pui in aplicare...pana la urma toti ne mai gandim la asa ceva din cand in cand.

Cei care le pot controla, care se pot abtine sunt okay, cei care le pun in practica, e bine...aceia sunt bolnavi.

Este doar parerea mea.
Bye!

| KamaSutra a răspuns:

Oamenii cu probleme psihice nu mai stiu de capul lor si sunt in stare de orice.
Deci depinde de gradul problemei psihice.
Mie mi-ar placea sa nu pun in aplicare gandurile alea.

| Croampa explică (pentru KamaSutra):

Am observat ceva ciudat cand m-am uitat peste raspunsuri: toti voiam sa se sinucida doar eu voiam sa stiu cum traieste un criminal( sa ma pun in locul lui o saptamana).

| KamaSutra a răspuns (pentru Croampa):

Bucura-te! Esti special smug

Asa suntem, slabi, preferam sa ne dam batuti in loc sa luptam sad

| Croampa explică (pentru KamaSutra):

" special " in ghilimele, vrei sa zici, nu? laughing

| KamaSutra a răspuns (pentru Croampa):

Nu,special fara ghilimele smug

| L1feDRAIN a răspuns:

E o problema sentimentala, atat.

| neca a răspuns:

Si daca numa te gandesti la lucruri d-astea si daca le pui in practica probabil ai ceva probleme, nu exista politia gandurilor sa te aresteze pe acuzati de fantezi bolnave. dar daca arati semne ca vei pune in practica fanteziile bolnave ar trebui sa existe ceva masuri de precautie.

| Croampa explică (pentru neca):

Cum am zis si mai sus: toti vor sa se sinucida, ce masuri poti lua la asta? Si acum zici : "psiholog" si ma inchizi, nu?

| neca a răspuns (pentru Croampa):

Eu nu vreau sa se sinucida, si probabil multa lume care nu fac decizi pe baza emotilor nu vor.
daca vrei sa scapi de boli mentale, trebuie sa scapi mai intai de lucruri de genu saracia, parinti abuzivi. si alte probleme ale societati.
normal ca daca lumea ar avea acces la psihologi, terapeuti sau psihiatri, in functie de caz, ar ajuta cu problema

| nlko a răspuns:

Cred ca toți am avut macar o data gânduri bolnave si din moment ce nu suntem internați la spitalul de nebuni, e o problema psihice daca le pui in aplicare sau ai prea multe.
Acum depinde si de cat de bolnave sunt gandurile alea laughing.

| Hitler666MD a răspuns:

Nici un om nu e sanatos psihic.