| Vizitiul a întrebat:

Sa presupunem prin absurd ca azi s-a demonstrat faptul ca diavolul nu exista si nici nu a existat. De maine ai mai crede in Dumnezeu? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In sfarsit o intrebare care merita atentie. in primul rand vad ca nu prea sunt ignostici pe aici. doar atei si credinciosi. ce este dumnezeu in primul rand si ce este diavolul? entitati, spirite, creatii ale mintii? eu unu ca sa cred ca exista vreau dovezi concrete nu inventii ale religiei. voi astia credinciosi credeti in ceva ce nu e dovedit implicit in spusele altora si va lasasti orbeste condusi. ateii pe deoparte nu dau atentie niciunei dintre aceste "creaturi" caci n`am alt cuvant mai bun de folosit pentru ca ei sunt nepasatori, miserupisti sau intelectuali care isi pun prea multe intrebari. Nu conteaza sa aflam daca exista sau nu exista. conteaza sa aflam de fapt ce e dumnezeu si diavolul implicit prin ce s`ar traduce.
pace

26 răspunsuri:
| Vizitiul explică:

Anonimule, am spus ca presupunem prin absurd. De ce ai mai crede in Dumnezeu din moment ce diavolul nu exista?

| Vizitiul explică:

Madalina -Si daca raul s-ar omite din start precum am zis eu in postarea de mai sus, atunci cu cine s-ar lupta binelelaughing?

| Vizitiul explică:

Mihaibrasov-Nu ma cataloga gresit. Gandurile mele nu reflecta mituri biblice.

| Vizitiul explică:

Harciog -De ce esti necredincios, Harciog?

| AvalohAlyn a răspuns:

Da, as mai crede.Fiindca a existat Hristos si ne-a spus multe, fiindca sunt anumite dovezi chiar si stiintifice care ne fac sa credem ca un Creator, ceva mai superior decat noi exista, fiindca Dumnezeu m-a ajutat foarte mult si mi-a aratat ca El exista, fiindca am citit mult si m-am convins.Fiindca Il simt.Numai bine

| mihaibrasov a răspuns:

Diavolul exista ca o metafora. Raul din noi, crimele societatii. asta e diavolul. Daca tu inca iti imaginezi diavolul ca fiind un monstru rosu furios care o sa te arda in cazanul de foc de pici in Iad, atunci gresesti.

| Razvan a răspuns:

N-as crede in nimeni. E cam periculos sa-ti investesti increderea in vremurile astea. E elementar sa gandesti ca daca nu exista rau atunci nu exista nici bine.Si tind sa cred astahee hee

nony
| nony a răspuns:

Absurditatea cea mai mare e sa crezi in ceva ce nu exista. A demonstra ca ceva nu exista, presupune o existenta validata de toate simturile.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca am inteles clar intrebarea, ai specificat ca presupunerea este facuta prin absurd. Deci, doar prin absurd, daca mi s-ar demonstra ca cel rau nu exista, tot as crede in Dumnezeu. Si sa ma explic: chiar in lumea filozofilor este stiut si definit raul ca fiind o carenta a binelui. Deci din binele nemarginit lipseste o parte, si acea parte asa s-ar numi si asa se manifesta: negativ. Daca raul nu ar exista, inseamna ca din binele suprem, care este Dumnezeu bineinteles, nu ar mai lipsi nimic. Deci tot as crede, as crede in Divinitatea careia nu i-ar mai sta ceva in cale. Si cand fac aceasta afirmatie ma refer la mintea omului caruia i s-a daruit liberul arbitru.

| carminaburana43 a răspuns:

Eu nu vreau sa cred si nici nu ma gindesc la opusul Domnului.Eu cred doar ca exista iubire si exista ura eu cred doar ca exista sentimente determinate de conditiile in care traieste fiecare.Si de Dzeu am nevoie sa ma ocroteasca impotriva rautatii ce exista in oameni rautate determinata de faptul ca in lumea asta sufera aproape fiecare de lipsa sigurantei existentei si a zilei de miine.Eu cred ca nimeni nu ar putea fii rau daca le-ar avea pe toate.Adica sanatate, iubire si siguranta materiala si afectiva a zilei de maine.

| Pomar a răspuns:

Eu nu cred in dzeu dar daca prin absurd s-ar demonstra ca diavolul nu exista/nu a existat inseamna ca demonstrezi ca dzeu exista si atunci voi incepe sa cred in d-zeu deoarece mi sa demonstrat ca exista.
Ma rog nu m-as alatura crestinilor dar as sti ca dzeu exista big grin

Stefan
| Stefan a răspuns:

Voi crede in Dumnezeu, pentru ca, chiar daca acesta inca nu si-a aratat faptura, este alaturi de noi, de aceia ne rugam si la bine si la rau.

| Zenithf a răspuns:

Pai Diavolul asta vrea, sa nu credem ca el exista si atunci isi poate face mai usor facutele. laughing
Si in ce sa cred? Ca traiesc cat traiesc, si nu o voi duce mai bine cu timpul ci dimpotriva, ca imbatranesc, o sa ajunga sa ma doara toate oasele, si sa nu am nici o speranta ca este Cineva dincolo?
Nu, chiar sa fiu luat de fraier, sa nu cred in Dumnezeu nu pot, ar deveni totul prea negru. Dumnezeu este Speranta, Iubire, Credinta fara sens pentru cei ce nu cred in El. Eu cred si Ii multumesc pentru tot ce mi-a dat.

| hominid dreak a răspuns:

Da-l dracului de drac.De ce sa astept pana maine chestia aia cu credinta? Daca mi-am format niste convingeri, fie ele si religioase, voi ramane la acele convingeri indiferent daca dracu moare sau isi face vacanta in Malibu.

| hominid dreak a răspuns:

Onutzu, raul e o realitate care ne inconjoara.Binele...priveste la doi indagostiti si spune-mi daca exista.

Răspuns utilizator avertizat
| muzicalBoX a răspuns:

Da ca de azi nu as mai crede in diavol de ce as mai crede in D-zeu? Logic nu as mai crede deoarece vor disparea amandoi.

| RS4 a răspuns:

Clar ca nu! se spune ca D-zeu a creat "diavolul"! deci daca diavolul nu exista, nu exista nici creatorul lui, sunt doar povesti de adormit copiii!

| TJohannaB a răspuns:

Nu cred ca se poate demonstra cumva ca diavolul nu a existat sau nu exista dar as mai crede in Dumnezeu deoarece cand auzim cuvintele "Ce stim si ce credem despre Dumnezeu", e firesc sa ne intrebam: noi ce stim, cu adevarat, despre Dumnezeu, de unde stim, cine ne informeaza, ce ne spune, ce putem sa stim, ce putem sa nu stim; si apoi, din ceea ce stim, cat credem, ce credem anume.

| Ana_5871 a răspuns:

Normal ca as crede in Dumnezeu.Este important sa poti sa crezi in ceva mai ales in zilele noastre.Credinta mea in Dumnezeu nu are nimic a face cu posibila existenta a diavolului.Cred in Dumnezeu pentru ca simt ca-mi da putere sa merg mai departe, chiar daca uneori ne lasa sa mai ratacim, tot ne intinde o mana de ajutor.

| bLu3 a răspuns:

Eu as crede in Dumnezeu orice ar fi, chiar daca s-ar spune ca diavolul nu exista, deoarece Dumnezeu este Cel ce mi-a facut mult bine si de multe ori i-am simtit prezenta. Ii voi multumi mereu pentru tot si orice va fi voi crede in existenta Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca se poate demonstra cumva ca diavolul nu a existat sau nu exista, si daca ar fi asa. Da, as mai crede in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Skibiridibiri! Orice, sau oricine are un opus, o contra. Daca dracul ar disparea (prin absurd), ar disparea si dumnezeu (tot prin absurd). Atunci, cum sa mai crezi in ceva ce realmente nu exista (absurdul absurdului)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.as crede in dumnezeu. daca s-ar demonstra ca nu exista diavolul.de ce? avand in vedere ca el este izvorul a toate, si pe toate ni le ofera din dragoste, iar viata ne-a dat-o din dragoste, ca toate cele ce striga gloria si slava sa, se cade sa facem mult mai mult noi fiind incununarea creatiei pe planeta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frigul exista? NU exista, frigul reprezinta doar absenta caldurii, exista Intunericul? NU exista, intunericul reprezinta doar absenta Luminii, asa si Diavolul reprezinta absenta lui Dumnezeu din sufletul tau.

| ioana_7606 a răspuns:

Sa spui ca diavolul exista nu inseamna ca esti un slujitor deal sau, daca stam sa ne gandim putin mereu a existat lupta dintre bine si rau? iar raul de cine este reprezentat? pana si in biblie este numit sub numele de satana.