| honey2804 a întrebat:

De ce in absurd Dumnezeu nu exista?

14 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Pe Dumnezeu nu il vezi, dar il simti. El este iubire, speranta si viata este in Mana Lui. Ca sa te apropii de Dumnezeu si ca sa il descoperi trebuie prima data sa crezi.Credinta nu ti-o dau oamenii, ci insusi Dumnezeu daca o ceri!
"Cautati pe Domnul cata vreme se poate gasi, chemati-L cata vreme este aproape" Isaia 55:6

| GusWaters a răspuns:

Ai formulat intrebarea complet gresit.In absurd,Dumnezeu exista,fix asa cum ne este infatisat in Biblie,narcisist,manios, ilogic, infatisat prea plin de emfaza fata de cum ar trebui sa fie.Panteismul se bazeaza pe ideea unui Dumnezeu imperfect,ce este in dezvoltare paralela si in acelasi timp cu natura, nici ea perfecta, si nu e deloc absurda...asta in cazul in care exista un Dumnezeu. Absurdul prezentat de tine, este tocmai ceva ce se apropie periculos de mult de logica pura si adevar.Sansele de a exista Dumnezeul din Biblie sunt nule.Sansele de a exista Dumnezeu,Creatorul, Eminenta Cenusie sunt relativ mici, nu mai mult de 10-15%,pentru ca in fiecare zi,noi nu vedem minunatia creatiei lui Dumnezeu,si evolutia acesteia,ci vedem tocmai evolutia spontana a vietii in sine,prin miscarea continua a materiei. Absurd este sa crezi orbeste intr-un Dumnezeu pe care nu il vei vedea niciodata,si care,daca te abati macar putin de la calea ce o prezinta, te trimite literalmente, la dracu.

| Archdaemon a răspuns:

Pentru ca nu sunt dovezi...pentru ca nu exista

| crazybunny a răspuns:

Oameni l-au creat l-au creat pe Dumnezeu, pana la urma nu sunt dovezi ca exista, e la fel cum e si cu mos Craciun parinti isi mint copii ca mosu exista iar adevarul este ca nu exista.

| AlecsOne a răspuns:

Ce intrebare... Dumnezeu Exista Peste Totwinking

| Omulrational a răspuns (pentru AlecsOne):

Si in acelasi timp nu exista NICAIERI.

| Beniamin_Vida_1987 a răspuns (pentru Omulrational):

Ce dovezi ai mai omule k nu exista? cine te-a creat pe tine? cine iti poarta grija in fiecare zi? cum poti sa afirmi tu asa ceva? daca nu te pocaiesti iadul te asteapta

| Omulrational a răspuns (pentru Beniamin_Vida_1987):

Imi poti aduce o dovada ca exista? De povesti sunt satul, dar macar adu o dovada ca ceilalti zei din alte religii nu exista si ca exista zeul asta al tau.Si nu inteleg ce treaba ai cu mine, daca tu esti dispus sa iti pupi in dos zeul la fiecare minut din zi e treaba ta, te poti duce linistit in raiul tau imaginar.Suntem in secolul 21, trebuie sa ne trezim,in momentul de fata daca un meteorit loveste Pamantul nici dracu nu ne mai scapa,trebuie sa fim alaturi de oamenii de stiinta nu sa i atacam cum fac majoritatea religiosilor,cum puteti crede ca Soarele si miliardele de stele sunt acolo ca le-a pus un zeu,si restul planetelor,si tot universul? Daca era cu adevarat un zeu crezi ca ne mai dadea planeta asta mica si cu destul de putine resurse,nu vroia ca si creeatia lui sa fie pe o planeta mare plina de resurse si sa stea linistita sa nu munceasca si sa il slujeasca zi de zi? Nu,pentru ca noi suntem aici, pe o planeta mica si fara aparare in afara ei, si nu ne da nimeni de mancare de sus daca pupam 1000 de moaste, nu cresc pensiile ca vrea Dumnezeu cum zic babele.Dar asta e Romania...

| Beniamin_Vida_1987 a răspuns (pentru Omulrational):

Imi pare rau de tine esti o fiinta ratata, singura dovada k existi este k exisat cu adevarat:15. Dumnezeu a mai zis lui Moise: „Asa sa vorbesti copiilor lui Israel:
„Domnul Dumnezeul parintilor vostri, Dumnezeul lui Avraam,
Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov, m-a trimis la voi.
Acesta este Numele Meu pentru vesnicie, acesta este Numele Meu
din neam în neam."isaia1:3. Boul îsi cunoaste stapânul, si magarul cunoaste ieslea stapânului
sau, dar Israel nu Ma cunoaste, poporul Meu nu ia aminte la Mine."
4. Vai, neam pacatos, popor încarcat de faradelegi, samânta de
nelegiuiti, copii stricati! Au parasit pe Domnul, au dispretuit pe
Sfântul lui Israel. I-au întors spatelepsalmul 14:1. Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!" S-au stricat
oamenii, fac fapte urâte; nu este niciunul care sa faca binele.
2. Domnul Se uita de la înaltimea cerurilor peste fiii oamenilor, sa
vada de este vreunul care sa aiba pricepere si care sa caute pe
Dumnezeu.iti ajun dovezile k totusi exista un DUMNEZEU MARE?

| Omulrational a răspuns (pentru Beniamin_Vida_1987):

Ce dovezi ma? Alea sunt niste texte,unde sunt fapte? Oricine poate sa vina cu citate din Biblie...Dar imi explici si mie celelalte sute de zei din alte religii ce au ei mai putin decat zeul tau? Asa te-a invatat zeul ala al tau, sa jignesti pe cine nu are aceeasi opinie cu tine? Tu poti sa traiesti cu povestile tale imaginare, eu traiesc in realitate.

| AlecsOne a răspuns (pentru Omulrational):

Bah esti un prost cu P daca nu ai credinta in dumnezeu esti un prost...hai pawinking

| Omulrational a răspuns (pentru AlecsOne):

Dupa tine daca nu crezi in ceva esti prost...Stiu tara asta e plina de oameni ca tine care nu au treaba cu realitatea,care asculta manele fara oprire,care se drogheaza,care se bat,omoara,etc dar nu,ce am enumerat eu e la moda,si vad ca in afara sa ma jignesti nu ai altceva de spus, asa ca prefer sa nu iti raspund cu aceeasi moneda, pentru ca in fond in fata calculatorului orice pustiulica e mare destept.O zi buna sa ai.

| 230295 a răspuns:

Dumnezeu exista crede-ma cu toate ca in jurul nostru sunt foarte multe ispite care sa te faca sa nu crezi. Raul si Binele exista desi noi trebuie sa fim credinciosi si sa mergem la Biserica si sa ne rugam ca o sa vezi ca singurul care te ajuta cand ai o problema nu o sa fie un prieten sau nu stiu ce Dumnezeu.El o sa iti fie mereu aproape si numai cu puterea lui poti sa treci peste toate. aaa si faza cu "Dumnezeu nu exista" este complet aiurea numai oamenii pacatosi si care nu au credinta spun asa ceva si din vina rautatilor s-a ajuns unde s-a ajuns. Se spune ca nr 666 este al lui"satana" e asta este adv k pe noi tot ce ne inconjoara se rezuma la 666 si pana cuvantul"card" scris invers iese"drac". Dumnezeu exista si uh fa bine si crezi in el k numai el te va ajuta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca oamenii lau creat, pentru ca nu se arata sunt atatea motive