| anonim_4396 a întrebat:

Daca prin absurd, sa zicem, Diavolul(care pentru mine e doar o notiune de a descrie raul general), i-ar lua locul lui Dumnezeu, ati mai crede in acest Dumnezeu?
Sa nu uitam ca Diavolul va avea acces la toata puterea lui Dumnezeu inclusiv Raiul, asa ca el va porunci ingerilor Lui sa te arunce/ sa Il arunce pe Dumnezeu in intunericul de afara(care pentru mine inseamna universul material)prin adica iadul lui Satan de la inceput.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"De care parte te-ai da?"
Oamenii sunt mai slabi decât îngerii. Ca atare n-ai mai avea putere de alegere. În principiu vom fi sclavi.
Când Mântuitorul a fost prins și pus pe cruce, ucenicii au fugit, s-au împrăștiat.
Niciun înger și niciun om nu ar sluji unui dictator sadic care își găsește plăcerea în rău. Atunci sinuciderea nu ar mai fi păcat.
Dar măcar că vorbim astfel, totuși este bine să nu medităm la astfel de scenarii negative. Este spre binele nostru să medităm la făgăduințele lui Dumnezeu care în El sunt toate "Da" și "Amin".

40 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai o obsesie pentru Dumnezeu. Ti-am vazut intrebarile si postarile. Asta este o problema cu care ar trebui sa te duci la psiholog! Parerea mea! Cat despre existenta unei forte divine (ca-i zice Dumneze, Mahomed, Buda sau altfel, nu conteaza) este singura explicatie logica pentru existenta universului. Din nimic nu poate aparea decat nimic! Asta este explicatia logica. Cea ilogica ar fi sa spunem ca universul a fost o mare bomba care a explodat. Intrebarea este cine a facut bomba?
"Daca cred ca exista Dumnezeu si El nu exista, n-am pierdut nimic. Dar daca nu cred ca exista si El exista cu adevarat, atunci am pierdut totul." Blaise Pascal.
Citeste si Pariul lui Blaise Pascal!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Daca Einstein era sarit ca il interesa domeniul lui mai mult decat alte domenii, atunci si el trebuia sa faca un control la psiholog.
Nu, cel mai ilogic lucru mi se pare sa explici prin stiinta ceva ce a aparut din nimic(Big Bang).
Cat despre pariul lui Pascal, ii apartine lui, si ce e al lui e al lui, ce e al meu e al meu.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

De ce mai exista sectiunea religie daca nu poti pune intrebari acolo?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi? Iar gresesti. Eu nu ti-am zis ca esti sarit! Daca te credeam sarit te trimiteam la psihiatru nu la psiholog. Asta-i una din bolile romanilor: confunda notiunile, dar se dau cunoscatori. In rest daca poti sa-mi explici si mie cum a aparut universul fara o forta exterioara, ultrapotenta, succes!

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu asta-i problema ca pui intrebari. Problema devine cand 90% din intrebari sunt doar pe o directie si cu argumente de a combate ceva ce este evident sau pe care nu-l poti explica altfel.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Pai nu am o problema psihologica din moment ce nu am numai intrebari religioase!
Spuneai ca mi-ai vazut intrebarile?
Nu le-ai vazut pe toate!
Pai nu se explica, se crede momentan.
Cine sunt eu sau tu sa explic geneza Universului?
Daca tie nu ti se par logice raspunsurile religioase de ce mai intri pe sectiunea asta si nu pe sectiunea stiinta?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai foarte mult timp si te plictisesti rau! N-ar fi mai bine sa inveti materiile de la scoala si apoi sa-ti pui intrebari existentiale, filozofice?

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

De unde stii tu ca eu nu studiez si altceva in loc de religie?
Zii macar ca ai ceva cu religia si te-ai scos repede cu frustrarile tale.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

@Salontanul, ca ma ignora: La nivelul logicii de acum, sa zicem ca ar fi nevoie de o divinitate. Tot asa cum acum cateva sute de ani fulgerele alea nu apareau din nimic, deci erau atribuite divinitatii. Incet-incet o sa moara si mitul asta al crearii universului de catre un barbos care a pocnit din deshte si l-a pus pe Ion Iliescu sa faca pamintul...

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Si dupa raspunsurile astea se vede ca te plictisesti. N-am nimic cu religia. Chiar daaca nu se vede nu sunt credincios in accpetiunea comuna a religiosilor. Cred in existenta unei forte divine dar nu sunt atat de fraier incat sa iau de bune cele scrise in Biblie. Biblia este o carte de povesti scrisa de oameni. De aia se contrazice intre vechiul Testament si noul Testament. Dar pentru asta nu pun toata ziua intrebari obsesive. Si ca sa terminam problema, scrie tu cat vrei! N-am sa-ti mai raspund ca vad ca esti nevorbit si mai sunt si lucruri interesante pe lumea asta.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Pai si tu te plictisesti cu mine, nu?
Pai la fel si eu, cred intr-o existenta superioara, si nu ca spune biblia, coranul, vedele, pentru ca si pe acelea le citesc, ci pentru ca asta imi spune inima.
Multumesc, ca desi nu ma cunosti, zici ca nu sunt vorbit.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea curand, universul este infinit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza ca e infinit. Nu in infinit sta marele mister.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti-am spus ca am incheiat discutia! Mai esti si needucat si jignesti. Tu esti competent? Termina cu jignirile daca nu vrei sa faci pasi de pe aici!

| RAY a răspuns:

Satana e sclavul lui yahve, nu i ea nimeni locul lui yahve.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sht, nu divulga secretul ca crestinii nu recunosc asta, eu recunosc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant. Ambii sunt niste personaje de poveste, dar daca incornoratul e ala cu gagici, metal, si bautura, I'm all in!

| anonimg a răspuns:

Ar exista doua alternative, ambele distructive.
1. Tot ce există, există prin puterea lui Dumnezeu; toate ființele și lucrurile văzute și nevăzute; inclusiv diavolul însuși. Deci fără Dumnezeu nu ar exista nimic; nici măcar noțiunea de nimic.
2. Diavolul ar distruge totul, iar la final s-ar distruge el însuși, pentru că aceasta este natura lui.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

De care parte te-ai da?
Pentru ca majoritatea crestinilor cred in Dumnezeu de frica iadului, a mortii, a cine e mai tare smd.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Este bine sa meditam si la acest lucru, din moment ce, Tatal meu, fiind un om credincios, crede in Dumnezeu doar pentru ca are viata vesnica asigurata.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

"De care parte te-ai da?"
Oamenii sunt mai slabi decât îngerii. Ca atare n-ai mai avea putere de alegere. În principiu vom fi sclavi.
Când Mântuitorul a fost prins și pus pe cruce, ucenicii au fugit, s-au împrăștiat.
Niciun înger și niciun om nu ar sluji unui dictator sadic care își găsește plăcerea în rău. Atunci sinuciderea nu ar mai fi păcat.
Dar măcar că vorbim astfel, totuși este bine să nu medităm la astfel de scenarii negative. Este spre binele nostru să medităm la făgăduințele lui Dumnezeu care în El sunt toate "Da" și "Amin".

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Intrebarile absurde nu merita raspunsuri serioase.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Atunci si Biblia ta e absurda.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Biblia mea chiar e absurda, atunci asta te face pe tine un om nebun care vorbeste obsesiv despre ceva ce considera ca e absurd.

Eu spre exemplu nu stau sa discut ore in sir despre inorogi si spiridusi fiindca nu cred in asa ceva, dar vad ca tu iti pierzi timpul cu ceva care tu insuti crezi ca e absurd. Cea mai logica varianta ar fi sa ignori biblia din moment ce ti se pare asa absurda.

| NotNamed a răspuns:

Oricum nu.ti bate capul cu astfel de intrebari ca pana la urma le pui doar asa ca fapt divers. Nimeni n.a dovedit existența lui Dumnezeu cu adevarat prin argumente si dovezi logice si palpabile. Religia inca din antichitate a fost o mare "stiinta" pentru populatia planetei iar vietile lor erau direct proportionale pe credinta iar pentru fiecare întrebare, eveniment, problema fizica sau mentala încearcau sa gaseasca o rezolvare spirituala dar cu cat stiinta evolueaza din ce in ce mai mult si poate raspunde la cat mai multe intrebari corect si logic intarit de dovezi, religia isi pierde din credibilitate din cauza conceptelor sale invechite si dovedindu.se a fi false o mare parte dintre ele. O sa vina si momentul mult asteptat cand religiile vor insemna un 0 barat iar intrebarea ta va fi subiect de banuiala a începutului de nebunie.

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumoasa scrisoare dar n-are legatura cu raspunsul meu. In scrisoarea vorbește de iubire iar daca toate forțele din univers s.ar intoarce împotriva noastra doar iubirea ne.ar ramane. Cand spune ca iubirea este Dumnezeu el nu arata o dovada ca el de fapt exista. Nu înseamnă ca daca un om de stiinta destept a spus asta pai atunci asa e. Poate prin "Dumnezeu" s-a referit la altceva, ca aceasta religie ne poate face sa iubim mai mult sau sursa de iubire poate fi un Dumnezeu. Dar nicidecum nu sugereaza ca există un spirit in rai care e atotstiutor si atotputernic. Daca tot a crezut in Dumnezeu, de ce nu a facut o lucrare inginereasca de formule matematice care sa dovedească axistenta? Dumnezeu li s-a aratat apostolilor din Israelul antic dar nu a lasat si el urme in formulele matematice sau vreun indiciu terestru? De ce exista dovezi si legaturi intre religii si stiinta profunda care sugerează ca Dumnezeu ar fi de fapt extraterestrii? Daca exista, de ce lasa dovezi care sa ne indrepte privirea catre altceva? Sau poate acel ceva chiar el e insa interpretat si inteles greșit, ceva de natura extraterestra care a evoluat si născut înaintea noastra si care ne.a creat pe noi asa cum cream si noi deocamdată in laborator diferite mutatii si clonari al animalelor.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Corect, asta cred si eu, cred ca toate religiile au ca punct de plecare niste extraterestrii.
Pana la proba contrarie putem crede orice vrem noi daca nu ne lovim de ratiune.
Este de stiut ca Einstein credea in Dumnezeul lui Spinoza, nu intr-o biblie, coran sau vede, acestea sunt doar niste filosofii de-ale unor oameni.
Si Spinoza explica foarte bine, cel putin pentru mintea lui Einstein a explicat, geneza universului.

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti prima persoana pe care o întâlnesc si are aceeasi perceptie. Pe tine ce te.a facut sa crezi asta?

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Mult studiu pe tema existentei noastre, cred ca si tu la fel.

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. Dar studiul asta provine din niste documentare ceva si de asta întrebăm. Poate imi spuneai numele unui documentar pe care l.ai vazut ca sa ma bag la vizionat.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Cel mai mult mi-a placut seria documentarului Povestea lui Dumnezeu(The Story of God) - relatată de Morgan Freeman
Acest documentar incearca sa inteleaga misterul religiilor de pe mapamond.
Despre extraterestrii sunt anumite dovezi care inca nu sunt elucidate complet, dar aici ramane la aprecierea fiecaruia.
Ce documentar imi recomanzi?

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu l.am văzut. O sa vad care e treaba cu el. Oricum din ce vad din descriere si trailer e un copil mic pe langa documentarul meu preferat de 16 sezoane care prezinta teoria extraterestra și presupune că textele istorice, arheologia, religia și mitologia conțin probe despre contactul dintre extratereștri și oameni.
Am incarcat in drive un episod din sezonul 16 episodul 1 pentru diferite ocazii ca acestea de a da share https://drive.google.com/file/d/1cE22HuG-NKQ-lzq6zo8Dgkw_FQBIz7bf/view

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

O sa ma uit de asemenea, si poate voi gasi toate sezoanele la el.

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Deocamdată nu se gasesc toate sezoanele cu subtitrare in romana dar am luat legătura cu un site de filme si seriale online romanesc sa posteze toate sezoanele cu subtitrare si au fost de acord. Imd ce este gata o sa.ti dau link.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

A, ok atunci, imi scrii aici sau la adresa beniaminpatra@yahoo.com in caz de nu voi mai intra pe TPU.
Si, ma bucur ca te-am cunoscut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acest lucru, chiar și ipotetic vorbind, nu este posibil și nici nu va fi posibil niciodată. Dumnezeu este Atotputernic, iar răul, diavolul, este doar un tolerat.

| marinaru777 a răspuns:

Faptura nu v a lua locul Creatorului e clar!

| D4avyd a răspuns:

Fără supărare da ce întrebare e asta? Dacă ar fi as mai crede in Dumnezeu ca ce ai spus tu e absurd. Dumnezeu e mai puternic ca Diavolul si dacă asta chair s-ar întâmpla Diavolul nu cred ca ar face față la bunătatea din Rai adică el e rău si in Iad e rău nu cred ca ar rezista in Rai la câtă bunătate e

| anonim_4396 explică (pentru D4avyd):

Tocmai de aceea am zis prin absurd daca s-ar intampla.