| Angel0 a întrebat:

Sa zicem ca dintr-un motiv oarecare (virus informatic, război electromagnetic, furtuna solara etc)rămânem fara curent electric pentru un timp indeterminat.
Cum reacționați?
Sunteți pregătiți în vreun fel sa faceți fata situației?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Nu ştiu cine ar putea fi pregătit pentru un salt rapid în evul mediu. Ar fi tot paralizat începând cu comunicaţiile. În zilele noastre totul funcţionează pe bază de curent, până şi banalele puţuri din gospodării sunt legate la un hidrofor, centralele de încălzire particulare ( indiferent că sunt alimentate pe lemne sau altceva ) au nevoie tot de curent pentru a funcţiona. Casele de marcat din magazine nu vor putea funcţiona, salvarea şi pompierii vor fi puşi în dificultate, la fel organele de ordine publică şi forţele armate. Se vor închide fabricile şi uzinele, aeroporturile, metroul şi transportul de suprafaţă alimentat de curent electric. Blocurile vor deveni adevărate grote ale groazei, foametei şi frigului ( sau excesului canicular, după caz ). Jafurile, violurile şi crimele s-ar ţine lanţ iar întreaga omenire ar " avansa " rapid spre preistorie. Mizeria şi bolile ( uneori considerate minore în societatea civilizată ) ar provoca moartea majorităţii populaţiei.
Ce spuneţi, sunteţi pregătiţi?

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Reactia este de neputinta, singura noastra sursa de energie electrica (cu mici exceptii care are cate un generator) depinde de sistemul national.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Acum 4-5 ani, când locuiam la casă, în oraşul în care locuiam erau probleme cu alimentarea cu energie electrică (traful care alimenta cartierul era din anii '40 iar consumul crescuse cu 500% şi nu mai făcea faţă).
Prin urmare, penele de curent erau la ordinea zilei. Iar penele de curent nu ţineau 10 minute ci minim două zile. Ba încă o dată am stat mai bine de o săptămână (8 sau 9 zile, nu-mi amintesc exact) fără curent.
Cum reacţionez? Depinde unde mă aflu. Dacă sunt în lift, e o problemă. Dacă sunt în casă, nu e chiar aşa de rău.
Sincer, acum la bloc nu cred c-aş fi pregătit pentru pene de curent mai lungi de două zile însă, dacă ar fi vorba pe-aşa, cred c-aş da o fugă în oraşul natal să-mi iau ce-mi trebuie de-acolo (generator, dinam, benzină de contrabandă, etc. etc.).
În orice caz, aş face cumva să-mi menţin confortul actual. Problema este însă că dacă ar fi pană de curent la nivel naţional, pompele de apă n-ar mai funcţiona şi deci... canci apă.
Or... să car apă până la etajul 9 de la fântână... cred c-aş avea o problemă cu asta.
Pe termen lung (în sensul mai mult de două-trei zile) m-aş oferi voluntar pentru soluţionarea problemei. (dacă-i vorba de virus informatic îmi ofer cunoştinţele pentru soluţionare, dacă e vorba de furtună solară de asemenea, iar dacă-i vorba de război, îmi ofer spre donaţie bucăţile de tehnologie ce-au scăpat întregi).
Salut.

| mihaibrasov a răspuns:

Eu sper sa fie vara, ca altfel inghetam in case de frig o mare parte din noi. Rapid as face rezerve de mancare (de 1500 de ron minim) si le-as baga in beci (este destul de racoros). Apa gasesc in Brasov pe la izvoare, deci supravietuiesc.
De frig imi e teama. Gandeste-te ca nu ar mai fi curent electric saptamana urmatoare cand se anunta -5 pana la -15 grade Celsius. Centralele termice merg pe curent (sistemul de pompare al apei). Mori inghetat, asta se intampla. S-a intamplat in Canada cand in urma unui fenomen destul de rar s-a pus un strat mare de gheata pe stalpii de curent si a picat curentul pe zone foarte extinse. Iar ei, dependenti de curent, au inghetat de frig in case...

| Razvan a răspuns:

Nu ştii cum reacţionezi până nu eşti pus faţă în faţă cu situaţia concretă. Fără WOW n-aş rezista mai mult de trei zile.Maxim trei

| ramona30 a răspuns:

Buna intrebarea. Are nota maxima din partea mea.
Normal ca nu suntem pregatiti sa facem fata situatiei (nu pe termen scurt). Toata viata am trait cu toate beneficiile acestea, ar fi o scimbare incredibila. Nu tu masina, televizor, telefon, internet, TPU, tren, avion, lumina noaptea, aparatura medicala performanta, stiri mondene sau nu.
Omul este foarte adaptabil si sunt convins ca ar depasi aceasta problema. Asta e, ne-am intoarce la baza piramidei nevoilor.
Daca stau sa ma gandesc mai mult, poate ar avea si efecte benefice. Am reinvata sa respectam natura, am fi nevoiti ca comunicam real fata in fata unii cu ceilalti, am redescoperi adevarata comunicare.
Ca un fel de gluma, am scapa de banci si de mare parte din sistemul asta monetar-politic ce corupe omul si ce este nobil in el.

| NickiMinaj a răspuns:

Mi-as cumpara ( ah, casele de marcat... ok, as fura, fie!) mai multe carti pe care sa le citesc la lumina zilei.

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns:

Puiule, gandeste-te ca nu mai merg nici pompele de apa, si toata lumea va trebui sa isi faca nevoile afara. Daca nu sunt solutii de rezerva pentru energie orasele s-ar transforma in WC uri la vedere.

| papusikatha a răspuns:

Tatal meu cand era mic a trait fara curent, iarna avea soba cu lemne, tineau lampa cu gaz sau lumanari, nu cred ca ar fi asa greu pentru oamenii de la tara. Pt cei de la bloc, da.

| Maya. a răspuns:

Moral sigur suntem pregatiti avand in vedere lucrurile ce s-au intamplat in ultimul timp(tot felul de fenemone sau situatii produse chiar de om). Fizic e mai greu, dar cu siguranta ne-am descurca si cum spuneam, suntem pregatiti pentru orice.

Te gandesti cumva sa ne lasi fara curent?laughing

| Angelsergiuboy a răspuns:

Nu dar sigur gaseste fiecare cate ceva pe moment

| reihiuke a răspuns:

Traim in prezent, aici si acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai discutam aseara, privimd de pe geam viscolul de afara, si gandindu-ma la vremuri mult mai grave decat ramanerea fara curent electric.lume distrusa, oameni putini ajunsi la conditia de mai mult animale decat oameni, trebuind sa supravietuim.nu e nimeni pregatit, pentru asa ceva. vor supravietui doar cei puternici.

| alessia_7452 a răspuns:

Da daca nu ar fi soare cum ar fi avem lanterne lumanari ne descurcam