| costinvlad a întrebat:

Sall. TPU. Chakrele cum pot fi deschise in totalitate?
Apropo. Am vise ciudate cum ca dupa ce visez, in vis stau in pat si incerc sa dorm ceva de genu si cand inchid ochii si vreau sa imi imaginez ceva, se intampla sa se creeze imagine ceva de genu, laughing))))))))))
Ce s-ar intampla ca daca ma culc, in timpul visului ma culc din nou, iar in noul somn ce fel de vis am(ma refer unde ajung dupa ce trec de subconstient; adica subconstientul nu ar avea si el un subconstient). Iar ce s-ar intampla daca cand ma bag la somn, ma chinui sa stiu ca nu am adormit profund ca sa ma proiectez in astral(sa ma aflu langa corpul meu)? Aceea ce vad dupa ce ies din corp, este lumea reala sau o simulare, in care pot prevedea viitorul, si trecutul, etc? Ms.

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Usurel cu borcanul de muraturi! desigur, glumesc. A-ti deschide chakrele nu-i altceva decat sa poti intelege/identifica trairile specifice fiecarei chakre. Cu privire la somn: poti invata sa ai: "somn in stare de veghe", iar in timpul acestuia sa iti poti impune sa parcurgi "o tema" pentru a-i intelege subtilitatile. Sper ca nu am fost prea "eliptic". Succes

49 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Din cauza celor ca tine nu ne viziteaza extraterestrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa deschizi? In plus ce zici tu acolo sunt vise lucide, fenomenul false-awake si schizofrenie. Somnul e liniar si nu treci nu stiu unde.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai studiaza, Coane Spirache; mai studiaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Chakrele sunt fictiune.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu te obliga sa studiezi, pentru propria cunoastere acel ceva care tu nu esti constient ca EXISTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Chakra
Stiinta n-a dovedit nimic despre ele. Avem medicina si nu au descoperit vreun efect dupa ce s-a amputat o parte a corpului.
Somnul in stare de veghe n-are treaba cu chakrele. Poti invata lejer cu o carte si multa munca, desi e putin mai dificil decat visele lucide, reusesti.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

TRAIND PE WIKIPEDIA : o sa mori in... timp ce altii au parcurs si inteles si aplicat Cunoasteea. Pune mana pe carte si nu cauta tutoriale care sa iti permanentizeze "cunoastere de Papagal"! :'( laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cel putin eu traiesc in realitate si comparativ cu tine am un job bine platit iar tu o sa mori de foame cu astea rolling on the floor

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adolescenţi
ScriptKiddie
în 14 Aprilie | ScriptKiddie a întrebat:
Salut TPU!

Sunt la liceu si as vrea sa stiu si eu o modalitate de invatat fizica online complet gratuit.

As vrea sa NU fie tutorial video, mai precis format text + exercitii.

Ceva similar cu cursurile de programare de pe SoloLearn sau Codecademy, unde pot verifica raspunsurile pe care le dau si lectia e usor de citit.

Multumesc anticipat!
Suge o ceapa! laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Om schizo. Exista freelancing. Daca tu nu stii ce e Codecademy, ce te invata etc. Poti sa stai cu chakrele tale inexistente. Punct.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

în 5 Martie | ScriptKiddie a întrebat:

Salut! Pentru facultatea de Politehnica/Automatica ce module trebuie sa stiu la fizica? Ce se va mai adauga?

| Saicoth a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc, ceea ce faci tu nu se numeste proiectie astrala, nu are legatura cu nici o energie si nici o chakra.

Acest lucru este numit "visat lucid". Exista multe metode dovedite care pot induce visatul lucid, din pacate e nevoie de multa determinare si exercitiu. Exista oameni care pot face acest lucru fara nici un efort.

Chakrele nu sunt nimic mai mult decat niste interpretari vechi si gresite despre functiile importante a glandelor si a organelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Om inconstient. Freelancingul nu tine de varsta. Uite ca am timp liber si fac web development. Acum fii retardat si urla ca PSD fura si stai pe salariul minim ca nah esti un esec schizofrenic care crede in chakra si astre. Poti da copy paste si la intrebari si la raspunsuri. Pacat ca nu te lasa boala sa intelegi ca chakra nu exista laughing

| mark2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru bolanzi ca tine, poate.

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

Dar daca nu exista, eu cum am facut sa visez numerele la Grecia kino 20/80, si am jucat sistem 8/15 si au fost bune?

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

CUm adica sa fie false-awake cand totul este real? Adica eu daca imi parasesc corpul si umblu peste tot si vad ce face cineva, si cand il intreb daca chiar a facut acele lucruri care le-am vazut eu spionand? Pai tu crezi ca nu e bine sa faci asa ceva? Iar daca de exemplu in planul astral merg la ministerul educatiei si fur baremul de bacaleureat si iau 10, ce sa imi faca aia? Este legal. Dar daca in astral lovesc ceva si se sparge geamul unei masini, eu ar trebui sa o platesc? happy happy laughing))))))))))))))))))

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi ateii sunteti sclavii stiintei asa cum sunt sunt si crestinii sclavii crestinismului laughing
Asemanarea dintre stiinta moderna si crestinism este ca sunt amandoua controlate de jîdani si atat ateii cat si crestinii sunt atat de ignoranti si inchisi la minte ca habar n-au cum se joaca jîdanii cu mintile lor. Stiinta dovedea existenta spiritualitatii inainte sa fie inventat crestinismul care este materialist si total opus spiritualitatii, exact ca si ateismul. Ideea este ca trebuie sa existe un echilibru intre ele dar este imposibil de vreme ce stiinta neaga intentionat orice este legat de spiritualitate si voi sunteti atat de ignoranti ca inghititi orice va zice "stiinta" ca doar stiinta vine cu "dovezi".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru costinvlad):

False-awake ca esti in vis. Era sa zic eu ce-ti parasesti rolling on the floor Copii de maxim 10 ani. Chakre si alte tampenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

1. nu-s ateu.
2. Pur si simplu ce te face sa crezi in chakre? A aparut intr-un desen animat, indienii fiind de cultura low-IQ le-au luat drept reale si voi mancati rahat pe banda aici. Mai e postata asta si in categoria Stiinta si filosofie. Aoleo schizofrenia asta cate victime are... Mai rau e cand nu stiti de false-awake (iluzia de trezire) si chestii dovedite... Eu inchis la minte? Nu vad sa urlu ca fura PSD si traiesc bine din ceva facut in domenii in care nici nu trebuie scoala (=e optionala). Daca tu vrei scoala profesionala sa ajungi tractorist, sa fii incuiat intr-o lume ireala e strict treaba ta. Iti zic strict ca chakrele si multe alte chestii sunt fictiune. Punct. Zici ca-s reale ai probleme cu caputul.

| Saicoth a răspuns (pentru costinvlad):

Ahahahaha, asta cu umblatul si spionatul a fost foarte tare Vlad.
Nimeni absolut nu poate face acest lucru. Nu poti sa-ti "arunci" sufletul afara din corp si sa-l circuli peste tot.

Eu iti propun sa mergi pe luna sa verifici daca steagul american mai sta in picioare sau l-a batut "vantul" si a cazut.

| Saicoth a răspuns (pentru Mclaren12):

Stiinta nu dovedeste nimic, stiinta cauta esenta lucrurilor deja existente sau descoperite si incearca sa afle cum functioneaza.

Ateismul aproape a devenit ca o religie.
Eu nu ma consider nici ateu, nici crestin, sunt un om non religios care nu are nevoie de povesti sau basme pentru a trai o viata normala.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca toate cunostintele ezoterice existente care vin in majoritate din antichitate sunt pur fictiune doar pentru ca asa zice stiinta ta materialista controlata de jîdani? Ce facem cu oamenii care le folosesc zi de zi dar din cauza miliardelor de incuiati ca tine nu se pot afirma in public? Ce facem cu acei calugari tibetani sau japonezi sau indieni sau chinezi etc. despre care se stie ca sunt relationati practicilor spirituale? Ce facem? Ii negam pe toti doar pentru ca asa au zis niste oameni despre care deja s-a dovedit ca sunt niste mincinosi si criminali?

"Nu vad sa urlu ca fura PSD si traiesc bine din ceva facut in domenii in care nici nu trebuie scoala"
Nu inteleg de ce te tot bati cu pumnul in piept ca ai un loc de munca bun. Daca lucrezi in Romania, afirm cu toata siguranta ca am un loc de munca de cel putin 3 ori mai bine platit decat al tau. De fapt tu nu urli ca fura PSD-ul pentru ca tu nu esti victima politicii lor iar cei care urla ca PSD-ul fura nu prea fac nimic in legatura cu asta pentru ca sunt toti niste crestini spalati pe creier care asteapta ca cei de la PSD sa se aresteze singuri in loc sa faca ceva cu tara lor. Exact de oameni din astia ca voi are nevoie sistemul pentru a prospera, ignoranti egoisti si fricosi indoctrinati.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Saicoth):

Stiinta incearca sa dovedeasca expandarea Universului din nimic ceea ce este absurd si probabil peste un miliard de oameni le cred basmele.

Stiinta incearca sa dovedeasca evolutia omului modern din maimute ceea ce din nou este doar o abureala materialista a jîdanilor care sa le ofere ateilor ceva in care sa creada.

| Saicoth a răspuns (pentru Mclaren12):

Universul este in expansiune, nu din nimic, ci in nimic. Nu se cunoaste deocamdata o limita a spatiului.

Stiinta nu doveste sau incearca sa dovedeasca ca omul a evoluat din maimuta, exista o multime de dovezi in natura care sustin acest fapt.

Tu de unde crezi ca a aparut omul? Ceva entitate necunoscuta
si foarte inteligenta aparuta din nimic a facut omul din pamant?
Hai sa fim seriosi.

| anonimg a răspuns:

Eu te sfatuiesc ca atunci cand te pui in pat sa dormi linistit. Altfel o sa ai mari probleme cu somnul, probleme de care nu vei mai scapa. Odihna insuficienta va afecta fiecare organ din care este alcatuit corpul nostru.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Saicoth):

"Universul este in expansiune, nu din nimic, ci in nimic"
Nu are cum sa se extinda in nimic. Adica du-te afara si uite-te in sus. Ce vezi? Nimic? Nu chiar, vezi aer, spatiu, atmosfera. Universul nu s-a expandat in asa ceva pentru ca asa ceva nu ar fi existat inainte de aparitia Universului deci Universul nu avea cand si unde sa se extinda. Teoria asta este mai absurda decat basmele crestinilor, sa fim si mai seriosi.

"Tu de unde crezi ca a aparut omul?"
Chiar de as avea o teorie, prefer sa nu asum nimic, dar asta nu inseamna ca trebuie sa plec urechea la minciunile jîdanilor. Teoria evolutiei nu explica inteligenta superioara a omului si nu explica evolutia sa in forma actuala. Adica omul a evoluat din maimuta dar nu mai seamana nici pe aproape cu o maimuta. Unde ai mai vazut asa ceva? Am auzit ca s-au descoperit fosile de rechini vechi de vreo 300 de milioane de ani deci in 300 de milioane de ani prin pretinsa "evolutie" rechinii ar fi ramas tot mai aproape de forma originara iar primata numita om si-a schimbat radical aspectul fizic in vreo 6 milioane de ani? Sau alt fapt dubios este ca omul nu are nicio trasatura fizica care sa-l ajute sa se adapteze mediului, asa cum au animalele. Cred ca stii si tu prea bine ca fiecare animal are o anumita "arma" care sa asigure supravietuirea si perpetuarea speciei, iepurii sunt rapizi si se inmultesc foarte usor, vulturii au vedere foarte dezvoltata si gheare foarte puternice, lupii sunt rapizi si traiesc in haite, pingunii au pielea groasa si un strat de pene astfel incat sa indure frigul, chiar si maimutele sunt foarte agile si au gheare puternice. Omul ce are?

| Saicoth a răspuns (pentru Mclaren12):

Raspund la ultima intrebare intai, omul are inteligenta, judecata, ratiune si creativitate.

Sunt de acord ca este putin inexplicabil de ce omul a evoluat asa repede, dar sunt si alte specii care au evoluat la fel sau chiar mai repede, altele foarte putin sau chiar deloc.
De obicei o specie evolueaza cand are nevoie de ceva, toate animalele sunt intr-o batalie constanta, fiecare organism gaseste metode noi de aparare si de atac.
Maimutele....sunt zeci de specii, fiecare cu diferite nivele de inteligenta. Cu cateva milioane de ani, una dintre aceste specii a evoluat la un creier mai eficient, a dezvoltat un limbaj si un vocabular, de acolo evolutia s-a accelerat.

Crocodilul este cel mai vechi dintre toate speciile de reptile de pe pamant, evolutia lor a fost minima timp de zeci de milioane de ani.
El practic nu mai are nevoie in aces moment de evolutie sau cel putin nu are nevoie de schimbari majore care sa-i usureze supravietuirea.

Multe animale au evoluat datorita omului.
In ultimii 500 de ani observi cat de mult a evoluat omul.
Si evolutia este accelerata si in momentul acesta. Nu ma refer la fizic, ma refer la inteligenta. Inteligenta si gandirea critica ne deosebeste de animale, care sunt guvernate in mare parte de instincte si reflexe.
Din lup s-a ajuns la specii de caini din care multe nu mai arata deloc similar cu stramosii lor, dar traiesc simultan. Acesta este un exemplu pefect care dovedeste influenta omului in evolutia animalelor. Si mai sunt zeci de exemple.
Majoritatea speciilor au disparut datorita schimbarilor climatice cum ar fi mamutii sau chiar specia neanderthal care ar fi trait simultan cu omul.

Despre expansiunea universului, cum am scris si adineauri nu se cunosc limite ale spatiului. Universul poate fi ca un balon intr-o cutie imensa. Astronomii au observat aceasta expansiune, nu e o teorie doar.

Nu stiu ce anume ai tu cu evreii/jidanii, recunosc ca o mare parte dintre ei au devenim oameni puternici si influenti dar asta nu inseamna ca traim intr-o minciuna totala. Stiinta de regula nu are influente politice sau etnice.

Vad ca esti o persoana inteligenta, si ma tot intreb ce te opreste sa te deschizi la informatie? Sa intelegi ca sunt oameni care si-au dedicat toata viata intr-un studiu. Oameni care muncesc din greu sa descopere noi lucruri si sa ne imbunatateasca viata tuturor prin tehnologie. Bineinteles ca sunt si altii care doar ar profita din asta.
Incearca sa accepti stiinta, nu ca pe o religie ci ca pe un domeniu care ne ajuta sa atingem stelele la un moment dat, care ne ajuta sa ajungem la evolutia finala. Cauta pe Youtube Richard Dawkins si priveste cateva video-uri si asculta ce spune.
Iti cer o favoare, doua minute din viata ta sa privesti un video.

https://www.youtube.com/watch?v=3Q3NblRa2X8

Te salut

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce tot aduci schizofrenia în discuție? Dacă un om e schizofrenic, nu alege el să se confrunte cu o boală atât de crudă. Îi poți spune unuia că e ignorant, că tu ești cel mai deștept și/sau inteligent, bla bla, dar nu că e schizofrenic/bipolar/autist sau mai știu eu ce.
Oamenii care nu-ți împărtășesc ție opiniile nu înseamnă că suferă de boli psihice, ci că privesc viața dintr-un alt punct de vedere, iar nefiind psihiatri, n-avem cunoștințele necesare să punem diagnostice, nu crezi?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mclaren12):

O bascula de rahat nu poate fi transformata in diamant si nici o minte bolnava nu o poti face sa gandeasca rational/logic