| marihashthc a întrebat:

Salut. ma gandesc ca "problema mea" se cam incadreaza aici pentru ca, da, are legatura, stransa legatura cu psihicul. Am o problema cu visele, visez foarte mult, sau mai bine zis foarte des, astfel ca, devine la un moment dat foarte obositor. Cred ca nu exista noapte sau zi in care sa nu visez, bineinteles daca dorm. In general visez "urat" cum se spune in popor, si ma trezesc dupa, in unele nopti ma trezesc de foarte multe ori, si de fiecare data, visasem altceva, sau ma rog continuasem visul altfel, nu stiu. Problematic este ca, nu ma simt niciodata odihnit ziua, pentru ca simt ca nu am un somn relaxat si nu pot functiona la capacitate maxima. uneori stiu ca visez si ma chinui sa ma trezesc, pentru ca stiu ca nu dorm linistit…Am observat ca desi nu prea am vise "frumoase", visez intotdeauna in detaliu, imi amintesc de la a la z totul, e o alta lume aidoma cu aceasta in care traim, veridica. Vreau sa fiu corectat daca gresesc, si daca poate cineva sa-mi spuna ce sa fac sa scap de viselaughing uneori mi-e si teama sa ma culc, ca cine stie ce mai visez. Cum as putea sa combat asta, si de ce mi se intampla? Am si eu prieteni, cunostinte, parinti care sunt linistiti din acest punct de vedere, dorm linistiti, daca viseaza, macar nu-si mai amintesc si totul e ok. Am cautat sa ma informez si am descoperit ca visele nu dureaza foarte mult, pot fi maxim de 30 de minute, dar eu cu adevarat ca visez non-stop! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu că vizezi mult e problema. Ci că vizezi urit. Eu am avut o perioada in care visam mult, in medie doua-trei vise pe noapte, dar a fost plăcut, că erau vise frumoase.
Înlătură factorii de stres pentru organism: bauturile energizante, inclusiv cafeaua, filmele horror, orice lucru care te afectează negativ. Și incearca sa dormi cu o lumină de veghe (slabă) in încăpere. Înainte de a te culca, stai o perioada sa te liniștești. Cauta peste zi sa faci ceva ce îți place foarte mult. Toate astea pot ajuta, daca nu sa dispara visele, macar sa le rareasca

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La fiecare 90 de minute avem toți un ciclu de visat. Ca să ai o noapte mai liniștită.
1. Culcare la oră fix, 21-22.
2. Nu mănânci nimic după ora 18.
3. O oră înainte de culcare, activitate relaxantă.
4. Evitarea în timpul zilei a oricăror alimente sau băuturi care excită creierul, sau cantități rezonabile.

| relian a răspuns:

Nu visezi non stop,doar ca daca visezi se consuma multa energie,de aia te trezesti obosit.
Visezi pentru ca nu esti obosit fizic,deci daca ai activitate de asta, gen lalaiala, munca de asta la care nu-i nevoie de efort fizic, de aia visezi.
Ia sa fii obsit fleasca fizic, dormi bustean, nu mai visezi nimic.

| DovleacTurbat a răspuns:

Discuta cu un psihiatru, îți poate prescrie ceva de somn.

| Dolyta a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Mi-ar fi si frica sa iau un somnifer lol gândește-te ca te adoarme, ai un coșmar nasol si nu te poți trezi?

| marihashthc explică (pentru Dolyta):

Haha buna asta, mie mi-au dat pastile de dormit si intr-o zi am luat 2 in loc de 1 si m-am trezit a 2 a zi la 10 noaptea laughing Sunt oribile, nu recomand pastile de somn nimanui orice problema are!

| Editocroci a răspuns:

Nu ai cum să oprești visele. Gândește-te la ceva frumos înainte să adormi sau uită-te la un film care îți place.

| marihashthc explică:

Crede-ma ca muncesc foarte mult si sunt mereu ft obosit. Din contra cu cat oboseala e mai mare cu atata visele negative sunt mai intense si multe! Pastilele de somn nu ma ajuta mai rau imi fac. Eu muncesc si de la ele ma trezesc dimineata ft greu cu capul bananahappy

| marihashthc explică:

Oricum visez extrem de indetaliat si imi aduc aminte totul, uneori chiar este placut deoarece vad chestii extrem de tari, parca de pe alta lume?

| Dolyta a răspuns (pentru marihashthc):

In aceasta situație sunt si eu, cand eram mică aveam mai mult vise urate, dar si vise bune, in general sunt foarte detaliate si parca te ating emotional, ca si cum le-ai trăit în realitate, dupa unele vise chiar ma trezeam ori plângând ori tristă ca si cum trăiam pe bune in visul ala laughing am avut si o perioada cand nu prea am mai visat, poate de la job, oboseala, dormeam buștean...acum iar am inceput sa am cateva vise (nu mai am job) si cred ca de la stresul asta nu dorm bine si visez urat. Încearcă sa faci sport înainte de culcare, cred ca te liniștește si te relaxeaza, eu parca dorm mai bine dupa ce fac cateva exerciții, sau poți încerca yoga

| marihashthc explică (pentru Dolyta):

Ma jur ca exact asta mi se intampla si mie! Asta este cel mai nasol ca te trezesti cu senzatia aia de parca l-ai trait, uneori ma trezesc extrem de teist si cu dureri de capsad