| ღAnonimaღ a întrebat:

Am de facut un experiment la biologie pe plante sau pe animale (de preferat pe plante ca animale nu am). Sunt in clasa a 10-a. Imi puteti da va rog cateva idei? Multumesc!

2 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Poti pune o garoafa alba intr-o vaza cu apa colorata cu cerneala albastra.In 24 de ore vor incepe sa se coloreze petalele in albastru.Mai poti pune la incoltit seminte(sau boabe de fasole) in vase diferite,avand ca suport materiale diferite:in pat de nisip, in pamant, in vata, pe hartie absorbanta, etc.Vor creste diferit.Bafta!

| Kozbinski a răspuns:

Poti sa ati faci rost si de animal daca ai o cursa de soareci, doar trebuie s-o mai pui la gura beciului, si odata prins vine disecat curentat si la mate cu el si gata experimentul.