| Annelisee a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru. Am de facut un experiment pe plante/animale la biologie clasa 10. Vreau sa imi spuneti cateva experimente pe plante/animale care se pot realiza in maxim 3 zile?
Nu am mult timp la dispozitie. Va multumesc si dau funda celui mai bun.

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| Uxellodunon a răspuns:

Daca ai un animal poti sa reproduci experimentul lui Pavlov legat de reflexe.
Deoarece timpul este foarte scurt ar fi bine daca ai avea un caine, ei invata repede.
De acum incolo inainte sa ii dai de mancare fa un anumit zgomot, zornaie un clopotel sau bate intr-o oala; dupa un timp dupa ce s-a obisnuit aplica zgomotul fara sa ii dai mancarea si vei constata ca el e foarte fericid cand aude zgomotul si baleste peste tot/ se linge pe bot anticipand primirea hranei. De aici se constata ca el in timp coreleaza zgomotul cu primirea hranei, un reflex complex cortical, ce produce alte reflexe asociate cu actul hranirii

| Annelisee explică (pentru Uxellodunon):

Si ceva experimente pe plante nu sti?