| Yohei a întrebat:

Salut! Animalele salbatice precum leii, tigrii, ursii, etc., au o sansa de a se domestici? Poate nu la fel de mult ca animalele domestice pe care le cunoastem deja, dar macar un 70-80%?

15 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Evident ca au. Ii cresti in captivitate cateva sute de generatii si sa vezi ce domestici o sa fie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uneori, dar sunt cazuri foarte rare. Le poți vedea pe You Tube.

| doctorandus a răspuns:

Domesticirea lupului a consumat mii de ani. Da, câinii sunt lupi domesticiți.

| Brizbriz a răspuns:

NU
de aia e lege CLARA impotriva detinerii de animale salbatice
hai sa iti dau niste exemple
- lupii... lupii au ca instinct de haita sa OMORARE liderul daca il considera prea slab, ori la tine acasa tu esti "stapanul", nu? ghici pe cine or sa omoare?!?
- leii... leii sunt niste pisici mari, mamoase si jucause FOC, pana ajung la momentul hranirii, moment in care sunt bagate in custi bine incuiate, inainte sa le dea mancare, pentru ca devin violente... RAU (instinct, deh)
- circ... cineva avea un circ privat si avea o puma de 11 ani (parca), ei bine intr-o buna dimineata a facut curat altfel decat de obicei si puma l-a atacat, pentru ca a fost deranjata de lucru neobisnuit
etc.
rusii s-au dat la un moment dat rotunzi ca au gasit o metoda sa domesticeasca vulpi, prin Siberia, dar nimeni nu ii crede

| sabin89 a răspuns (pentru Brizbriz):

Ruşii nu se pot domestici pe ei înşişi, nici pe alţii pe care îi ţin sub papuc...cum să reuşească ei să domesticească animale sălbatice!?

| doctorandus a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu sunt vulpi domesticite, sunt doar vulpi care nu agreseaza oamenii in mod automat.

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

Asa e rolling on the floor

| Werrich a răspuns:

Da, pai la circ cum ascultau de dresori.

| SingleForOne a răspuns:

Da, atat timp cat li se da mancare si cu experienta de dresaj, in special de cand sunt pui.

| Dragosdoar a răspuns:

Ursi cred ca da,mai ales daca Ii cresti de pui. Ursul e omnivor,Ii dai carnita,frcute de padure,se satura si se joaca cu tine. Bine,cred ca depinde si ce specie de urs. Cat despre lei,tigri, feline mari in general. Sunt cam imprevizibile, am auzit de povesti tragice, cu oameni care crescusera lei si lei i-au atacat. la un moment dat Gandeste-te ca o pisica da cu gheara cand e nervoasa si nu vrea sa fie atinsa, dar sa dea un tigru sau un leu? Pai Isi dau Intre ei cand sunt in grupuri... Mai pui ca astea au si instincte foarte puternice de vanatoare.

| TheStrategist a răspuns:

Uneori da, dacă sunt crescuți de când sunt pui

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Se poate. Dar să ai vreo rana care sângerează lângă un leuț, e cam periculos. Știu în urma cu câțiva ani (poveste de pe la TV sau internet) un domn care creștea leu sau tigru de când era puiuț. Se făcuse ditamai animalul. Omul respectiv avea o rămână care sangera, animalul a mirosit, a dat cu limba, bineînțeles a dat de gust și l-a papat pe omul respectiv. Chiar dacă este super drăguț un animal de genul, în special când este pui, nu m-aș risca sa îl cresc în casa pe lângă mine big grin.

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Daca incep sa aiba grija de ei de cand sunt pui si se obisnuiesc cu comunitatea, se poate, ia-l exemplu pe Nutu cu maimutele si cu leii!

| Iminactivelol a răspuns:

Dacă îi ai decând sunt mici, atunci ai șanse.