| Jah a întrebat:

Salut, as avea si eu o intrebare, de fapt mai multe intruna singura.
Vreau sa va ganditi la un lant de circumstante perfecte, care sa puna soarele la o distanta potrivita fata de Terra, astfel incat sa existe viata. Oare e voia intamplarii?(care ar spune ca totul e o simpla coincidenta)De ce nu e Terra a 3-a planeta de la soare, ci a 7-a?
Ganditi-va ca sunt ateu si nu vreau sa aud "ca asa a vrut dumnezeu". Multumesc, stiu poate suna ciudat, dar m-a cam pus pe ganduri.

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

@Jah Te-ai exprimat bine, stai linistit... Nu cred ca a inteles cineva ca intrebarea ar fi "Cum de mai exista viata?" in loc de "Cum de exista viata?"

Si dupa cum am spus acestea sunt subiecte interesante de studiu si lectura.
Tu vorbesti despre Principiul Antropic de fapt.

Nu este totul atat de perfect si armonios pe Terra incat sa existe viata, ci tocmai Universul are proprietatile pe care le are si pe care omul le poate observa, direct sau indirect, deoarece, daca ar fi avut alte proprietati, omul NU AR FI EXISTA (si nu le-ar fi observat, evident)

Si uite de ce calculele de probabilitate de genul "...ca o planeta din miliarde a reusit sa sustina viata este sa stii o coincidenta deci este un argument foarte slab..." sunt argumente fundamental creationiste complet ilogice, inutile si cu 0 valoare argumentativa.
In primul rand pentru ca nu au o cale de a obtine informatie, opereaza pe baza prezumtiei (de unde stim noi ca e vorba de o planeta din miliarde si nu de una din 100 sau 1000 sau x). Apoi mai exista prezumtia "probabilitatea ca viata sa existe in acest fel in care o putem observa este de 1/10^99999999etc (placerea ecleziasticilor de a insira numere probabilistice infinite)... insa asta e ca si cum as intreba care e probabilitatea sa pot umple tot spatiul dintr-un pahar de sticla cu pietre de rau? evident sanse cat se poate mici, dar ceea ce fac eu calculand asemenea probabilitati e sa analizez de fapt proprietatile unui singur sistem, fara sa bag de seama ca un lichid s-ar putea adapta perfect la sistemul meu mult mai bine decat pietrele si deci sansa de a ocupa 100% si spatiul din interiorul paharului devine 100%, pentru ca paharul cu pietre este un sistem (univers), iar paharul cu lichid alt sistem (univers). Deci care e probabilitatea sa pot umple paharul? 50%. De unde stiu? Pentru ca pot analiza toate sistemele potentiale la care ma raportez (2). Exact asa e si cu aparitia vietii si conditiile necesare sustinerii vietii in Univers, nu putem spune ca sansa ca viata sa "apara pur si simplu, accidental" (prezumtia preferata a creationistilor) este de 1/x, pentru ca asta ar insemna sa cunoastem TOATE celelalte "x" sisteme si proprietatile lor incat sa ne raportam la ele. De unde stim noi ca viata nu este, de exemplu, un efect implicit al existentei oricarei combinatii de proprietati a unui sistem? astfel probabilitatatea aparitiei vietii intr-un sistem devine 100%, deci implicit probabilitatea ca "o planeta din miliarde" sa aiba proprietatile necesare de a gazdui viata devine tot 100%. Din moment ce punem in discutie raporturi de genul 1/x implicit spunem ca "x" ar fi numarul de universuri potentiale care ar putea avea conditii diferite de acesta, deci fara a putea favoriza aparitia vietii. Trebuie sa faci aceasta prezumtie pentru ca altfel intrebare se transforma in: Care este sansa ca viata sa existe in Universul nostru? si bineinteles "x" ul va deveni 1 si deci sansa este de 100%. Vezi de ce spun ca e inutil si prostesc sa calculam probabilitati de genul acesta? Pentru ca te invarti in cerc, deoarece ca nu ai cum sa obtii date pentru a trage concluziile, iar creationistii nu vor sa observe ca Cercurile Vicioase si buclele in logica NU SUNT ARGUMENTE. Ele nu inclina balanta in nici o parte.

In schimb daca mai departe intreabrea ta devine din "Cum de exista viata?" in "De ce exista viata?" ei bine... asta e alta discutie, cu alte referinte.

14 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Crezi ca o anumita pozitie pe tabla de sah nu este posibila, deoarece numarul pozitiilor pe tabla de sah este un numar imens?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Terra este a treia planeta de la Soare. Daca ar fi fost a saptea atunci nu am fi discutat aici, nu ar fi fost viata. Terra este la distanta potrivita de Soare pentru a exista viata, nu Soarele a fost pus la aceasta distanta. Cele doua planete mai apropiate de Soare, Mercur si Venus, sunt prea apropiate si temperatura este prea ridicata iar celelalte, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun sunt prea indepartate si temperatura este prea scazuta. Numai bine!

| PhaseMorphXR a răspuns:

Viata pe Terra exista pentru ca e a 3 a planeta de la Soare... nu invers. Principiul antropic.

| PhaseMorphXR a răspuns:

"... faptul ca o planeta din miliarde a reusit sa sustina viata este sa stii o coincidenta deci este un argument foarte slab."

"De ce totul este asa de perfect incat exista viata? "

offff, chiar nu mai citeste absolut nimeni carti in ziua de azi? sadsad

Adresarea si punctarea la nesfarsit a multelor intrebari si dileme existente de sute de ani care si-au gasit demult raspunsurile... ce-i drept, in obiectele acelea paralelipipedice peste care se aduna praful.

Ne incapatanam in contiunare sa gasim singuri raspunsuri la intrebari care au fost demult rumegate in mod cat se poate de exhaustiv, fara a ne fi mila de timpul pe care-l pierdem... sau ne multumim cu raspunsurile pe care credem ca le avem de deja.

iar daca acest lucru nu ar fi adevarat atunci cartile nu ar exista, pentru ca perpetuarea efortului uman si a informatiei ar fi complet inutil...

| Maximus a răspuns:

Datorita Big-Bang-ului, prin puterea exploziei! Si daca te intereseaza pe Terra nu a existat dintotdeuna viata datorita lipsei de oxigen din atmosfera! Terra acum cateva miliarde de ani nu se cunoaste exact cate, avea o atmosfera similara ca a unuia dintre satelitii planetei Saturn care este a sasea planeta de la soare!

Răspuns utilizator avertizat
| andre999 a răspuns:

Terra este a treia planeta de la Soare, si daca nu ar fi fost Terra ar fi fost alta planeta. Nu este o coincidenta ca este viata pe acesta planeta pentru ca nu exista coincidente, dar ar putea fi. Vezi tu, aceasta intrebare ai adresat-o cu rolul de a arata ca Dumnezeu a creat totul, cea ce este perfect adevarat insa pentru un ateu faptul ca o planeta din miliarde a reusit sa sustina viata este sa stii o coincidenta deci este un argument foarte slab pentru a sustine existenta divinitati. Daca as fi fost ateu si ti-as fi cerut argumente pentru existenta lui Dumnezeu si mi l-ai fi dat pe acesta cu Terra, as fi ramas in continuare ateu poate chiar mai fi facut sa cred cu tarie ca nu exista divinitate.
Ps Kronstadt ai o placere in a jigni oamenii, ei bine poate userul nu a adresat foarte corect intrebarea dar asta nu-ti da tie dreptul sa spui ca este prost sau nu. Faptul ca s-a gandit la o astfel de intrebare denota inteligenta faptul ca nu a exprimat-o cum trebuie denota o problema de comunicare de natura psihologica ( probabil este intravert cu un temperament flegmatic cu nuante sangvinice). Nu am sa-ti spun decat sa-ti fie rusine Kronstadt. Daca as fi in locul tau m-as baga intr-o scorbura si as tacea.winking

| Doar1îngeR a răspuns:

Daca nu era Terra la distanta potrivita era alta planeta si noi traiam pe planeta respectiva.

| MelissaGreenEyes a răspuns:

@Youaremyheart daca terra era mai aproape de soare, planeta se supraincalzea, iar daca era mai departe ea va ingheta...parerea mea
ai auzit ca "s-a descoperit" planeta geamana a terrei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ti-ai facut cont ca sa bagi in noroi ateii, bravo, da nu prea iti merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Big-bangul le-a asezat in asa fel.marea explozie le-a asezat atat de perfect si le-a dat si traiectorie si gravitatie. a fost o explozie inteligenta. Dumnezeiasca as spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"faptul ca nu a exprimat-o cum trebuie denota o problema de comunicare de natura psihologica ( probabil este intravert cu un temperament flegmatic cu nuante sangvinice)."
@ andre999, nu mai scrie rolling on the floor nu mai pot...Petru Tutea...citat? nu pot fi coerent acum. Oi fi invatat si tu de la @androgin jewbrish writing. laughing

| Jah explică:

Ok, ok am gresit cand am zis ca terra e a 7-a imi cer scuze. Dar voi credeti ca este o simpla coincidenta? De ce nu e prima? Ce te face sa crezi nu ne adaptam la conditiile de mediu?
@Youaremyheart- cum poti fi asa de sigur? sau ai raspuns asa la bataie de joc?
@Kronstadt- prietene nu vroiam un raspuns nu cu religie, bla, bla, bla vroiam parerea oamenilor, nu stiu ce te-a putut enerva pe tina asa de tare o intrebare(ok mai ciudata), nu iti convine nu te baga in seama
@groovychick- nu am nimic nu atei, nu te speria nu sunt prea religios
@eu sobra - explozie, asta suna interesant continua
@andre999 - eu zic ca sunt perfect normal, am o viata zic eu ok, ca un tanar la 25 de ani, ca m-am exprimat poate gresit imi cer mii de scuze, o sa incerc sa reformulez
De ce totul este asa de perfect incat exista viata?

| Jah explică:

@Floatilla nu, nu sa nu ma intelegi gresit, nu m-am referit la "cum de inca exista viata pe terra, ci cum de totul este asezat asa perfect(soarele fata de pamanat, de exempul) cum de suntem asezati asa de bine incat sa putem sa supavietuim? Nu stiu daca m-ai inteles, poate nu m-am exprimat prea corect