| Lowsound a întrebat:

Soarele este aliniat perfect, nici prea mult, nici prea putin, pentru a putea exista viata pe planeta Pamant. Cu ce distanta ar trebui sa se deplaseze Soarele spre sau dinspre Pamant pentru ca viata sa nu mai poata exista pe Terra?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Paaaaai pentru ca axa Pamantului e inclinata, distanta dintre Soare si diferite puncte de pe planeta difera pe parcursul unui an, dovada ca nu conteaza acel "nici prea mult, nici prea putin" pentru existenta si dezvoltarea vietii pe un corp ceresc. Exista o gânguţă (microorganism, Tardigrades) care poate trai in cele mai aspre conditii, chiar in lava vulcanelor sau in afara atmosferei Pamantului, pe langa asta, mintea umana e limitata, nu poate crea, doar combina, deci n-o sa stim din ce si in ce poate aparea viata.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Distanța nu are legătură cu anotimpurile. Durata zilei și unghiul de incidență al razelor solare cauzează anotimpurile. Pământul e la periheliu (punctul cel mai apropiat de Soare) când e iarna în emisfera nordică. Diferența dintre periheliu și afeliu e de 5 milioane de km, deci domnișoara cu întrebarea greșește când crede că ceva e aliniat perfect, dar pare să creadă că Soarele se rotește în jurul Pământului.

Chiar crezi că contează câteva mii de km între "diferite puncte de pe planetă" dacă nu prea contează nici alea 5 milioane de km?

Ca să răspund la întrebare, zona potrivită pentru viață pare să fie între 0.725 și 3 unități astronomice (unitatea astronomică e distanța medie Pământ-Soare care e 150 milioane km). Planeta Marte se află în acea zonă, deși nu o ajută să mențină viață și evident Luna se află în acea zonă, deci sunt mai mulți factori.

| Mădă0611 a răspuns (pentru a3e6u9):

Ce-am zis eu de anotimpuri? Stiu ce si cum cu solstitiile, emisferele, iernile si verile. Era vorba de nici prea nu stiu cum, nici prea nu stiu cum, iar in 22 dec, Soarele "a fost" mai aproape de tropicul sudului, deci a depasit acel "nici prea, nici prea", si mai departe de tropicul nordului, si totusi, n-am murit nimeni din cauza asta.

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

"chiar in lava vulcanelor" - asta-i prea de tot. las-o mai moale happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru iurii75):

Asa tin minte, dar poti da un search. happy

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

La minus rezistă bine, la t mai ridicate mai slab. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru iurii75):

De data asta ai dreptate.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pamantul ar trebui sa iasa din zona Goldilocks.
Daca s-ar deplasa Soarele s-ar modifica si orbita Pamantului si a celorlalte planete, fapt ce ar duce la distrugerea sistemului solar.
P.S.: Pamantul se roteste in jurul Soarelui.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Soarele se deplaseaza, doar ca ia cu el tot ce poate, sistemul solar (tot ce e atras de gravitatia lui).

| RAY a răspuns:

Soarele nu este alinat perfect, el este in centru sistemului solar, pamantul orbiteaza in jurul lui, viata s-a adaptat mediului nu invers

| fkfgjgfgd a răspuns:

In cazul im care se indreapta spre pamant e posibil sa scapam