| Sorinlelele a întrebat:

Carbidul se degradeaza in timp? Adica ramane bulgare sau se face praf de la umiditate?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se face praf pentru ca este umezeala in aer. Daca il tii in pungi de plastic inchise rezista ceva mai mult.

| gratargratar a răspuns:

Cu oxigenul, carbidul (CaC2) nu reactioneaza decat la temperaturi de peste 700 grade celsius. Deci oxidarea nu ar fi o problema. In schimb, reactioneaza cu apa la temperatura camerei:

CaC2 + H2O -> Ca(OH)2 + C2H2

Deci rezulta hidroxid de calciu si acetilena. Reactia este ireversibila pentru ca degajeaza multa energie.
Deci praful acela fin al carbidului se transforma intr-un praf mai zgrunturos si mai albicios (hidroxidul de calciu). Acetilena este un gaz ce se degaja in aer.

Deci eu as tine carbidul in vid.

| stancuprint a răspuns:

Se face praf si pulbere, daca da de apa este logic. laughing