| crisspups a întrebat:

Salut,ce parere aveti? Care este rolul organismelor intr-un lant trofic? FunDita!

Răspuns Câştigător
| cosminaelena99 a răspuns:

Hmm..pai sa o luam metaforic daca iei o zala dintr-un lant.ce se intampla? lantul se rupe, asa e si in natura.planctonul e mancat de pestii mici, care sunt mancati de pestii mai mari ca tonul care sunt mancati de rechini sa zicem.deci chiar daca rechinii nu mananca plancton fara el ei nu ar avea ce mancalaughing

2 răspunsuri:
| Johanndjmt2 a răspuns:

Din cate stiu :
Plantele asigura hrana pentru ierbivore, omnivore si insecte
Ierbivorele sunt hrana pentru carnivore,
Carnivorele, Omnivorele (pradatorii in principui) au rolul de a elimina indivizii slabi ai unei specii, prevenind astfel, transmiterea genelor slabe sau mutatilor genetice.

Ce s-ar intampla :
Fara Plante - Nu ar supravietui ierbivorele si in concluzie nici carnivorele.
Fara Ierbivore - nu ar supravietui carnivorele (si tinand cont ca unele ierbivore pot fi si insecte, unele specii de plante ar disparea pentru ca au nevoie de insecte pentru a se raspandi)
Fara Pradatori - Toti indivizii unei specii ar fi liberi sa se reproduca, tranzmitandu-se si genele slabe si cele mutante, slabind imunitatea vitoarelor generatii si facandu-le sensibile la boli pentru ca intr-un final sa piara toate in urma unei epidemii.

| sellieania a răspuns:

Lanțul trofic este un șir care enumeră relațiile de hrănire dintre organismele componente ale unui anumit ecosistem. Fiecare organism depinde, pentru a se hrăni, de membrul anterior al lanțului său trofic. Este o unitate funcțională de transformare a substanței și de transfer de energie, alcătuită dintr-un șir de specii, pornind de la o bază trofică și sfârșind cu un răpitor de vârf sau un utrahiperparazit.