| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut, ce se întâmplă dacă fierb apa minerală?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu face sens sa fierb apa minerala, dar daca o faci fiindca asa vrei tu, apai devine plata si demineralizata.

| relian a răspuns:

Ar trebuie sa se intimple ceva neobisnuit? Toate apele,cu exceptia celor distilate sunt minerale, asta daca nu stiai.
Adica apa pura, gasesti doara aia distilata, in rest orice apa din natura are minerale in ea.

Tu poate ai vrut sa intrebi, ce se intampla daca fierbi apa carbogazoasa, aia ce are CO2 in ea, sigur asta ai vrut sa intrebi.
Daca fierbi apa asta cu CO2 se intampla exact ce se intampla cu orice apa cand o fierbi, deci nimic deosebit, nimci spectaculos.

Majoritatea oamenilor cred ca apa minerala este apa cu CO2 laughing dar insasi cuvantu mineral, ala ce arata? Ce-s alea minerale? Deci apa carbogazoasa este minerala si daca ar fi fara CO2, pentru ca CO2 este de fapt un gaz.

Sa te uiti pe sticla si la ingrediente o sa vezi ce minerale are. oamenii gresc cand numesc apa minerala doara cea de la magazin, orice apa de pe pamantul asta si din pamand are minerale.
In natura nu exista apa pura.

| gabicoo a răspuns:

Se evaporă!

| Brizbriz a răspuns:

O sa iasa un duh si o sa iti indeplineasca 3 dorinte! big grin rolling on the floor

evident o sa obtii apa fiarta si... ATAT

cine a scris mai sus "se demineralizeaza" e chiar "dus"... DE TOT, demineralizarea se obtine prin filtrarea extrema a apei sau prin distilare, nu prin fierbere

| aditimus a răspuns:

Se deminerealizeaza.
Nu va mai fii acida.

| 1997onur a răspuns:

Fierbe face bulbuci si Se evapora

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko93 a răspuns:

Hmm, in mod normal o sa iasa toti bulbucii aia Dupa devine ca si cum un fel de apa statuta sau chioara Evident, incalzita Apoi treptat o sa atinga 100grade celsius Iar in acel punct se evapora devenind abur cu totul. In urma aburilor ramane nimic in afara de recipientul in care a fost incalzita apa. Si in continuare tine de imaginatia subiectiva a fiecaruia ( depinde de mai multi factori, cum ar fi materialul din care e facut recipientul )

| danielteodor0 a răspuns:

Face bulbuci.

| MateiStef a răspuns:

Se fierbe