Întrebare recomandată | PangeeaRogvaiv a întrebat:

Credeti ca exista vreo legatura intre curentul electric si magnetismul terestru?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Absolut! Tot ce functioneaza prin rotatie, actionat de curentul el.are la baza magnetismul.Un motor are ca stator o bobina, formata dintr-un miez metalic si inconjurata de un conductor.La trecerea c.el.prin conductor, miezul metalic devine un magnet, care prin alternanta polilor face sa se invarta rotorul, acesta punand in miscare anumite utilaje.Astfel magnetismul terestru a fost creeat in laborator si transformat intr-o aplicatie practica.In natura magnetismul terestru atrage energia electrica, de aceea exista acele pamantari, montate pe carcasele metalice ale majoritatii utilajelor actionate electric. Daca nu ar exista magnetismul terestru, in cazul unui scurtcircuit petrecut in interiorul unui asemenea utilaj, prin atingerea carcaselor metalice am fi electrocutati.

6 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Forta electromagnetica? Una din cele 4 forte fundamentale?

| Kaℓi a răspuns:

Sunt independente.

| relian a răspuns:

Poti sa explici folosind cuvintele tale ce este curentul electric? Fara definitii sau formule, asa o explicatie pentru cineva care nu a fost la scoala deloc.

| WhatheWow a răspuns:

Eu cred ca mai degraba legatura e intre electromagnetismul atomilor decit intre magnetismul Pamintului.

| CryChristiAN a răspuns:

NU. Nu depinde nici una de alta.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Din moment ce eletromanegtismul este cauza curentului tu ce crezi?