| MarioDraghi a întrebat:

Credeti ca in noi exista un univers ca cel din spatiul terestru?

11 răspunsuri:
| atianin a răspuns:

Sigur, imaginatia.

| RAY a răspuns:

Nu cred asta

| T0T a răspuns:

Nu.

| GoldenZenith a răspuns:

Oarecum. ne putem considera un microunivers. happy

| mudokins78 a răspuns:

Pare ciudat, dar esti, in cea mai mare parte, spatiu gol, la fel si biroul tau, masina, prietenii, tot acest Univers.

Dimensiunea unui atom este guvernata de media pozitiilor electronilor sa-i, de distanta dintre nucleu si electroni. Nucleul este de 100.000 de ori mai mic decat atomul in care se afla. Daca nucleul ar fi de dimensiunea unei alune, atomul ar fi cat un stadion de fotbal. Daca am sterge spatiul liber din atomii nostri, am incapea intr-o particula de praf, iar toata specia umana nu ar masura mai mult decat un cub de zahar.
Succes.

| Andersen2k18 a răspuns:

Ar fi arogant sa spunem ca numai noi suntem singura specie umana de pe acest sistem.Cu siguranta cred ca exista si alte civilizatii, dar nu extraterestre precum le vedem in filme.

| Tricky95 a răspuns:

Intr-un fel da. Dumnezeu a creat niste organisme foarte complexe. Organismul uman e, din multe puncte de vedere un miracol.

| Speed99 a răspuns (pentru Tricky95):

Here we go again... desigur ca trebuie cineva sa aduca o forta divina in ecuatie. Va e asa de greu sa acceptati ca nu e nimic special in legatura cu specia umana? Nici macar rationalitatea nu este speciala -- multe primate o au, doar ca nu la fel de dezvoltata. Suntem animale, la fel ca toate celelalte vietati de pe Pamant. Pe langa asta, Universul este atat de imens incat alte specii la fel de destepte ca noi nu sunt deloc o raritate.

Deci nu, organismul uman nu e in nici un caz un miracol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Ca fiinta "rationala" cum iti permiti sa asumi ca exista alte specii(extraterestre) inteligente, in afara de noi, dar nu poti accepta ca poate exista o forta supranaturala, o entitate sau pur si simplu o latura umana care nu poate fi cuantificata, diferentiata, daramite inteleasa?
Specia umana detine o caracteristica(speciala, daca vrei) pe care, sincer, nu am observat-o pana acum la vreo alta specie de pe Terra. Ignoranta. Uite, chiar acum innotam in ea, eu, tu si multi altii.

Putina intelepciune nu strica: "Ce himera mai este si acest om? Ce noutate, ce monstru, ce haos, ce ingramadire de contradictii?! Judecator al tuturor lucrurilor; imbecil vierme de pamant; depozitar al adevarului; ingramadire de incertitudine si de eroare; marire si lepadatura a universului." (Blaise Pascal)

Si ca sa raspund la intrebarea de mai sus. Cred ca exista un univers ca cel din spatiul acvatic. o_0

| Speed99 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar nu poti accepta ca poate exista o forta supranaturala" - conceptul extraterestrilor este stiintific, pe cand conceptul unei forte divine sunt povesti, spuse din vorba-n vorba.

Ignoranta este ceva specific omului? Ce aberatii! Ignoranta este vazuta zilnic la cimpanzeii vanatori, care isi impart mancarea pe baza relatiilor cu ceilalti cimpanzei.

Pe langa asta, sunt nenumarate cazuri in care cimpanzei, in salbaticie, s-au batut pana la moarte pentru mancare sau teritorii - precum oameniii. Deci nici macar agresivitatea in interiorul speciei nu e ceva unic oamenior.

Apropo, atentie la cum iti folosesti citatele - pentru ca tocmai te-ai contrazis si ti-ai anulat toate punctele de vedere enuntandu-l pe ala. Autorul citatului spune tot ceea ce ti-am zis si eu - omul e un nimic in fata universului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Privind viata inteligenta, cadem de acord ca e un concept speculativ. Nu poate spune nimeni ca exista sau nu,. Multi cred in acel ceva spiritual, cazuri empirice, inexplicabile, pe astea le negi doar fiindca tu nu crezi?
"Ignoranta este ceva specific omului? " "Multe primate o au, doar ca nu la fel de dezvolata" lasa-ma sa adaug ca ele probabil nici nu inteleg conceptul de ignoranta(desi eu nu inteleg de ce impartirea cu altii e ignoranta cand nu esti pus in pericolul de a da coltul) sau agresivitate, e o atitudine fireasca, naturala. Instinctul de supravietuire ne e si noua specific, dar, in cazul nostru, avem posibilitatea de a alege sa fim sau nu ignoranti si agresivi, avem pana si contracte naturale care sa o dovedeasca,. asta ne deosebeste de animale.
Incercam sa-ti dovedesc tie ca nu poti avea dreptate in totalitate.
Eu stiu ca e posibil sa nu am dreptate, credeam ca e evident"Ignoranta. Uite, chiar acum innotam in ea, eu, tu si multi altii.".
Nu intelegi intreg citatul, mai citeste-l odata.