| Seasavi a întrebat:

Salut, cum definiti conceptul "prieten"? Exista asa ceva, s-au doar oameni cu interese comune?

'Unde interesul dicteaza. Nu exista adevar!'

Răspuns Câştigător
| AlbaAura a răspuns:

Prietenia este exprimarea sincera și fara rezerve a gandurilor și simțurilor in fața unei fapturi omenești, sineritatea totala și dezinteresata in viața launtrica cea mai intima, ca o incercare de retraire in profunda simpatie.Una din marile condiții a prieteniei este sa nu pretinzi recunoștința pentru serviciile facute.Adevarata binefacere este cand ajunge la daruire.
Interesul dicteaza la acei oameni care considera prietenia un contract prin care se angajaza sa faca mici servicii unora,pentru ca aceia sa le faca altele mai mari lor.
Cand adevarul nu mai exista, cand se ajunge la minciuni și condiționari, nu mai exista prietenie. Oricum, se capata experiența pierzand falșii prieteni.
Cat respect merita totuși prietenia! Ea este aceea care face sa nasca, hranește și intreține cele mai frumoase sentimente de generozitate de care e capabila o inima omeneasca.

12 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu cred ca exista prieteni.
As fi foarte dezamagita daca nu ar exista asa ceva.
Un prieten e o persoana care te intelege. Care te face sa razi, o persona cu care impartasesti amintiri mai mult sau mai putin placute, penibile, amuzante. Prietenul e o persoana care iti aduce un zambet pe buze. Si e o persoana pe care tu o poti ajuta mereu, o poti intelege si mangaia, ajuta. Stii cum sa ii ''atingi'' sufletul. Si da, si clasicul motiv egoist, prietenul e o persoana care te va ajuta mereu cand ai probleme.

Eu una cred ca viata e destul de trista, seaca. Exista sentimentele care o umpluu. Daca nu ar exista prietenie, dragostea sub toate formele ei, atunci ar fi foarte rau. Ar fi trist. Ar fi o greseala.
Eu totusi mai cred ca exista oameni care nu se gandesc doar la propria persoana. Inca mai am sperante. Atunci cand vom ajunge la nivelul acela la care vom actiona doar pentru noi insine, nu ne vom deosebi de animale.

Eu vreau sa cred ca mai exista prietenie big grin.
Am vazut un citat recent: ''Fara muzica viata ar fi o greseala.''
Cred ca poate fi schimbata ''muzica'' cu ''prietenie''.

O seara frumoasa!

| MasterGoldX a răspuns:

Prieten este intelegerea nemarginita dintre indivizi fara nici o obligatie si fara nici un interes de rea-credinta decat acel interes de buna-credinta, de comuniune si buna intelegere.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu știu să vorbesc despre prietenie.Sunt mizantrop.

| suffarstar a răspuns:

In prietenie nu exista interese.Prietenii confidentali tin la tine fara interese.Prietenii sunt acele persoana care sunt langa tine cand ti-e greu si te ajuta in necazuri.Te sfatuiesc si sunta laturi de tine in clipele fericite si in cele mai putin fercite.Un prieten te accepta asa cum esti, dar nu trebuie abuzat de acest "privilgiu".

| Delicacy a răspuns:

Oameni care se comportă drăguţ şi sincer cu tine.

| TempusVernum a răspuns:

What's the elvish word for friend? Mellon.

| SageKid a răspuns:

Intotdeauna o prietenie pleaca de la lucruri comune:va place acelasi lucru, aveti aceleasi pasiuni, vorbiti despre asta etc. Dupa aceasta faza se dezvolta prietenia in adevaratul sens al cuvantului.

| AriantheLissa a răspuns:

• Prietenia este un lucru foarte greu de obtinut, iar sa obtii un prieten este si mai greu. Relatia dintre prieteni trebuie bazata pe incredere, nu pe oameni falsi care iti spun toate secretele. Definitia mea pentru prieten este "Cine nu te loveste, stie sa te injure. Cine te iubeste, stie sa te fure"

| Paranormal12 a răspuns:

Uite asa:

Cand urci toti prietenii afla cine esti.
Cand cazi tu afli cine iti este prieten!

| Lizzu a răspuns (pentru Paranormal12):

Frumos spus

| Paranormal12 a răspuns (pentru Lizzu):

Merci

| Lizzu a răspuns (pentru Paranormal12):

happy Cu placere