| Hehehahah a întrebat:

Salut. Cum poate o persoana fii indentificata? O persoană mascata de ex, cum poate fi identificată?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acum exista softuri care pot sa iti "depisteze" figura si prin masca, cu alte cuvinte sa identifice persoana mascata
Sunt niste softuri foarte performante, cu siguranta folosesc si tehnologia si suportul AI!
Cum a zis si de TheGentleman primii echipati cu asa ceva au fost cei din SUA, dar acum au multe tari asa ceva!

| sabin89 a răspuns (pentru Simpatic):

E cumva "privacy" amenințat?

| Simpatic a răspuns (pentru sabin89):

Deocamdata in Romania nu, cel putin nu la modul acela grosolan, dar pe viitor...
stii cand consider eu ca dreptul la intimitate ne va fi amenintat in ceea ce priveste autoritatile fata de oameni? atunci cand vom ajunge ca in Londra cu camerele lor cu recunoastere faciala...si numai este mult!
Au grija ca asta sa se intample "calculatoristii" cu acnee si ochelari dipotrie mare, adica cei care sunt intr-o continua dezvoltare a AI-ului happy
Daca zic bine cred in Judetul Timis se incearca asta, sa se implementeze si acest sistem, cel putin asa denota urmatorul lucru, pentru ca primul pas a fost facut, stiu exact ca acolo s-a implementat sistemul camerelor de trafic (Cele montate de autoritati in intersectii si la semafoare) care sanctioneaza soferii care trec pe rosu de exemplu...ma refer la municipiul Timisoara

| Violleta2022 a răspuns:

Simplu: este oprita de Politie si i se cere sa se identifice, scotandu-si masca si aratand actele la control.

| TheGentleman a răspuns:

Există sateliți cu scanner care poate face posibilă identificarea pe sub țesătură.

FBI are așa ceva. Cine te caută cu adevărat te găsește. Nu știu cum funcționează tehnologia, dar cam asta este ideea. Te pot vedea chiar și prin zid big grin

| Anonimul151 a răspuns:

Dacă comite de ex o infracțiune, furt de ex, nu are mănuși poate fi identificat prin amprente.