| Illuminati2016 a întrebat:

Salut.Cum sa led firele de curent la o dulie? Ma refer la curent alternativ, conteaza cum vin puse faza si nulul? Cred ca nu are si pamantar(ground) faza sa fie in contactul din mijlocul duliei si nulul pe cel din lateral?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu conteaza cum legi firele in dulie; important este ca "faza" sa treaca prin intrerupator!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Nu conteaza cum legi ca sa functioneze becul, dar daca ete sa te iei dupa reguli, atunci conteaza.Totdeauna se leaga faza la fundu becului, adica la cum ai zis tu la mijlocul duliei si nulul pe lateral.Asa trebuie procedat, asa spune regula. Iara faza trebuie sa treaca prin intrerupator.
Asa se face o instalatie sau o legare a unei dulii corecta.
Deci conteaza cum legi firele in dulie.